Zaharia Cristina Gabriela rendőrbiztos, az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökség helyi koordinátora arra bíztat, jelentsük a gyanús eseteket
Fotó: Boda L. Gergely
Egy marosvásárhelyi édesanya nemrég szemtanúja volt annak, amint egy idegen, középkorú férfi próbált meggyőzni egy serdülőkorú lányt, hogy menjenek el együtt egy italra. Az esetből kiindulva jártuk körül azt a jelenséget, amelyet modern rabszolgaságnak nevezhetünk, és ma is valós veszélyt jelent.
2017. május 09., 14:052017. május 09., 14:05
2017. május 10., 18:182017. május 10., 18:18
A legtöbb gyerek az iskolában találkozik először az emberkereskedelem fogalmával és annak magyarázatával, ha nem vesszük figyelembe a hírekben elhangzott információkat, amelyekkel egy gyerek amúgy sem tud mit kezdeni.
Ott is csak abban az esetben hallhatja, ha az iskolai tanácsadó vagy az osztályfőnök beszélgetést kezdeményez a témában.
és nemcsak külföldön vannak emberkereskedelmi „forrópontok”, hanem az ország területén belül is. Főként a szegényebb déli megyékből kerülnek ki az áldozatok, de Maros megyében is létezik a jelenség, és a szexuális kihasználás terén van a legtöbb áldozat. Lásd a tavaly nagy sajtónyilvánosságot kapott esetet, a magukat Körnek nevezett csoport a marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen oktató A. Z.-val az élen, aki többedmagával fiatal lányokat toborzott és tartott fogva egy nyárádremetei házban.
Egy marosvásárhelyi édesanya a közösségi oldal egyik fórumán mesélte el a következő történetet, amely benne is „megszólaltatta a vészcsengőt”: a Maros Mall aluljárójában, a bejáratnál vártam valakire, közben bámultam a kirakatot. Odajött egy férfi, és azt kérdezte románul, hogy ott dolgozom-e? Mondtam, hogy nem, erre megkérdezte, hogy szeretnék munkát? Mondtam, nem... várok valakit, aztán lelépett. Meglepődtem, mert olyan selyemfiú képe volt, de hatvan év körüli lehetett, elég kétesen nézett ki. Öt perc múlva, nem messze tőlem, megállított egy olyan nyolcadikos körüli vöröses hajú lányt, angolul szólt hozzá azzal a szöveggel, hogy te jó ég, milyen gyönyörű hajad van, szeretnélek megismerni. A kislány mosolyogva, szégyenlősen mondta, hogy rendben, s elkezdte mondani neki a férfi, hogy milyen gyönyörű és különleges, menjenek, igyanak meg valamit. Már-már meggyőzte, és akkor szerencsére jött a lány egyik osztálytársa, s mondta, hogy menjenek gyorsan, mert elkésnek. Azzal kézen fogta, s elvitte magával a lányt. A férfi meg elkezdte mondani, hogy ő csak meg szerette volna ismerni, mert olyan szép. Hát nagyon meglepődtem, mindig azt hittem, ez pont az én környezetemben nem történhet meg, és anyaként megszólalt bennem egy vészcsengő” – írta az édesanya.
Az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökség adatai szerint 2016-ban az emberkereskedelemmel kapcsolatos esetek 77 százaléka szexuális jellegű volt, és az áldozatok 77,5 százaléka nőnemű.
Csökkent az emberkereskedelem azonosított áldozatainak száma az ügynökség adatai szerint, míg 2007-ben 1780 azonosított áldozatról tudtak, addig tavaly 756-ról. Legalábbis az azonosított áldozatok száma, ugyanis a valóságban ennél többen eshettek a modern rabszolgaság csapdájába, emberhez nem méltó körülmények között, állandó fenyegetettségben és félelemben élve. Az áldozatok 53 százalékát Romániában használták ki, ezt követi Olaszország és Németország – olvasható a jelentésben.
A szexuális kihasználást követi a munkakihasználás, ezen belül a legtöbbet külföldi lehetőséggel csalnak el, de a tavaly azonosított áldozatok közül 80 személynek itthon kínáltak munkát. Az adatok szerint voltak koldulásra kényszerített áldozatok, illetve olyanok is, akik emberrablás, pornográfia vagy elrendezett házasság „rabjává” váltak – olvashatjuk az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökség jelentésében.
A Marosvásárhelyen lévő kirendeltség Maros és Hargita megyét fedi le. Helyi koordinátora, Zaharia Cristina Gabriela rendőrbiztos a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, míg régebb a fizikai bántalmazás volt a leggyakoribb eszközük az emberkereskedőknek, addig
Az intézmény partnereivel – rendőrség, csendőrség, gyermekjogvédelmi igazgatóság és pszichológusok – közösen próbál egyénileg segíteni az áldozatokon, attól függően, hogy kinek mire van szüksége. Ugyanakkor számos figyelmeztető kampányt szerveztek iskolákban, de ami még ennél is fontosabb, a megye család típusú intézményeiben is jártak, ugyanis
– világított rá a rendőrbiztos.
Iskolai kampányaik során többször eljátszották már, hogy egy nyugati, jól öltözött férfi állást kínált, nagy fizetést ígért, és a legtöbb fiatal habozás nélkül elfogadta volna.
– mondta az ügynökség koordinátora.
Az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökség tavalyi jelentése rámutat: az áldozatok nagy része kiskorú és lány, illetve a 756 áldozatból 374-nek saját ismerőse volt a toborzója. A kolduló gyerekek esetében legtöbbjüket a saját családja kényszeríti erre, ezért sem ajánlatos pénzt adni nekik, mert bármennyire is sajnáljuk őket, ezzel a helyzetüket nem oldjuk meg, csak a koldulást, mint emberkereskedelmi bűncselekményt támogatjuk – hívta fel a figyelmet Zaharia Cristina Gabriela rendőrbiztos.
Fogarasi Gyöngyi iskolai tanácsadó többször szervezett már az ügynökséggel közösen felvilágosító kampányt a témában. „Amióta középiskolában dolgozom, azért is fontosnak tartom a felvilágosítást, mert sok végzős diák külföldön keres munkát, és néha meggondolatlanul fogadnak el állásajánlatokat” – tette hozzá az iskolai tanácsadó.
Főként a serdülőkorú lányok vannak kitéve ennek a veszélynek, ha családi háttérre szűkítenénk le, akkor az olyan családból származók, akik otthon nem kapják meg a megfelelő figyelmet és törődést, ezért fokozott az igényük erre, az emberkereskedők pedig pontosan ezt használják ki – mondta Fogarasi Gyöngyi, aki azt tanácsolja a szülőknek, hogy mesék segítségével már egész pici kortól tematizálhatják a lényeget, nem riogatva, hanem értelmes magyarázatokkal.
Tanulja meg a kicsi például azt, hogy ne álljon szóba idegenekkel, illetve fontos az internetes ismerkedés veszélyeire is felhívni a figyelmüket.
„Fontos, hogy a gyerek minél elfogadóbb és biztonságosabb közegben éljen, ami a gyereknevelés alapja, illetve folyamatos közeli kapcsolatban legyen a szülő a gyerekkel, hogy megbízzon bennük, így elmeséli a nap eseményeit, és a szülő is jobban átláthatja a veszélyeket” – tette hozzá az iskolai tanácsadó.
Ingyen hívható telefonszám
Amennyiben gyanús esetet észlelünk, vagy emberkereskedelem áldozatairól tudunk, értesítsük az Országos Emberkereskedelem Elleni Ügynökséget a 0800.800.678-as ingyenes telefonszámon, illetve a 0040-21 313 31 00 külföldről is hívható számon. A bejelentő adatait bizalmas információként kezeli az ügynökség – mondta el Zaharia Cristina Gabriela rendőrbiztos.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!