
Hiába 2011 az erdősítés éve, kevesen jelentkeztek Székelyföldön a Környezetvédelmi Alap által meghirdetett erdősítési programra. Az önkormányzatokat megcélzó kiírásra országosan 72 pályázatot nyújtottak be, összesen 101 millió lej értékben. Hargita megyéből csak egy pályázat érkezett, Maros megyéből kettő, Kovászna megyéből pedig egy sem.
2011. szeptember 08., 19:312011. szeptember 08., 19:31
Az elmúlt napokban hozták nyilvánosságra a Környezetvédelmi Alap által 2011. július 18. – augusztus 31. közötti időszakra meghirdetett erdősítési program nyertes pályázóinak névsorát. A gyenge minőségű mezőgazdasági területek erdősítésére kiírt programra, melyre önkormányzatok jelentkezését várták, összesen 101 millió lej értékben hagytak jóvá pályázatokat, az érintett területek 4109 hektárt tesznek ki. A program összköltségvetése 89 millió lej, a maximálisan pályázható összeg 3,5 millió lej.
Annak ellenére, hogy a pályázók az elvégzett munkálatok teljes elszámolható költségét igényelhetik, és a jelentkezési procedúrát is egyszerűsítették, a székelyföldi önkormányzatok nem éltek a lehetőséggel. Hargita megyéből egyedül a gyergyóremetei polgármesteri hivatal pályázott 1,94 millió lej értékben (rendszeresen „ott vannak” minden kiíráson), Maros megyéből két önkormányzat, Kovászna megyéből pedig egy sem jelentkezett.
Nem vonzó a program
Tavaly, amikor önkormányzatok, egyházak, közbirtokosságok és tanügyi intézmények jelentkezhettek saját tulajdonban lévő, gyenge minőségű területeik erdősítésére, 48 nyertes pályázatot hagytak jóvá, Hargita megyéből az Alfalusi Közbirtokosság (2,51 millió lej) és a Szárhegyi Közbirtokosság (2,63), Kovászna megyéből a papolci Imreh Albert Közbirtokosság (2,69) és Zágon község önkormányzata (2,51), Maros megyéből pedig Szászkézd község önkormányzata (2,72) volt a nyertesek között.
Tavaly novemberben, amikor a Hargita megyei önkormányzat székhelyén sajtótájékoztatón ismertették a Környezetvédelmi Alap programjainak helyzetét, elhangzott: a Hargita megyei aluljelentkezés okát konzultációk során igyekeznek felmérni, hogy a további kiírások során orvosolni tudják. Ez azonban nem járt sikerrel, az érdektelenség okait csak találgatni lehet.
Lőrincz Csilla programfelelős, a Környezetvédelmi Alap Ügyvezetőségének alelnöke elárulta, az önkormányzatok részéről sincs visszajelzés arra vonatkozóan, hogy miért nem vonzó ez a kiírás. „Az egyik ok talán az lehet, hogy a megyében kevés az úgymond degradált termőföld, viszont megtörténhet, hogy az önkormányzatok sem fordítanak kellő figyelmet az erdősítésre. Hosszú, több év alatt kifutó pályázatokról beszélünk, sok gonddal és munkával jár, ráadásul a siker sem garantált, gyakran találkozni az újraültetés szükségességével” – mondja Lőrincz Csilla.
Az idei program augusztus 19-ei határidővel volt meghirdetve, végül elnöki rendelettel augusztus 31-éig hosszabbítottak. A programfelelős elárulta, ennek egyik oka a kevés pályázat volt, másrészt pedig több önkormányzat is jelezte, hogy nem tudja időben beszerezni a szükséges láttamozásokat.
Legtöbb, legkevesebb
A legnagyobb összegű pályázatokat a Vaslui megyei Bălăşeşti és a Teleorman megyében található Măldăieni község nyújtotta be 3,55, illetve 3,495 millió lej értékben. Az ellenkező póluson két Temes megyei községet találunk, Besenyőt (559 000 lej és Kisbecskereket (445 000 lej.)
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
szóljon hozzá!