Székelyföldön is sokat lehetne még tenni az ivóvíz minőségének javításáért

Székelyföldön is sokat lehetne még tenni az ivóvíz minőségének javításáért

• Forrás: Recorder.ro • Infografika: Tóth Szilárd

Nem megfelelő a víz minősége az ország közel 900 községében és kisvárosában egy friss felmérés szerint, amelyet az egészségügyi igazgatóságok mérései alapján állított össze egy bukaresti oknyomozó portál. Az ivóvízhálózatok többségében számos mutató lépi túl a megengedett határértéket, és több Székelyföldi település is érintett. Érdemes azonban kiemelni, hogy noha a kutatásban felvázolt probléma valós, az adatok félrevezetők lehetnek.

Iszlai Katalin

2020. június 07., 21:532020. június 07., 21:53

2020. június 07., 22:182020. június 07., 22:18

Számos romániai községben továbbra sem létezik kiépített ivóvízhálózat, ahol meg igen, ott az esetek 55 százalékában nem megfelelő a víz minősége – állítja a Recorder.ro portál friss, ivóvízhálózatok vízminőségére vonatkozó felmérésében. E szerint Hargita, Kovászna és Maros megye számos településén is ihatatlan a csapvíz, ám az általunk megkérdezett szakember félrevezetőnek tartja a megkérdőjelezhető módszertannal elvégzett kutatást.

Mint a Recorder.ro összeállításának elején emlékeztetnek, az ivóvíz minőségéről szóló, 2002-ből származó 458-as számú törvény szerint a román állam köteles időszakos ellenőrzéseket végezni a víz minőségével kapcsolatosan minden olyan háztartásban, amelyik nyilvános vízhálózathoz csatlakozik. Ezt a szolgáltatók (önkormányzatok vagy magáncégek) és az egészségügyi igazgatóságok kötelesek elvégezni. Ugyancsak az idevágó törvény határozza meg a nem túllépendő értékeket is, amelyek meghaladása esetén veszélyesnek minősül az ivóvíz a lakosság egészségére. A kutatók szerint azonban

a vízminőségre vonatkozó vizsgálatokat vidéken jóval ritkábban végzik el, mint a nagyvárosokban, és az eredményeket gyakran nem is közlik a lakossággal.

Ezért döntött úgy az oknyomozó csapat, hogy átfogó elemzést készít a témában, és felvették a kapcsolatot az ország összes megyéjének egészségügyi igazgatóságával, kérve őket, hogy osszák meg velük a legutóbbi méréseik eredményeit. Végül két hónapos munkát követően, 2019-es adatokra alapozva állították össze azt az interaktív térképet, amelyen az ország számos községe és kisvárosa esetében szerepelnek az ivóvízzel kapcsolatos tudnivalók (a nagyvárosokat és az ezek hálózataira csatlakozó községeket nem vizsgálták).

Már első ránézésre látszik, hogy számos településen nincs is kiépített ivóvízhálózat, ami szintén nagy problémát jelent. Még aggasztóbb viszont, hogy a létező hálózatok 55 százaléka esetében nem megfelelő a víz minősége. Ez számokban azt jelenti, hogy

a vizsgált 1568 település közül 892 esetében az ivóvízben levő káros anyagok mennyisége meghaladta a tavalyi méréskor a megengedett értékeket, tehát ihatatlannak minősült.

Leggyakrabban a szabad aktív klór, a nitrát vagy az ammónium szintjével voltak problémák, illetve számos baktérium jelenlétet is kimutatták, például az Escherichia coli (röviden E. coli) baktériumét. A térképen pirossal jelölték a nem megfelelő vízzel rendelkező településeket, kékkel az iható vízzel ellátottakat, fehérrel azokat, ahol tavaly nem volt kiépített vízhálózat (vagy ahonnan nem kaptak adatot), feketével pedig a nem vizsgált nagyvárosokat (és a vízhálózatukra csatlakozó településeket).

Székelyföldi adatok

A kutatásban azt is kihangsúlyozták, hogy a magas értékek miatt ihatatlannak minősülő csapvíz nem számít mérgezőnek, és az ezt fogyasztók nincsenek azonnali életveszélyben. Ettől eltekintve azonban valós veszélyt jelent a lakosság egészségére nézve.

Az összeállítás szerint Hargita megye 18 községében nem volt megfelelő tavaly az ivóvíz minősége,

ezek Galócás, Gyergyótölgyes, Gyilkostó, Gyergyócsomafalva, Parajd, Székelyvarság, Korond, Farkaslaka, Oroszhegy, Felsőboldogfalva, Székelyderzs, Kányád, Oklánd, Homoródalmás, Csíkszentkirály, Csíkszentimre, Csíkszentsimon és Gyimesfelsőlok. Emellett mindössze hét olyan község található a megyében, ahol jó a vízminőség.

A kutatás ugyanakkor hiányosnak tekinthető, mivel a fennmaradó több mint 30 községet úgy ábrázolták, mintha nem rendelkeznének vízhálózattal, ám a valóságban ez nem így van. Maros megyében 11 olyan település van, ahol a kutatás szerint nem volt alkalmas emberi fogyasztásra tavaly az ivóvíz: Gödemesterházán, Dédán, Tekeújfaluban, Beresztelkén, Mezőtóháton, Mezőszengyelen, Ádámoson, Dánoson, Szászkézden, Gyulakután és Erdőszentgyörgyön.

Kovászna megyében még ennél is kevesebb, kilenc település volt érintett a rossz vízminőség miatt, ezek Vargyas, Barót, Bölön, Mikóújfalu, Málnás, Csernáton, Gidófalva, Kézdialmás és Lemhény. Az itt böngészhető interaktív térképen településenként megtekinthető, hogy milyen mutató esetében mértek túl magas értéket.

Hiányos, félrevezető statisztika

A kutatás valós adatokra alapoz, de tévesen használták fel ezeket, így az eredmény félrevezetőnek tekinthető – húzta alá érdeklődésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint mondta, a Recorder.ro valóban kért adatokat az igazgatóságtól, és el is küldték számukra a tavalyi év összes vízvizsgálatának eredményét, a baj csak az, hogy helytelenül állították össze ezek alapján a statisztikát. Az elemzésben

nem mutatták be a használt módszertant, és a végeredmény láttán feltételezhető, hogy szándékosan a kedvezőtlen adatokat emelték ki.

Magyarán ha valahol például egyszer előfordult egy túlklórozás, a kutatásban rögtön kiemelték, pedig az ilyen esetek többségében egy időszakos problémáról van szó, és egy hét múlva már megfelelővé válik a víz minősége.

Idézet
Nem mindegy, hogy egy egyszer előforduló, és rövid időn belül megszüntetett problémáról van szó, vagy egy teljes éven át következetesen rossz eredményeket mutatóról. Mert míg az esetek többségében az előbbiről van szó, a kutatás az utóbbi szerint tálalja az információkat

– magyarázta Tar Gyöngyi. Hozzátette: további problémát jelent, hogy nem vizsgálták az összes hálózatot mérettől függetlenül, mert így az összkép hiányosnak és torznak tekinthető. Ettől eltekintve azonban az igazgató szerint valós problémát jelent országszerte a vízszennyezés, főként az ipari- és mezőgazdasági szennyezés, illetve a tarlóégetés miatt. Előbbi Hargita megye esetében nem jellemző, utóbbi kettő viszont annál inkább. Emellett az egyéni gazdaságok hanyagsága is hozzájárul a víz folyamatos szennyezéséhez.

Idézet
Elég megnézni az Olt folyó partját, vagy a szennyvízelvezetés módját. Én sehol máshol nem láttam még azokhoz a Székelyföldön látott szokásokhoz hasonlót, hogy a kinti illemhelyeket a patak mellé építik, vagy a szemetet a vízbe dobálják. Vidéken gyakran abból áll a tavaszi nagytakarítás, hogy a feleslegessé vált holmikat a patakba dobják, mert az úgyis elviszi

– nehezményezte Tar Gyöngyi. Arra is kitért, hogy a másik nagy gond a trágyatárolás, hiszen a mezőn hagyott anyag az eső hatására beoldódik a talajba, és belekerül a vízbe. Ugyancsak ez okozza az E.coli baktérium megjelenését is, ami egy székletből származó baktérium. Ez két esetben jelenhet meg a vízben: vagy a trágyalé, vagy a pöcegödrök leve folyik be a patakokba. Zárásként a lakosság helytelen hozzáállását is kiemelte az igazgató a témával kapcsolatosan. Példaként említette a Lina-kanyari (vagy ahogy sokan ismerik, a Domb-kanyari) vízforrást, amelyben gyakran fekális eredetű baktériumok mutathatók ki, tehát nem alkalmas emberi fogyasztásra. Erre vonatkozó figyelmeztetést rendszeresen ki is függesztenek, de az emberek megrongálják, letörik ezeket, és tovább isszák a vizet, amelynek gyógyító hatásokat tulajdonítanak. Ugyanez a helyzet továbbá más esetekben is:

hiába derül ki, hogy rossz a víz minősége, a lakosság annyival letudja, hogy „az őseik is ezt itták 100 évvel ezelőtt, és nekik sem lett semmi bajuk tőle”.

A kutatás eredményeit Maros megyében is fenntartásokkal fogadták. A megyei ivóvíz-szolgáltató Aquaserv sajtószóvivője, Nicu Tomuletiu érdeklődésünkre elmondta, hogy a kutatásban problémásnak ítélt települések közül Dánoson szolgáltatnak ivóvizet, de ott is csak a lakosság egyharmada csatlakozott mindeddig a hálózathoz. Mintegy 350 családról van szó, és a szóvivő biztos benne, hogy nem a számukra szolgáltatott vízben találtak szennyeződéseket a vizsgálatok. Vannak olyan települések, például Ádámos, ahol az Aquaserv a község határáig szállítja el a vizet, és onnan a hivatal által működtetett hálózaton keresztül jut el a fogyasztókhoz. Az Aquaserv szóvivője szerint az általuk szolgáltatott vizet rendszeresen ellenőrzik, és mindig megfelel az egészségügyi előírásoknak.

Erdőszentgyörgy polgármestere, Csibi Attila Zoltán is meglepetten olvasta az országos összesítést. Mint lapunknak kifejtette, az egészségügyi igazgatóság által 2019-ben kiállított jegyőzkönyvek igazolják, hogy Erdőszentgyörgyön kiváló a víz minősége. „Az országos kimutatás többek között a magas vastartalmat emeli ki, ehhez képest nálunk a megengedett érték alatt volt végig ez a mutató az egészségügyi igazgatóság és a laboratóriumi vizsgálatok szerint" – mutatott rá a polgármester.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

Száraz növényzet kapott lángra Csüdőtelkén

Tűz ütött ki a Dicsőszentmártonhoz tartozó Csüdőtelkén péntek este, a lángoló növényzet kioltásán jelenleg is dolgoznak – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.

Száraz növényzet kapott lángra Csüdőtelkén
2024. március 22., péntek

Új határidő a bírságra az elektronikus számlázás ügyében

Csak június 1-jétől jár bírság a számlák eFactura rendszerbe történő feltöltésének elmulasztása esetén – jelentette be pénteken a pénzügyminiszter.

Új határidő a bírságra az elektronikus számlázás ügyében
2024. március 22., péntek

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya

A tavasz beköszöntével újra elindítják a nyári bobpályát Borszéken március utolsó előtti hétvégéjén. A látogatóknak szombaton és vasárnap 10 és 18 óra között lesz lehetőségük újra bobszánkóba pattanni a Reménység Síközpontnál található pályán.

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya
Hétvégén nyit a borszéki bobpálya
2024. március 22., péntek

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya

2024. március 22., péntek

Áprilisban debütál a mezőzáhi kastélynál a Bazsarózsa-fesztivál

A Visit Maros Egyesület első alkalommal rendezi meg a Bazsarózsa-fesztivált a mezőzáhi Ugron-kastélynál április 23–29. között, a sztyeppei bazsarózsa virágzási időszakában – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Áprilisban debütál a mezőzáhi kastélynál a Bazsarózsa-fesztivál
2024. március 22., péntek

Szennyvízhálózat épül Illyefalván és a hozzá tartozó településeken

Háromszék majdhogynem legnagyobb beruházása veszi kezdetét Illyefalván, illetve a hozzá tartozó Aldobolyban és Sepsiszentkirályon. A 39 millió lej értékű szennyvízhálózat kiépítésére vonatkozó kivitelezési szerződést pénteken írták alá.

Szennyvízhálózat épül Illyefalván és a hozzá tartozó településeken
2024. március 22., péntek

Az ügyészség szigorúbb lett volna, a bíróság elnézőbb az osztályfőnökét bántalmazó diákkal

Az ügyészség a 15 éves tanuló előzetes letartóztatására tett javaslatot, a bíróság azonban ezt megalapozatlannak ítélte és elutasította.

Az ügyészség szigorúbb lett volna, a bíróság elnézőbb az osztályfőnökét bántalmazó diákkal
2024. március 22., péntek

Nagy Zoltán mérlegeli, hogy újra megpályázza a polgármesteri tisztséget

Az elmúlt hetekben civil kezdeményezésként aláírásgyűjtés zajlott Gyergyószentmiklóson, amely során több mint 1500 személy kérte fel Nagy Zoltánt, a város korábbi polgármesterét, hogy pályázza meg a jelöltséget az RMDSZ előválasztásán.

Nagy Zoltán mérlegeli, hogy újra megpályázza a polgármesteri tisztséget
2024. március 22., péntek

Bővebb kínálat és változatos programok az idei SepsiBookon

Némileg szellősebb programmal, de számos újdonsággal várják az érdeklődőket idén a SepsiBook irodalmi fesztiválra és könyvvásárra május 23–26. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.

Bővebb kínálat és változatos programok az idei SepsiBookon
2024. március 22., péntek

Épül a bölcsőde Farkaslaka községben

Hetven kisgyermek befogadására alkalmas bölcsődét építenek Farkaslaka községben, miután tavaly év végén a helyi önkormányzat erre irányuló pályázata bekerült az országos bölcsődeépítési programba. A munkálatok már zajlanak, időkapszulát is elhelyeztek.

Épül a bölcsőde Farkaslaka községben
Épül a bölcsőde Farkaslaka községben
2024. március 22., péntek

Épül a bölcsőde Farkaslaka községben

2024. március 22., péntek

Idős férfi holttestét emelték ki egy patakból Székelykeresztúron

Már csak a halál beálltát tudták megállapítani a mentőegységek annál az idős férfinál, akit egy székelykeresztúri patakból emeltek ki péntek délután.

Idős férfi holttestét emelték ki egy patakból Székelykeresztúron
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Fontos számunkra az adatai védelme!

Annak érdekében, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és hirdetéseket, közösségi médiaszolgáltatásokat nyújtsunk, valamint elemezzük a látogatottságokat, partnereinkkel együtt sütiket (cookie-kat) használunk oldalunkon. Kattintson az Elfogadom a sütiket! gombra az említett technológia webes használatának elfogadásához. Bármikor megváltoztathatja hozzájárulási beállításait.

Szükség van a hozzájárulásához!

Az alábbi listából kiválaszthatja, hogy mely süticsoportok elhelyezéséhez járul hozzá böngészőjében. Mindegyik kategóriához tartozik egy leírás, amelyben részletezzük, hogy mi és partnereink mire használják az Ön adatait. Nagyra értékeljük, ha elfogadja a sütiket, és garantáljuk, hogy adatai biztonságban lesznek.

Tájékoztatás a sütik használatáról
A Príma Press Kft. által használt sütik kezelése

A Príma Press Kft. által üzemeltetett szekelyhon.ro domainen és aldomainjein keresztül elérhető weboldalakon sütiket (angolul: cookie-kat) használ.

A sütik feladata: információkat gyűjtenek a látogatókról és eszközeikről; megjegyzik a látogatók egyéni beállításait, amelyek felhasználásra kerül(het)nek például online tranzakciók igénybevételekor, ezáltal nem kell újra begépelni az adatokat; megkönnyítik a weboldal használatát; célzott hirdetések jelennek meg a weboldalon; minőségi felhasználói élményt biztosítanak.

Mi a süti?

A sütik olyan kisméretű adatcsomagok, szöveges fájlok, amelyek a weboldalon történt látogatás alkalmával kerülnek elhelyezésre a böngészőjében. A sütik lehetővé teszik, hogy a felhasználót a következő látogatásakor felismerje, ezáltal a sütit kezelő szolgáltatónak lehetősége van összekapcsolni a felhasználó aktuális látogatását a korábbiakkal, de kizárólag a saját tartalma tekintetében.

A sütiket megkülönböztethetjük funkciójuk, tárolási időtartamuk alapján, de vannak olyan sütik, amelyeket a weboldal üzemeltetője helyez el közvetlenül, míg másokat harmadik felek helyeznek el.

Az Székelyhon.ro által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon alkalmazott sütik funkciójuk alapján lehetnek: alapműködést biztosító sütik; preferenciális sütik; statisztikai célú sütik; hirdetési célú sütik és közösségimédia-sütik.

A tárolási időtartamuk alapján megkülönböztetünk munkamenet sütiket, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt, és állandó sütiket, amelyeket a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató nem törli.

Alapműködést biztosító sütik

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható.

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

Alapműködést biztosító sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Süti lejárata  
PHPSESSID szekelyhon.ro
Feladata a munkamenetek állapotának lekérése, a munkamenetek között.
munkamenet saját
cookieControll szekelyhon.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját
cookieControlPrefs szekelyhon.ro
Feladata a süti beállítások megjegyzése
365 nap saját
_ga google.com 2 év harmadik fél
_gat google.com 1 nap harmadik fél
_gid google.com 1 nap harmadik fél
 
Preferenciális sütik:

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a sötét mód vagy betűméret-állító használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

Preferenciális sütik listája:

Süti neve Szolgáltató / Funkció Szolgáltató / Funkció
Süti lejárata
 
darkMode szekelyhon.ro
Sötét mód rögzítése
30 nap saját
textsize szekelyhon.ro
Betűméret rögzítése
30 nap saját
smartbanner szekelyhon.ro
Médiatér App smartbanner rögzítése
7 nap saját
 
Hirdetési célú sütik

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha a beállításoknál anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetések fognak megjelenni.

Hirdetési célú sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
__gads google.com 2 év harmadik fél
_fbp facebook.com 3 hónap harmadik fél
ads/ga-audiences google.com munkamenet harmadik fél
DSID google.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 100 nap harmadik fél
IDE google.com 1 év harmadik fél
pcs/activeview google.com munkamenet harmadik fél
test_cookie google.com 1 nap harmadik fél
tr facebook.com munkamenet harmadik fél
 
Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

Közösségimédia-sütik listája:

Süti neve Szolgáltató Süti lejárata  
act facebook.com munkamenet harmadik fél
c_user facebook.com 1nap harmadik fél
datr facebook.com 1 nap harmadik fél
fr facebook.com 1 nap harmadik fél
locale facebook.com 1nap harmadik fél
presence facebook.com munkamenet harmadik fél
sb facebook.com 1 nap harmadik fél
spin facebook.com 1 nap harmadik fél
wd facebook.com 1 nap harmadik fél
x-src facebook.com 1 nap harmadik fél
xs facebook.com 1 nap harmadik fél
urlgen instagram.com munkamenet harmadik fél
csrftoken instagram.com 1 év harmadik fél
ds_user_id instagram.com 1 hónap harmadik fél
ig_cb instagram.com 1 nap harmadik fél
ig_did instagram.com 10 év harmadik fél
mid instagram.com 10 év harmadik fél
rur instagram.com munkamenet harmadik fél
sessionid instagram.com 1 év harmadik fél
shbid instagram.com 7 nap harmadik fél
shbts instagram.com 7 nap harmadik fél
VISITOR_INFO1_LIVE youtube.com 1 nap harmadik fél
SSID  youtube.com 1 nap harmadik fél
SID  youtube.com 1 nap harmadik fél
SIDCC  youtube.com 1 nap harmadik fél
SAPISID  youtube.com 1 nap harmadik fél
PREF  youtube.com 1 nap harmadik fél
LOGIN_INFO  youtube.com 1 nap harmadik fél
HSID  youtube.com 1nap harmadik fél
GPS  youtube.com 1nap harmadik fél
YSC  youtube.com munkamenet harmadik fél
CONSENT  youtube.com 1 nap harmadik fél
APISID  youtube.com 1nap harmadik fél
__Secure-xxx  youtube.com 1 nap harmadik fél
 
A Príma Press Kft-vel szerződött partnerek által alkalmazott sütik leírása

A weboldalon más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket. A partnerek által alkalmazott sütikről a felhasználók a szolgáltatók saját honlapján tájékozódhatnak:

Google Analytics: https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/cookie-usage

Google Ads: https://www.google.com/intl/en/policies/privacy

Google AdSense: https://policies.google.com/privacy?hl=hu

Facebook: https://www.facebook.com/policy/cookies/

Twitter: https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/twitter-cookies

A Príma Press Kft-vel szerződéses kapcsolatban nem álló, harmadik felek által elhelyezett sütik

A fent leírtakkal ellentétben a Príma Press Kft. szerződéses kapcsolatban nem álló más szolgáltatások üzemeltetői is helyezhetnek el sütiket a weboldalon, a cégünktől függetlenül, saját működésük érdekében. Az ilyen, harmadik felek által használt sütik elhelyezése ill. az azt elhelyezők által esetlegesen folytatott adatkezelések tekintetében a Príma Press Kft. semmilyen felelősségen nem vállal, e téren felelősségüket kizárja.

Hogyan módosíthatók a sütibeállítások?

A korábban eszközölt sütibeállításokat desktopon a láblécében található Sütibeállítások menüre kattintva bármikor megváltoztathatja. Mobilon pedig a menü gombra, majd a Sütibeállítások menüre bökve éri el.

Alapműködést biztosító sütik:

Ezek a sütik biztosítják a weboldal megfelelő működését, megkönnyítik annak használatát. Enélkül a weboldal használata nehézkesen, vagy egyáltalán nem biztosítható. 

A sütik között vannak olyanok, amelyek törlődnek, amint a látogató bezárja a böngészőt (munkamenet sütik), míg másokat a látogató gépe ill. a böngészője mindaddig ment, amíg azok mentési időtartama le nem jár vagy a látogató azokat nem törli (állandó sütik).

Az alapműködést biztosító sütik között találhatók a cikkbe elhelyezett, harmadik fél által nyújtott tartalmak, mint például beágyazott YouTube-videók vagy Facebook-posztok stb. sütijei.

Alapműködést biztosító sütikhez tartoznak a statisztikai célú sütik is. A statisztikai célú sütik a felhasználói élmény javítása érdekében, a weboldal fejlesztéséhez, javításához kapcsolódnak. Lehetővé teszik, hogy a weboldal üzemeltetője azzal kapcsolatosan gyűjtsön adatokat, hogy a felhasználók miként használják az adott oldalt.

Alapműködést biztosító sütik listája: PHPSESSID, cookieControll, cookieControlPrefs, _ga, _gat, _gid, enr_cxense_throrrle.


NEM FOGADOM EL
MINDIG AKTÍV
Preferenciális sütik

A preferenciális sütik használatával olyan információkat tudunk megjegyezni, mint például a sötét mód, Médiatér App letöltésére buzdító smartbanner, vagy betűméret-állító használata. Ha nem fogadja el ezeket a sütiket, akkor ezeket a funkciókat nem tudja használni.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben bizonyos funkciók nem lesznek aktívak

Preferenciális sütik listája: darkMode, textsize, smartbanner


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM
Hirdetési célú sütik:

A hirdetési sütik célja, hogy a weboldalon a látogatók számára releváns hirdetések jelenjenek meg. Ezek a sütik sem alkalmasak a látogató személyének beazonosítására, sütiket hirdetési partnereink állíthatják be. Ezek a cégek felhasználhatják a gyűjtött adatok alapján az Ön érdeklődési profiljának létrehozására és más webhelyek releváns hirdetéseinek megjelenítésére. Ha anonimizálja ezeket a sütiket, akkor kevésbé releváns hirdetései lesznek.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

NORMÁL – az Ön profilja szerint, személyre szabott hirdetések jelennek meg

ANONIM – a hirdetés az Ön profiljától függetlenül jelenik meg

Hirdetési célú sütik listája: __gads, _fbp, ads/ga-audiences, DSID, fr, IDE, pcs/activeview, test_cookie, tr.


ANONIM
NORMÁL
Közösségimédia-sütik

A közösségimédia-sütik célja, a weboldalon használt közösségimédia-szolgáltatások biztosítása a látogató számára. Például, amikor a látogató a weboldalról tartalmat oszt meg a Facebookon, Twitteren, vagy a Bejelentkezem Facebook-fiókkal funkciót használja. A közösségimédia-szolgáltatók a sütiken keresztül adatokat gyűjthetnek arról, hogy a látogató hogyan használja a közösségi média által biztosított szolgáltatásokat, milyen tartalmakat oszt meg, mit lájkol stb.

A látogatónak lehetősége van a következő beállítások közül választani:

ELFOGADOM – ez esetben minden funkciót tud használni

NEM FOGADOM EL – ebben az esetben a közösségi média funkciói nem lesznek aktívak

Közösségimédia-sütik listája: act, c_user, datr, fr, locale, presence, sb, spin, wd, x-src, xs, urlgen, csrftoken, ds_user_id, ig_cb, ig_did, mid, rur, sessionid, shbid, shbts, VISITOR_INFO1_LIVE, SSID, SID, SIDCC, SAPISID, PREF, LOGIN_INFO, HSID, GPS, YSC, CONSENT, APISID, __Secure-xxx.


NEM FOGADOM EL
ELFOGADOM