Mikházán évek óta kutatják a határvonalat (is). Archív
Fotó: Haáz Vince
Két Marosi megyei helyszínen tartott terepszemlét a napokban az UNESCO keretén belül működő Világörökségi Bizottság képviselője. A római limes útvonalat tekintette meg Mikházán és Libánfalván. Hamarosan kiderül, hogy a több mint ezer kilométeren húzódó limes romániai szakasza felkerül-e a világörökségi jegyzékre.
2023. augusztus 15., 12:192023. augusztus 15., 12:19
2023. augusztus 15., 12:212023. augusztus 15., 12:21
A több mint ezer kilométeres római határvédelmi rendszer (limes) Maros és Hargita megyét is érinti, és már a 19. században kutatni kezdték. 2016-ban vált a limeskutatás támogatottá, így
amely a Bánságon, Erdélyen, Olténián és Havasalföldön halad, elvileg a Dunától a Dunáig. Dokumentálták a katonai táborokat, épületeket, térképet készítettek pontos helyükről, állapotukról és arról is, hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy megőrizhető legyen az utókornak.
Idén januárban ötkötetes szakanyagot nyújtottak be a szakemberek az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének, vagyis az UNESCO-nak az illetékes bizottságához, amely alapján
A dokumentáció, amelyen több intézmény, többek között a Maros Megyei Múzeum munkatársai is dolgoztak, tartalmazza a római limes részeként feltárt táborokat, őrtornyokat, védműveket, amelyek 123 közigazgatási egység területén vannak.
Kovács Mihály Leventétől, a Maros megyei önkormányzat alelnökétől megtudtuk, hogy az elmúlt napokban az UNESCO szakértője helyszíni terepszemlét tartott a mikházi római kori castrumnál és a libánfalvi római kori őrtorony helyszínén. A helyszíni vizsgálódás része az elbírásának, hiszen a januárban benyújtott dokumentációban foglaltakat szúrópróbaszerűen, a helyszínen is ellenőrzik.
Amennyiben az Erdélyen is átvonuló római limes felkerül a listára, ez azt jelenti majd, hogy már nemcsak egy kisebb közösség és tájegység értékeként tartják számon, hanem része lesz az emberiség kulturális örökségének. Maros megyében Segesvár óvárosa része a világörökségnek.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!