Székelyek Szentföldön – ráadásul évszázadokkal ezelőtt

II. András korabeli ábrázolása

II. András korabeli ábrázolása

Április 22-én, szombaton a Duna Televízióban mutatják be a II. Andrásról szóló ismeretterjesztő filmet. Jeles királyunkról legtöbbünknek Katona József Bánk bánja vagy éppenséggel az Aranybulla juthat elsőként eszébe, pedig nekünk, székelyeknek is közünk van hozzá: őseinket sem előtte, sem utána senki nem vezette hadjáratba olyan messzire a szülőföldjüktől, mint ő. Nevezetesen a Szentföldre.

Kocsis Károly

2023. április 22., 08:092023. április 22., 08:09

Ki volt valójában II. András? Többek között erre a kérdésre keresi a választ történészek és régészek segítségével Az elveszett király című ismeretterjesztő film, amelyben nyomon követhetjük az Árpád-házi uralkodó és második felesége feltételezett sírhelye után kutató régészcsapat tíz éven át tartó küzdelmes munkáját is.

A filmet a Duna TV az Aranybulla emléknapjához kapcsolódóan, április 22-én 16:58-tól mutatja be

– áll a gyártó Salt Communications Kft. közleményében.

Ki volt valójában II. András?

A fentebb feltett kérdés megválaszolása már csak azért is izgalmasnak tűnik, mert az Árpád-ház egyik legvitatottabb uralkodójáról van szó, akit

hol zseniális uralkodóként, hol az ország tekintélyét eltékozló, pazarló, gyengekezű, személyi ambíciók által fűtött kalandorként tüntetnek fel.

Ugyanilyen vegyes megítélés övezi az V. keresztes hadjáratban betöltött szerepét, amelynek első szakaszában harcosai élén maga is részt vett, sőt egyes források szerint többnyire ő irányította, ám azt minden esetre nehéz lenne elvitatni tőle, hogy keresztes sereget egyedül neki sikerült szárazföldön rendben hazavezényelni. Méghozzá úgy, hogy útközben frigykötésekkel, egyezményekkel megerősítette a Dunától Antiochiáig és Örményországig terjedő politikai befolyását, diplomáciai kapcsolatait.

II. András szentföldi hadjárata. Kép forrása: História folyóirat Galéria

II. András szentföldi hadjárata. Kép forrása: História folyóirat

Még az ikóniumi moszlim szultán is hajlandónak mutatkozott felvenni a kereszténységét, csakhogy házasság révén bekerülhessen a magyar király családjába! Gondoljunk bele, a világpolitika színpadának szereplői közül ma hány rendelkezik ilyen karizmával?

Andrássyak, Szentpáliak, Aporok

Ám ezúttal nem a róla alkotott képen szeretnénk cizellálni, sokkal inkább felhívni a figyelmet ama kevésbé közismert tényre, miszerint szentföldi hadjárata során székely lovasok is vele tartottak, azaz elődeink az ő vezetésével harcoltak szülőföldjüktől legtávolabb – légvonalban mérve is úgy kb. 2000 kilométerre, ám összességében ennél jóval hosszabb utat tettek meg. Mindez Kézai Simon 1283–1285 körül írt Gesta Hungarorumában szerepel: „… a hatalmas és nevezetes András király… meglátogatta a Szentföldet is, ahol valamennyi keresztény fejedelem által vezérré emeltetett, és

Idézet
a magyarokkal, valamint a székelyekkel megfutamította a babiloni szultán seregét,

az asszírok és más nemzetek pedig katonáival együtt sokféle tiszteletadásban részesítették; majd ezt követően a legteljesebb dicsőségben tért vissza Magyarországra.”

Mivel a Magyar Tudományos Akadémiának a 19. század végétől meghonosodott történelemszemlélet-módjától nehezen elrugaszkodó vagy elrugaszkodni nem is akaró némely történészünk ódzkodik hitelt adni régi krónikáink „csacska meséinek”, gyorsan hozzátesszük, hogy az 1857 és 1868 között megjelenő család- és címertörténeti munkájában Nagy Iván is megemlíti a csíkszentkirályi és krasznahorkai Andrássy, a homoródszentpáli Szentpáli és a torjai Apor családokat mint amelyek tagjai részt vettek II. András szentföldi hadjáratában.

Sőt, Andrássy Simon mint a székelyek kapitánya a Tábor-hegyi erőd ostromakor egy nyílzáporban olyan súlyos sérülést szenvedett, hogy csakhamar bele is halt. Szentpáli István a hagyomány szerint „Jeruzsálemi András királyunkkal a keresztes háborúban vitézkedvén, 1220-ban Homoród-Szentpál helységre donatiót kapott.”

2500 kilométeres hazaút

Azt, hogy II. Andrást 1217-ben hány székely harcos kísérte el kalandos útjára, már csak azért sem tudjuk még csak megsaccolni sem, mert a király seregének létszámát illetően is eleve kevés forrás áll rendelkezésünkre.

A történészek többnyire tízezer lovasról beszélnek,

de Spalatóban, ahová augusztus 23-án érkezett meg (ma Horvátország Split nevű városa), nemcsak magyarok gyülekeztek kihajózásra várva, hanem máshonnan is szép számban érkeztek keresztesek, és nem tudjuk, végül hányuknak sikerült hajóra szállni. Már a szeptember közepéig-végéig tartó várakozás közben sokan hazaindultak, szétszéledtek, mások tavaszra halasztották az indulást, meg akik indulni akartak, mind fel sem fértek.

Az Andrássy család későbbi címere. Kép forrása: Magyarország címeres könyve, I. kötet (1913) Galéria

Az Andrássy család későbbi címere. Kép forrása: Magyarország címeres könyve, I. kötet (1913)

A velenceieknél ugyanis az üzleti haszon reménye messze túlszárnyalta a keresztény szolidaritás eszméjét, és csak előre kifizetett búsás díj fejében mutatkoztak hajlandónak hajókat bocsátani a keresztes hadak rendelkezésére, pedig II. András még Zára (ma Zadar) városáról is lemondott a javukra. A magyar király végül tíz, egyenként hozzávetőleg 500 ember vagy 150 ló szállítására alkalmas gályát tudott tőlük kibérelni, de más hajók is rendelkezésére álltak.

Becslések szerin kétezer főnyi lovassal és négy-ötezer fős gyalogos kísérővel érkezett meg október közepén-végén

– Ciprus érintésével – Akkonba (mai neve: Akkó).

A hadjárat részleteire ezúttal nem térünk ki. II. András és seregének túlnyomó része, köztük a székelyek 1218 elején indultak haza, ám ezúttal nem hajóval, hanem szárazföldön, Kis-Ázsián és a Balkánon keresztül, és az év vége felé érkeztek meg. Az Akkó és Csíkszereda közötti 2500 kilométert ma három hét alatt lehetne gyalog megtenni – megállás nélkül.

Sírhelyek radarfelvételen

Nem csoda, hogy az 1205 és 1235 között uralkodó II. András alakját számos kérdőjel övezi, hiszen még a nyughelye sem ismert. Néhány éve azonban magyar régészek és történészek a király nyomába eredtek. „2011-ben, a szíriai Margatban merült fel az ötlet, hogy ha már ásatásokat végzünk a II. András által meglátogatott keresztes lovagvárakban, érdemes lenne megkeresni a sírját is” – mondja Major Balázs régész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézetének vezetője.

A legvalószínűbb helyszínnek a magyar–román határ innenső oldalán található Egres tűnik,

amely a ciszterci rend egyik legfontosabb magyarországi központjának számított, és második feleségét, Jolánt is oda temették. A tatárok által feldúlt, később teljesen elpusztult ottani monostor helyét radarfelvételek révén sikerült felfedni, akárcsak – az egykori bazilika központi helyén – a rombolás áldozatául esett két síremlék alapjait.

Jelenet a filmből. Kép forrása: Salt Communications Kft. Galéria

Jelenet a filmből. Kép forrása: Salt Communications Kft.

„Elhelyezkedésük alapján valószínűsítik, hogy ezeken feküdhetett az a két kőszarkofág, amelybe a királyi párt temették. Feltártak olyan vörösmárvány-faragványokat is, amelyekről feltételezhető, hogy a királyi síremlékekhez tartozhattak” – áll a fentebb már idézett közleményben. Az Árpád-ház Program keretében megvalósuló ásatást a Jolánta Kulturális Egyesület koordinálta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete a temesvári Bánsági Nemzeti Múzeum régészeti osztályával működött együtt Daniela Tănase és Major Balázs régészek vezetésével.

Nem valószínű, hogy szombaton bemutatandó filmben szó esik székely őseinkről – mi azért ne feledkezzünk meg róluk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 08., vasárnap

A jövő hét elején is folytatódik a csapadékos idő

Mérsékelt mennyiségű csapadékra, megerősödő szélre, a hegyekben pedig havazásra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológia Szolgálat (ANM).

A jövő hét elején is folytatódik a csapadékos idő
2024. december 08., vasárnap

Karácsonyra ismét akcióba lép a Gondviselés

A Gondviselés Segélyszervezet erdővidéki önkéntesei decemberben sem tétlenkednek. A közelgő karácsony alkalmával idén is tartós élelmiszerekből álló csomagokkal tervezik segíteni a nehéz körülmények között élő, erdővidéki többgyermekes családokat.

Karácsonyra ismét akcióba lép a Gondviselés
Karácsonyra ismét akcióba lép a Gondviselés
2024. december 08., vasárnap

Karácsonyra ismét akcióba lép a Gondviselés

2024. december 08., vasárnap

Karácsonyi nyereményözön a Rádió GaGán!

Karácsonyi nyereményözön a Rádió GaGán!
Karácsonyi nyereményözön a Rádió GaGán!
2024. december 08., vasárnap

Karácsonyi nyereményözön a Rádió GaGán!

2024. december 07., szombat

Ahol kétszáz méter kolbász pillanatok alatt elfogyott

Muzsikaszó és mindenféle ínycsiklandó illat töltötte be a gyergyószentmiklósi Kossuth Lajos utcát szombaton. Negyven csapat étele készült és fogyott el a Kárpát-medencei disznótoros fesztiválon.

Ahol kétszáz méter kolbász pillanatok alatt elfogyott
2024. december 07., szombat

Egészségnappal a lakosság jólétéért

A Vitality Klinika már 2019 óta szervez a Rotary Klubbal közösen egészségnapot Székelyudvarhelyen. Idén 70 páciens vett részt a konzultációkon és a tájékoztató programokon.

Egészségnappal a lakosság jólétéért
Egészségnappal a lakosság jólétéért
2024. december 07., szombat

Egészségnappal a lakosság jólétéért

2024. december 07., szombat

Hét személyt helyeztek hatósági felügyelet alá a legionárius-megemlékezés ügyében

Hét személyt helyeztek szombaton hatósági felügyelet alá a november 30-án az Ilfov megyei Tâncăbeşti településen a legionárius mozgalom vezetőjének, Corneliu Zelea-Codreanunak szentelt megemlékezésen való részvétel miatt.

Hét személyt helyeztek hatósági felügyelet alá a legionárius-megemlékezés ügyében
2024. december 07., szombat

Beszünteti tevékenységét az elnökválasztásra alakult Központi Választási Iroda

A 2024-es romániai elnökválasztásra megalakult Központi Választási Iroda (BEC) december 13-án 24 órakor beszünteti tevékenységét. Erről szombaton hoztak döntést, miután az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette a teljes elnökválasztási folyamatot.

Beszünteti tevékenységét az elnökválasztásra alakult Központi Választási Iroda
2024. december 07., szombat

A kézdivásárhelyi diákok tudják, hogy a kiállítás alku a művészettel

Mester és tanítványok címmel nyitották meg péntek este azt a közös festészeti kiállítást a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház dísztermében, amelyen Koszta Ervin mellett bemutatkozott Hella Johanna, Constantinescu Júlia és Márton Zselyke.

A kézdivásárhelyi diákok tudják, hogy a kiállítás alku a művészettel
2024. december 07., szombat

Kovászna megyében sem függesztik fel a medvekilövési engedélyeket

Megalapozatlannak tartja és visszautasította a Brassói Törvényszék a Visszaélések Elleni Küzdelemért Egyesület feljelentését a medveperben – tájékoztat Kovászna Megye Tanácsa. A civilszervezetnek Hargita megyében sem sikerült célt érnie.

Kovászna megyében sem függesztik fel a medvekilövési engedélyeket
2024. december 07., szombat

A Bagossy Brothers Company tagjai Gyergyószentmiklós díszpolgárai lettek

A Bagossy Brothers Company együttes tagjai vehették át idén a díszpolgári címeket a gyergyószentmiklósi városnapokon megtartott dísztanácsülésen. A Pro Urbe-díj is zenei tevékenység elismerése, ezt Mayer Róbert karnagy kapta meg.

A Bagossy Brothers Company tagjai Gyergyószentmiklós díszpolgárai lettek
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!