
A légúti megbetegedések esetében a tüdőgyulladással diagnosztizáltak száma nőtt a legnagyobb mértékben egy hét alatt Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
A légúti vírusok terjedése miatt elrendelt óvintézkedésként több Hargita megyei kórház is látogatási tilalmat vezetett be a héten. Az intézkedés szükségességét az esetszámok is igazolják: az előző teljes héthez képest újból megugrott a különböző légúti megbetegedéssel diagnosztizáltak száma.
2024. február 01., 20:582024. február 01., 20:58
Az ilyenkor előforduló fertőző légúti betegségek mindegyike jelen van és terjed a Hargita megyei közösségekben, ráadásul akadálytalanul, ugyanis
– mondta el az esetszámok legfrissebb összesítése kapcsán Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
„A maszkviselés mellőzése miatt most minden fertőzés tombol. Van egy érdekes jelenség – visszacsapó, visszapattanó hatásnak fordítjuk az angolból –, ami abból adódik, hogy
Itt mutatkozik meg az, hogy már nem vesszük annyira komolyan az orvosi intéseket, mint amikor központilag ránk parancsoltak, tehát már nem viselkedünk annyira felelősségteljesen” – fogalmazott.

Járványügyi veszélyhelyzetet hirdetett az egészségügyi minisztérium, miután az elmúlt három héten magas volt a légúti megbetegedések (influenza, felső légúti fertőzés és tüdőgyulladás) száma – nyilatkozta csütörtöki sajtótájékoztatóján a tárcavezető.
Fotó: Pixabay
A szövődményes légúti megbetegedések száma azonban egy hét alatt nőtt majdnem a duplájára: az elmúlt héten 483 tüdőgyulladást diagnosztizáltak Hargita megyében, szemben az egy héttel korábbi 281-gyel. A múlt héten diagnosztizáltak közül 13-an kerültek kórházba. Az igazolt influenzás esetek száma 21-ről 27-re nőtt január negyedik hetére, ez azonban nem egy releváns adat, ugyanis jórészt csak a kórházakban végeznek ilyen tesztelést – mondta Tar Gyöngyi, megjegyezve azonban, hogy az emelkedő tendencia ezekben az adatokban is tetten érhető.
– tudtuk meg az igazgatóság vezetőjétől. A diagnosztizált influenzás betegek közül 16 került kórházba, és amint arra a népegészségügyi igazgatóság vezetője rámutatott, ez is azt igazolja, hogy jó részüknél a kórházi tesztelés mutatta ki az influenza-fertőzést. „A korházak is sorra vezetik be a korlátozásokat, látogatási tilalmat, vagy kizárólag nagyon indokolt esetben engedélyezett, orvosi engedélyhez kötött látogatásokat” – jegyezte meg.
Ha betegen mégis dolgozni, vagy közösségbe mennénk, akkor legalább maszkban tegyük. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
„Súlyos esetek is vannak, de ami inkább figyelemfelkeltő az, hogy milyen nagymértékű és gyors a terjedés. De ehhez nem kell a statisztikákat sem megnézni, a közvetlen környezetünkben is láthatjuk, hogy
A járvány tanulságai eredményeként le kellett volna csökkenjen az ilyen helyzetek gyakorisága” – fogalmazott a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője. A kiskorúak megbetegedésével kapcsolatban ugyanakkor emlékeztette a szülőket, hogy lehetőségük van betegszabadságra menni gyermekük ápolása érdekében, és ez a gyermeknek is jobb, mintha lábon húzná ki a betegséget a napköziben vagy az iskolában.

Jelentősen nőtt az elmúlt időszakban a légúti megbetegedésekkel kórházba kerülő betegek száma Kézdivásárhelyen, a gyermekgyógyászati osztály pedig szinte folyamatosan tele van. A nagy terheltség miatt kanyarós eseteket nem kezelnek.

Az influenzás megbetegedések számának növekedése miatt, pácienseink védelme érdekében február 1-től látogatási tilalom lép életbe a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház minden osztályán.

A felső légúti megbetegedések számának megugrása miatt beteglátogatási tilalmat vezettek be a Gyergyószentmiklósi Municípiumi kórházban. A tilalom február 1-jén lép érvénybe.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
8 hozzászólás