
Különösen a kórház gyermekosztályán sok a beteg
Fotó: Bartos Lóránt/Székely Hírmondó archív
Jelentősen nőtt az elmúlt időszakban a légúti megbetegedésekkel kórházba kerülő betegek száma Kézdivásárhelyen, a gyermekgyógyászati osztály pedig szinte folyamatosan tele van. A nagy terheltség miatt kanyarós eseteket nem kezelnek az egészségügyi intézményben, és egyelőre influenzás pácienst sem kellett ellátni, azonban a tüdőgyulladás súlyos formáival találkoztak fiatalok esetében is.
2024. január 31., 16:302024. január 31., 16:30
Madaras Szilárd, a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház orvosigazgatója megkeresésünkre elmondta:
„A kórházba beutalásra kerülő tüdőgyulladásos vagy hörghurutos páciensek általában mind súlyos állapotúak. Az emberek próbálják otthon kezelni magukat, és amikor már nem boldogulnak, akkor jönnek be a kórházba” – hívta fel a figyelmet. Hozzátette,
Kézdivásárhelyen is előfordultak kanyarós megbetegedések az utóbbi időben, azonban e betegség fertőző és ragályos jellege miatt a pácienseket a sepsiszentgyörgyi megyei kórház gyermek-fertőzőosztályán kezelik.
– tájékoztatott Madaras Szilárd.
Mint mondta, a kézdivásárhelyi kórház gyermekosztálya folyamatosan tele van, az elmúlt két hónapban alig volt szabad ágyuk, ugyanakkor
„A felnőttek körében kevesebb eset van, mert ők elmennek a családorvoshoz vagy a gyógyszertárba. Szerencsére enyhén csökkent azoknak a száma, akik antibiotikummal voltak előkezelve, hiszen a megbetegedések nagy része vírusos fertőzés, amelyek esetében az antibiotikum gyakorlatilag haszontalan” – fogalmazott.
Influenzás esetet az utóbbi időben nem jegyeztek, annak ellenére, hogy gyorstesztet végeznek mindenkin, akinek a betegségre jellemző tünetei – orrfolyás, láz, köhögés, nehéz légzés – vannak. Az orvosigazgató szerint a téli időszakban mindig megnövekszik az esetek száma, de idén sem rosszabb a helyzet, mint más években.
– hangsúlyozta.
A légúti megbetegedés terjedésének megakadályozása érdekében a kórházban körülbelül egy hónapja lecsökkentették a látogatási időt, és a hozzátartozókat is arra próbálják szoktatni, hogy csak egyenként látogassák a pácienseket.
Madaras Szilárd felhívta a figyelmet, hogy a vírusos fertőzések megelőzésének leghatékonyabb módszere az oltások beadatása, ugyanakkor kerülni kell a nagy tömeget, és az általános higiéniai szabályok betartása is nagyon fontos. Ha valaki mégis megbetegszik, és nem súlyosak a tünetei, keresse fel családorvosát, alkalmazzon tüneti kezelést (láz-, köhögés-, fájdalomcsillapítás) és vigyen be megfelelő mennyiségű folyadékot.
– emelte ki az orvosigazgató.
A Kovászna Megyei Népegészségügyi Igazgatóság adatai szerint az elmúlt héten 2763 légúti megbetegedést és 622 tüdőgyulladásos esetet regisztráltak Háromszéken. A betegek közül 1690 iskolás korú gyermek, a többiek felnőttek. A páciensek mintegy 8 százaléka szorul kórházi ellátásra. Influenzás megbetegedéseket eddig hivatalosan nem regisztráltak a megyében – közölték.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!