
Nincsenek korlátozások, de vannak ajánlások. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Járványügyi veszélyhelyzetet hirdetett az egészségügyi minisztérium, miután az elmúlt három héten magas volt a légúti megbetegedések (influenza, felső légúti fertőzés és tüdőgyulladás) száma – nyilatkozta csütörtöki sajtótájékoztatóján a tárcavezető.
2024. február 01., 19:272024. február 01., 19:27
2024. február 02., 19:432024. február 02., 19:43
Alexandru Rafila elmondta, ugyanaz a helyzet állt elő, mint tavaly januárban:
– számol be az Agerpres. A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy
A tárcavezető becslései szerint a helyzet eltarthat február végéig.
Rafila ajánlásokat fogalmazott meg az egészségügyi intézmények, a tanintézetek és a lakosság számára. Mint mondta,
A légúti fertőzéssel beutalt betegeket kezelő kórházaknak gondoskodniuk kell arról, hogy legyen megfelelő készletük vírusellenes gyógyszerekből, és folytatni kell az influenza elleni oltást – hangsúlyozta.
Az iskolákban is javasolják a napi szintű szűrést, a szülőknek pedig felhívják a figyelmét, hogy
Emellett fontos az osztálytermek szellőztetése, a felületek tisztán tartása és fertőtlenítése. Meg kell tanítani a gyerekeknek, hogy köhögéskor, tüsszentéskor tiszta zsebkendőt vagy a könyökhajlatukat tartsák a szájuk elé – tette hozzá.
A lakosságnak azt javasolja a miniszter, hogy
kerüljék a zsúfolt helyeket,
rendszeresen mossák és fertőtlenítsék a kezüket,
ha betegségre utaló tüneteik vannak,
viseljenek maszkot és forduljanak a családorvosukhoz.
„Nem keltünk pánikot, mindez a pontos tájékoztatást és az egészségügyi hatóságok és a kórházak közötti jó koordinációt szolgálja” – nyomatékosította Rafila.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy szerinte nem fogja megkövetelni a helyzet az influenzajárvány kihirdetését. A miniszter becslései szerint
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) csütörtökön arról tájékoztatott, hogy a január 22. és 28. közötti hét zsinórban a harmadik volt, amikor a légúti megbetegedések előfordulása meghaladta az elmúlt idények átlagát.
Az intézet szerint országszerte széles körben terjed az influenzavírus, ezért volt szükség a járványügyi veszélyhelyzetet kihirdetésére.
Az INSP közleménye szerint a január 22-28. közötti héten 133 057 akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában, ami
Az előző szezonok (2016-2023) azonos heteinek átlagához (104 971 eset) viszonyítva 26,8 százalékkal több megbetegedést regisztráltak a vizsgált héten.
Influenzás eseteket minden megyében regisztráltak, de a legtöbb megbetegedést Bukarestből (1301), valamint Kolozs (1032), Prahova (582), Konstanca (476), Iaşi (456) és Buzău (429) megyéből jelentették.
Ugyanakkor országszerte 43 súlyos akut légúti fertőzéses esetet regisztráltak a vizsgált időszakban, néggyel kevesebbet, mint egy héttel korábban, és 18-cal kevesebbet, mint tavaly.
Az említett héten 320 laborvizsgálattal kimutatott influenzás megbetegedést jegyeztek (72-t az AH1 variáns, 56-ot az AH3 variáns, négyet a B típusú vírus, 188-at az A típusú influenzavírus még nem tipizált alvariánsai okoztak).
Az 51 elhunyt közül két áldozat a 0 és 4 év közötti, négy a 15 és 49 év közötti, 13 az 50 és 64 év közötti korosztályhoz tartozott, 32-nek az életkora meghaladta a 65 évet.
Január 28-áig 1 065 284 személy kapott influenza elleni oltást. A veszélyeztetett kategóriákhoz tartozók közül 1 040 951 személyt oltottak be influenza ellen az egészségügyi minisztérium által biztosított védőoltással.
Nicușor Dan államfő ukrán hivatali partnerével, Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt szerdán Kijevben.
Gyököt kell vonni a Parajddal kapcsolatos eurómilliós politikusi bejelentésekből: a bányakatasztrófa által sújtott sóvidéki település az Európai Unió Szolidaritási Alapjából nemrég megítélt 14,3 millió euró töredékét kaphatja meg.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezte a kézdivásárhelyi bíróság azt a 30 éves férfit, aki a gyanú szerint féltékenységből brutálisan bántalmazott egy 20 éves nőt. Az ügyészség tájékoztatása szerint az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.
Megrongálta az aszfaltutat és fákat döntött ki a szerda délutáni vihar Székelyvarságon.
Az Európai Unióban a 16–24 évesek csaknem háromnegyede rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, Románia azonban továbbra is az utolsók között szerepel: csak Bulgáriát előzi meg az Eurostat friss felmérése szerint.
Július 20-ától jelentkezhetnek a magánszemélyek a 2026-os roncsautóprogramra, amelynek keretében állami támogatással vásárolhatnak új gépkocsit. A program idei költségvetése 300 millió lej.
Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.
Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.
2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.
szóljon hozzá!