Karda-Markaly Aranka célja, hogy Csíkszék fő múzeumi és tudományos központjává váljon az intézmény
Fotó: Veres Nándor
Számos elképzelés megvalósítására vállalkozott a Csíki Székely Múzeum új igazgatója, Karda-Markaly Aranka, aki – Gyarmati Zsoltot váltva – hétfőn írta alá a menedzseri szerződést a létesítményt fenntartó csíkszeredai városvezetéssel. A frissen kinevezett intézményvezető a Székelyhonnak adott interjúja során elmondta, azt szeretné, ha a múzeum Csíkszék fő múzeumi és tudományos központjává válna.
2022. május 16., 21:592022. május 16., 21:59
2022. május 16., 22:082022. május 16., 22:08
– Sikeresen versenyvizsgázott a Csíki Székely Múzeum vezetői tisztségére, a kulturális intézményt fenntartó csíkszeredai városházával pedig alá is írták alá a menedzseri szerződést. Milyen előnye, adott esetben hátránya van annak, hogy a múzeum régi munkatársaként vállalta az igazgatói feladatokat?
– Miután a városháza meghirdette a múzeumigazgatói állást, a kollégákkal sokszor beszélgettünk arról, hogy ki lenne jó vezetője a múzeumnak. A munkaközösségben is megoszlottak abban a vélemények, hogy kívülről érkező vezetőre van-e szükség, aki esetleg más perspektívából látja a rendszert, és nem volt részese a belső konfliktusoknak. Ugyanis köztudomású, hogy voltak nézeteltérések, csoportosulások a múzeumi közösségen belül. Ennek ellenére több érv szólt amellett, hogy a muzeológusok közül jelentkezzen valaki a menedzseri versenyvizsgára, aki szinte minden oldalát ismeri a múzeumi életnek, és az itt zajló tevékenységeknek.
Fotó: Veres Nándor
– Beszéljünk a menedzseri tervéről: milyen változásokat tervez bevezetni? Mert nem titok, hogy a korábbi múzeumvezetés (Gyarmati Zsolt leköszönő igazgató) előnyben részesítette a nagy kiállításokat, tárlatokat, ezért a szakmai munka valamilyen szinten háttérbe szorult.
– Nagyon sok tervünk van a jövőre nézve, úgy a kiállításokat tekintve, mint a múzeum tudományos tevékenységét, kutatásait illetően. A rövid távú terveink között szerepel egyéb más elképzelés mellett a hónap műtárgya elnevezésű kezdeményezés, – melyet alkalmanként összeköthetünk a Múzeumi Esték programmal is, – így
Szintén rövid távú elképzelés különböző évfordulókhoz, ünnepekhez kötődő kisebb pannókiállítások létrehozása. Például a csíksomlyói búcsúhoz kötődően – valószínűleg idő szűke miatt most már csak jövőben – szeretnénk a múzeum gyűjteményeiben lévő archív fotókból egy pünkösdi búcsúról szóló fotókiállítást összeállítani, melyet pünkösdkor a Szék útjára is kihelyezhetünk, így
Hosszútávon nagy kiállításokban is gondolkozunk, hisz a meglévő, erre a célra kialakított öt terem arra hivatott, hogy olyan tartalommal töltsük meg, amely a helyi lakosság számára eddig nem látott kiállításokat mutatná be. Ugyanakkor
Továbbá a román múzeumokkal is szorosabb kapcsolatot szándékozunk kialakítani. A kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeumnak volt egy kiállítása az erdélyi nemesség fényűző ruházatáról és viseletéről, amelyet Csíkszeredában is jó lenne bemutatni, kiegészítve a nálunk található nemesi oklevelekkel.
Fotó: Veres Nándor
– A szakmai múzeumi munkával kapcsolatban melyek az elképzelések? Mire helyezik a jövőben a hangsúlyt?
– A szakmai munkára is hangsúlyt fektetünk, ehhez hozzátartozik, hogy különböző néprajzi, régészeti, történeti tematikájú gyűjtést kívánunk szervezni. Tervben van a raktárak költöztetése, kicsomagolása, átrendezése is. Jelenleg a gyűjteményeink egy része be van csomagolva, illetve mások, a felhalmozódott műtárgyak miatt helybővítésre szorulnak. Ezen ügyek rendezését követően
A szakmai munkához kapcsolódóan kiemelném, hogy a múzeum munkatársai nyertek a Magyar Géniusz Program pályázatán, amely különböző kutatásokat tesz lehetővé. Kósa Béla kollégámmal közösen a 17-18. századi csíkszéki peres jegyzőkönyvek átírását és kiadatását vállaltuk. A munkatársaim közül akad, aki Szőcs János gyimesbükki történész munkásságát, míg mások a csíki vasművességet, valamint a képzőművészet nyilvános tereit Csíkszeredában, azaz Nagy Imre, Nagy István, Márton Ferenc nyomdokain létrejött képzőművészeti pezsgést vizsgálnák. Ezekre a projektekre két év a határidő, amelynek lejártával az eredményeket bemutatjuk majd a nagyközönségnek is. Egy másik pályázatunk pedig a vártörténeti kiállítás megújításáról szól.
Vannak viszont kimondottan újító ötletek is, amelyeket egyelőre meglepetésnek szánunk.
Fotó: Veres Nándor
– A csíkszeredai városvezetés több elvárást is megfogalmazott az új múzeumigazgató menedzseri terve felé. Melyek voltak azok, és hogyan szándékozik teljesíteni ezeket a feladatokat?
– A városnak többek között az volt az elvárása, hogy a zsögödi Nagy Imre Galériába életet leheljünk. Az önkormányzat pályázott a galéria fűtésrendszerének rendbetételére, ez nagyon fontos, hiszen mindezidáig fűtés hiányában, csak nyáron lehetett működtetni.
A múzeum hátsó kertjének rendbetételére is szükség volna, ehhez azonban rengeteg anyagi forrás kell, ugyanis restaurálásra, illetve állapotmegőrzésre szorulnak a tájházak és a kiállított székely kapuk is, a kerítés felújítása pedig elengedhetetlen, amennyiben látogathatóvá szeretnénk tenni ezt a teret. Ezek nélkül a beruházások nélkül nehezen lehet megtölteni élettel. A jelenleg is meglévő házaink skanzen-szerűvé alakításához szükséges még egy-két épület vásárlása, ugyanakkor berendezésükhöz néprajzi tárgyak gyűjtése. Ugyan jelenleg is rendelkezünk egy igencsak jelentős tárgyi anyaggal néprajzi gyűjteményünkben, ezt mindenképpen bővíteni kell, fókuszálva elsősorban a gyűjteményünkből hiányzó darabok pótlására.
– Hol képzeli el a Csíki Székely Múzeum helyét a csíki térségben?
– A Csíki Székely Múzeum a jövőben fő múzeumi és tudományos központ szerepét kellene betöltse a térségben. Nyolc éve dolgozom a múzeumban, és azt elmondhatom, hogy magasan képzett szakemberek dolgoznak az intézményben. Éppen ezért nagyon szeretném, ha a jövőben ehhez a felkészült csapathoz fordulnának szakemberi véleményért, segítségért más kisebb intézmények dolgozói, vagy egyáltalán a történelem vagy egyéb más „múzeumi szakterületek” iránt érdeklődő emberek. A jövőben a térség önkormányzataival is szeretnénk szorosabb kapcsolatot ápolni, különböző események révén részt venni a települések életében, rendezvényeikben is.
Fotó: Veres Nándor
Karda-Markaly Aranka
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum új igazgatója, Csíkszentdomokoson született 1990-ben, Csíkkarcfalvára ment férjhez, jelenleg ott él. A középiskolát a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnáziumban járta, ezt követően a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem történelem szakán, illetve ezzel párhuzamosan a nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok szakán végezte el az alapképzést; majd a kulturális örökség kutatása és hasznosítása mesterképzést végezte el. A Csíki Székely Múzeumban 2014 őszétől kezdett el dolgozni történész-muzeológusként, ahol 2018 óta felel a Régi Könyv és Levéltári Gyűjteményért. 2021 nyarán védte meg doktori értekezését, melynek témája Csíkszék és a csíkszéki nemesség a 16-17. században. Szakterülete a koraújkori Csíkszék, valamint Erdély története. A 16., 17. és 18. századi latin és magyar nyelvű történeti források szakértője. Munkájában a gyűjteménykezelés mellett számos cikket publikált, évkönyvet, konferenciakötetet szerkesztett. Konferenciát is szervezett, a magyarországi Országgyűlési Múzeumban, részt vett muzeológusi továbbképzésen, valamint aktív résztvevője volt a várostörténeti kiállítást létrehozó csapatnak.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
1 hozzászólás