A cél kimozdítani a gyermekeket az iskolapadbóll a Zöld héten. Képünk Illusztráció
Fotó: Gazda Árpád
Akár több száz lejébe is kerülhet az iskolai Zöld hét a szülőknek, főleg azoknak a családoknak lehet megterhelő, ahol több iskoláskorú gyermeket nevelnek. Ugyan elvileg a Környezetvédelmi Alap 100 millió lejt szánt a Zöld heti osztálykirándulások finanszírozására, még nincs hír pénzről, így egyelőre marad a szülő pénztárcája.
2024. október 11., 07:582024. október 11., 07:58
„Közeleg az iskolai Zöld hét, nemrég kaptuk meg, hogy annak milyen anyagi költségei lesznek. Meglepődve olvastuk, hogy csak a kislányunk programjának költsége meghaladja a 350 lejt, erre még számolni kell utazási költségeket is” – kereste meg panaszával a Székelyhont három kisiskolás szülője, nem említve, hogy melyik iskoláról van szó. Hozzátette, nem érti, miért nem biztosít az iskola választási lehetőséget.
– jegyezte meg keserűen. Szerinte ez egy általánosan elterjedt jelenség, amely nagyon megterheli a többgyermekes családokat anyagilag.
Vannak azonban olyan szülők is, akik kifejezetten jó ötletnek tartják, hogy a tanító osztálykirándulást szervez, szerintük egy évben egyszer a szülőnek meg kell tudnia fizetni egy ilyen alkalmat.
– mondta egy kétgyermekes szülő. Hozzáfűzte, általában a buszt és a különböző programokra a belépőket kell kifizetni, de ha csoportosan mennek, akkor kedvezményesebb az ár, mintha a család külön utazna.
Kedves Tihamér, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, azt javasolja az érintett szülőknek, hogy
Az igazgatótól tudjuk, hogy a József Attila Általános Iskolának egyébként van egy alapítványa, amelyen keresztül tudják támogatni a hátrányos helyzetű gyermekek számára az osztálykirándulások költségét. Tavaly húsz kérést nyújtottak be az alapítványhoz erre a célra.
Az igazgató hozzátette, az Iskola másként és a Zöld hét programoknak van egy szabályzata, kötelező program, azon belül a tanító, az osztályfőnök szervezi meg a hetet, figyelembe véve, hogy meglegyen a kötelező óraszám.
– jegyezte meg.
Tőkés Zsolt, a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium igazgatója ugyancsak úgy vélte, hogy rosszul átgondolt a Zöld hét program, az iskoláknak pedig nincs módjuk arra, hogy kirándulást finanszírozzanak.
Ugyanakkor úgy gondolja, hogy amennyiben természeti rezervátumba vinnék a gyermekeket, akkor ki kell menjenek a városból, így számolni kell az utazás költségével.
– fogalmazott. Hozzátette, a jogszabályok nem korlátozzák, hogy hová szervezhetnek kirándulást az osztályok, volt olyan iskola, amely a Duna-deltába vitte a gyerekeket. Tőle tudjuk, hogy iskolájuk jövő májusban szervezi meg a Zöld hetet.
A gyergyószentmiklósi Fogarassy Mihály Általános Iskola illetékese arról beszélt a Székelyhonnak, hogy
A tavalyi beszámolók szerint többek között a Csíky-kertben voltak, vagy éppen játékos feladatokat kaptak a témában a gyerekek, vagy különböző műhelyekbe, üzemekbe jártak gyalog, ami nem került pénzbe. Az idei tanévben a Zöld hetet csak április végén, május elején fogják tartani.
Aurora Pleşu Hargita megyei tanfelügyelő, aki megyeszinten koordinálja a Zöld hét programot, érdeklődésünkre elmondta, a tanfelügyelőséghez eddig nem érkezett panasz a szülőktől, amennyiben mégis érkezik hozzájuk jelzés a témában, akkor az ügyet kivizsgálják. Hozzátette, fontos tudni, hogy
Ezzel szemben arra van mód, hogy a szülők hivatalosan bejegyzett egyesülete finanszírozhassa például a Zöld hét programjait, vagy más iskolán kívüli tevékenységeket. „A Zöld hét lebonyolításához létezik egy eljárás, amit be kell tartaniuk az iskoláknak. A hét programját az iskolák önállóan szervezik meg, ebbe nincs beleszólása a tanfelügyelőségnek” – húzta alá a tanfelügyelő.
Hozzátette, a szervezést megelőzően először fel kell mérniük, hogy milyen tevékenységekre volna igény, egyeztetve a szülőkkel, majd az iskola pedagógusainak tanácsával (románul consiliul profesoral). Ezt követően ismertetik a tervezett programot az iskola vezetőtanácsával is (consiliul administrativ). „A program tervezésének folyamatában a szülők képviselete is részt kell vegyen” – magyarázta.
Aurora Pleşu úgy véli, tervezésnél az iskolák figyelembe kellene vegyenek több lehetőséget, szervezhetnek más programot is, amely az iskola közelében megtartható, és nem kerül sok pénzbe, éppen a hátrányos helyzetű diákok érdekében.
A 314-es számú idei kormányhatározat szerint a Környezetvédelmi Alap a 2024-2025-ös tanévben százmillió lej támogatást nyújt a tanügyminisztériumnak a Zöld heti kirándulások finanszírozására. Aurora Pleşu ezzel kapcsolatban elmondta,
„Ezt követően valószínű lesz erre költségvetés megyékre osztva, de még nem tudunk semmilyen további részletet erről” – jegyezte meg.
Mint kifejtette, a Zöld hét programját más külső forrásból is lehet finanszírozni, de erre semmiképpen nem gyűjthetnek az iskolák pénzt a szülőktől, mint fentebb is írtuk. Csak a hivatalosan bejegyzett szülői egyesületek, amelyek a maguk során szintén bevonhatnak külső forrásból pénzt, a szülői hozzájárulás pedig önkéntes. A helyi önkormányzatok szintén támogathatják az iskolai programot.
A tanügyminisztérium 2023-ból származó 6755-ös számú rendelete szerint egyébként
Ennél több megkötés nincs a jogszabályban. A Zöld héten mehetnek a gyermekek például múzeumokba, természetvédelmi területekre, parkokba – sorolta a koordinátor.
A Zöld hetet először a 2022-2023-as tanévben indították el országos szinten, a tanévszerkezet részeként. Akadnak iskolák, amelyek már ősszel, mások tavasszal, nyár elején szervezik meg. A cél, hogy a gyermekek a környezet védelméről, a klímaváltozásról és a környezettudatosságról szerezhessenek elméleti és gyakorlati tapasztalatokat.
Az iskolákat is bevonják a jövő héten induló, Tiszta Romániát! elnevezésű országos takarítási kampányba, a következő tanévtől pedig úgynevezett Zöld hetet is tartanak a tanintézetekben.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!