Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Teljes kapacitással működik Hargita megye első védett otthona: a családon belül erőszak áldozatainak – elsősorban nőknek és az ő gyerekeiknek – szánt létesítmény ugyan az országos, összesen negyvennyolc otthont magába foglaló hálózat része, de már az első tapasztalatok azt mutatják, hogy több ilyen létesítményre lenne szükség.
2021. április 18., 11:392021. április 18., 11:39
Legtöbb egy éven át biztosítanak biztonságos lakhatást, valamint pszichológiai és szakmai tanácsadást azoknak, akik bekerültek a Hargita megyei védett házba: a közel 130 négyzetméteres otthon helyszíne titkos, a tavaly márciusi megnyitásunk után szeptemberre töltötték be az összes helyet.
– mondta el György Enikő. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság osztályvezetőjétől megtudtuk: a világjárvány jelentősen megnehezítette a működés első évét. „Egyelőre azt nem látjuk, hogy növekedett volna a családon belüli erőszak a pandémia idejét, ellenben az bizonyos, hogy az áldozatoknak nehezebb ebben az időszakban” – jegyezte meg a szakember.
A nők és férfiak közötti esélyegyenlőséget támogató országos ügynökség (ANES) által kezdeményezett Venus – Együtt egy biztonságos életért nevű projekt részeként létrejött védett otthon hálózatban a lakhatás mellett szakemberek biztosítják az áldozatoknak a pszichológiai tanácsadást, valamint
„A hozzánk fordulók zöme alacsonyan képzett, főként rurális környezetből származó nő, sokuk korábban háztartásbeli volt, így nem rendelkeznek munkatapasztalattal. Nehéz így megfelelő munkahelyet találni nekik, főként most, amikor a megyében ennyire kevés a munkalehetőség” – fejtette ki György Enikő megjegyezve: az előbbiek korántsem jelentik azt, hogy a családon belüli erőszak a városi, magasan képzett nőket nem érintené. „Minden lehetséges platformon és fórumon népszerűsítjük a szolgáltatás, hiszen a pszichológiai tanácsadás azoknak is lehet igényelni, akik nem költöznek be a védett otthonba. Sokat is szól a telefon, de gyakorta azt halljuk, hogy az áldozatok csak érdeklődnek, de aztán nem jelentkeznek a programra” – tudtuk meg az illetékestől.
György Enikő szerint a térségben még mindig tabu a családon belüli erőszak, szégyen erről beszélni.
– sorolta. A sürgősségi telefonszámon egyébként gyakorta maguk a bántalmazók is „próbálkoznak”: azzal a szándékkal telefonálnak, hogy kiderítsék a védett otthon helyszínét.
Egyébként a létesítmény működtetésében a rendőrség, a csendőrség, a tanfelügyelőség és a munkaügyi felügyelőség is partner, a program kedvezményezettje az lehet, aki a helyi hatóságok bevonásával tudja igazolni az erőszak tényét: azaz tett már feljelentést a rendőrségen vagy a helyi polgármesteri hivatalhoz fordult a panaszával. Az országos kezdeményezés költségvetése több mint 50 millió lej, ebből Hargita megye 1,3 millió lejt kapott, amiből két százalék, vagyis 22 ezer lej a megyei szociális és gyermekvédelmi vezérigazgatóság önrésze.
Törvényt is módosítottak
Egy konkrét eset kapcsán hívja fel a figyelmet a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség, hogy a 2003/217-es számú törvény tavalyi módosítására, amely értelmében családon belüli erőszak jelentése esetén a rendőrség azonnal érvénybe léptetheti a távoltartási végzést a bántalmazó személy ellen. „Mivel eddig erre nem volt lehetőség, sok esetben a bántalmazott fél, miután visszatért otthonába, a helyzet megoldása helyett további erőszakkal szembesült. Erre nyújt megoldást az említett törvénymódosítás” – közölte az intézmény. Tapasztalatuk szerint ugyanis az esetek nagy részében az áldozatok vagy nem tudják, hogy hová, kihez fordulhatnak, vagy egyszerűen nem mernek, szégyellnek segítséget kérni. „Javasoljuk, hogy szükség esetén éljenek az említett módosítások által nyújtott lehetőséggel, és jelentsék a hasonló eseteket, ugyanis így a hatóságok sokkal hatékonyabban tudnak eljárni” – hangsúlyozza az egység vezetősége.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
1 hozzászólás