A háziorvosi szövetség vezetője szerint azért kerül a figyelem középpontjába a betegszabadságok kérdése, mert nagy tartozást halmozott fel a cégek irányába az állam a táppénzek kifizetését illetően. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Felháborítónak tartja a Házorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke a feltételezést, hogy részben a háziorvosok lennének okolhatók azzal, hogy országszerte magas a betegszabadságok száma. Az európai uniós átlagtól egyébként messze elmarad Románia, állítja a statisztikai adatok alapján.
2023. július 13., 08:122023. július 13., 08:12
Ahogyan arról a Székelyhon is cikkezett, múlt héten a figyelem középpontjába került a betegszabadságok kérdése, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy 8,1 millió betegszabadságot írtak fel országszerte az elmúlt évben, miközben a munkavállalók száma 6 millió.
– mondta a kormányfő, és arra is kitért, hogy az államnak a tavalyi betegszabadságok kifizetését illetően 6 milliárd lejes adóssága van. Normális dolog tehát – folytatta –, hogy nem csak az egészségbiztosítási pénztár tevékenységét vizsgálják meg, és nem csak azt, hogy milyen módon írták fel ezeket a betegszabadságokat.
Maros megye sem marad le az országos irányvonaltól, itt is egyre többen kérnek betegszabadságot. Ezek kifizetése azonban nem mindig történik meg időben, és sokszor a munkaadók is pórul járnak.
Korábbi cikkünkben megszólalt a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója is, aki a kimutatásaik alapján elmondta, hogy a megyében 2021-ban 116 897 esetben írtak fel betegszabadságot a munkavállalóknak, míg tavaly 135 950 alkalommal. A pénztár vezetője, Rodica Biro szerint ez a növekedés aggasztó, hiszen
ezért egyebek mellett közölték a háziorvosokkal, hogy csak indokolt esetben írjanak ki betegszabadságot.
Felháborítónak tartja Soós-Szabó Klára, a Háziorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, hogy részben a háziorvosokat hozzák összefüggésbe a betegszabadságok számának a növekedésével. „A nyilatkozatok alapján úgy néz ki, mintha mi itt kilószámra osztogatnánk a betegszabadságokat. A betegszabadságokat mi indokolt esetben írjuk fel, ráadásul
A családorvos ugyanis legtöbb hét nap betegszabadságot adhat, amiben benne van egy szombat és egy vasárnap is, ez tehát öt munkanapot jelent, és az első öt nap betegszabadságot a munkáltató fizeti, nem az egészségbiztosító pénztár” – hangsúlyozta a csíkszerdai háziorvos.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a háziorvos csak az első hét nap betegszabadságot írhatja fel, de ha azt meg kell hosszabbítani, azt már csak a páciens járóbeteg-szakrendelőben dolgozó szakorvosa teheti meg.
Soós-Szabó Klára szerint ugyanakkor ahhoz, hogy valós képet kapjunk arról, hogy valóban magas-e a betegszabadságok száma Romániában, csak meg kell nézni az európai statisztikákat. „Nézzük meg a részarányokat. Franciaországban a munkanapoknak a 14,9 százaléka betegszabadság, Dániában 13 százalék. Európában a nők esetében az átlag 12 százalék, a férfiak esetében 7,8 százalék. Romániában pedig 2,5 százalék ez az átlagérték. Ettől vannak kétségbe esve? Fáj nekik, hogy ezt a pénzt is nem tudják zsebre tenni? Ráadásul – ne felejtsük el –,
– fakadt ki a megyei háziorvosszövetség vezetője.
Véleménye szerint annak, hogy most „vádaskodnak” és „újjal mutogatnak a családorvosokra és az adófizetőkre” oka az, hogy másfél-, kétéves tartozást halmozott fel a cégek irányába az állam a táppénzek kifizetését illetően, a cégek pedig emiatt már perek indítását fontolgatják.
A miniszterelnök bejelentése után egyébként az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) részletes jelentést tett közzé a témában. Abban azt írják, hogy múlt évben 8,3 millió betegszabadságot írtak fel országszerte, összesen 40 millió napra. Az adatok alapján a betegszabadságok száma növekedett a 2019-ben, illetve 2020-ban feljegyzett adathoz képest (7, illetve 7,5 millió betegszabadság), de enyhén csökkent az egy évvel korábban, tehát a 2021-es esztendőben feljegyzett 8,4 millióhoz képest.
A betegszabadságok által lefedett napok száma 2021-ben (45,5 millió) és 2020-ban (41,6 millió) is nagyobb volt, mint tavaly, csak 2019-ben volt kisebb (38,3 millió). A betegszabadságokra kifizetendő összegek értéke viszont nőtt, leginkább tavaly (2019 – 2,7 milliárd lej, 2020 – 3,6 milliárd, 2021 – 3,8 milliárd, 2022 – 5,9 milliárd).
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ezzel kapcsolatban azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az elszámolt összegek nem állíthatók párhuzamba az elszámolásra benyújtott betegszabadság-igazolások éves számával, mivel az igazolás kiállítása és az elszámolás között jelentős időeltolódás van. A munkáltató ugyanis alkalmazottja betegszabadságról szóló igazolását 90 napon belül nyújthatja be elszámolásra, ezt pedig újabb, az érvényesítésre és az esetleges hibák korrigálására vonatkozó határidők követik az egészségbiztosítási pénztár szintjén.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
1 hozzászólás