A háziorvosi szövetség vezetője szerint azért kerül a figyelem középpontjába a betegszabadságok kérdése, mert nagy tartozást halmozott fel a cégek irányába az állam a táppénzek kifizetését illetően. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Felháborítónak tartja a Házorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke a feltételezést, hogy részben a háziorvosok lennének okolhatók azzal, hogy országszerte magas a betegszabadságok száma. Az európai uniós átlagtól egyébként messze elmarad Románia, állítja a statisztikai adatok alapján.
2023. július 13., 08:122023. július 13., 08:12
Ahogyan arról a Székelyhon is cikkezett, múlt héten a figyelem középpontjába került a betegszabadságok kérdése, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy 8,1 millió betegszabadságot írtak fel országszerte az elmúlt évben, miközben a munkavállalók száma 6 millió.
– mondta a kormányfő, és arra is kitért, hogy az államnak a tavalyi betegszabadságok kifizetését illetően 6 milliárd lejes adóssága van. Normális dolog tehát – folytatta –, hogy nem csak az egészségbiztosítási pénztár tevékenységét vizsgálják meg, és nem csak azt, hogy milyen módon írták fel ezeket a betegszabadságokat.
Maros megye sem marad le az országos irányvonaltól, itt is egyre többen kérnek betegszabadságot. Ezek kifizetése azonban nem mindig történik meg időben, és sokszor a munkaadók is pórul járnak.
Korábbi cikkünkben megszólalt a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár igazgatója is, aki a kimutatásaik alapján elmondta, hogy a megyében 2021-ban 116 897 esetben írtak fel betegszabadságot a munkavállalóknak, míg tavaly 135 950 alkalommal. A pénztár vezetője, Rodica Biro szerint ez a növekedés aggasztó, hiszen
ezért egyebek mellett közölték a háziorvosokkal, hogy csak indokolt esetben írjanak ki betegszabadságot.
Felháborítónak tartja Soós-Szabó Klára, a Háziorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, hogy részben a háziorvosokat hozzák összefüggésbe a betegszabadságok számának a növekedésével. „A nyilatkozatok alapján úgy néz ki, mintha mi itt kilószámra osztogatnánk a betegszabadságokat. A betegszabadságokat mi indokolt esetben írjuk fel, ráadásul
A családorvos ugyanis legtöbb hét nap betegszabadságot adhat, amiben benne van egy szombat és egy vasárnap is, ez tehát öt munkanapot jelent, és az első öt nap betegszabadságot a munkáltató fizeti, nem az egészségbiztosító pénztár” – hangsúlyozta a csíkszerdai háziorvos.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a háziorvos csak az első hét nap betegszabadságot írhatja fel, de ha azt meg kell hosszabbítani, azt már csak a páciens járóbeteg-szakrendelőben dolgozó szakorvosa teheti meg.
Soós-Szabó Klára szerint ugyanakkor ahhoz, hogy valós képet kapjunk arról, hogy valóban magas-e a betegszabadságok száma Romániában, csak meg kell nézni az európai statisztikákat. „Nézzük meg a részarányokat. Franciaországban a munkanapoknak a 14,9 százaléka betegszabadság, Dániában 13 százalék. Európában a nők esetében az átlag 12 százalék, a férfiak esetében 7,8 százalék. Romániában pedig 2,5 százalék ez az átlagérték. Ettől vannak kétségbe esve? Fáj nekik, hogy ezt a pénzt is nem tudják zsebre tenni? Ráadásul – ne felejtsük el –,
– fakadt ki a megyei háziorvosszövetség vezetője.
Véleménye szerint annak, hogy most „vádaskodnak” és „újjal mutogatnak a családorvosokra és az adófizetőkre” oka az, hogy másfél-, kétéves tartozást halmozott fel a cégek irányába az állam a táppénzek kifizetését illetően, a cégek pedig emiatt már perek indítását fontolgatják.
A miniszterelnök bejelentése után egyébként az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) részletes jelentést tett közzé a témában. Abban azt írják, hogy múlt évben 8,3 millió betegszabadságot írtak fel országszerte, összesen 40 millió napra. Az adatok alapján a betegszabadságok száma növekedett a 2019-ben, illetve 2020-ban feljegyzett adathoz képest (7, illetve 7,5 millió betegszabadság), de enyhén csökkent az egy évvel korábban, tehát a 2021-es esztendőben feljegyzett 8,4 millióhoz képest.
A betegszabadságok által lefedett napok száma 2021-ben (45,5 millió) és 2020-ban (41,6 millió) is nagyobb volt, mint tavaly, csak 2019-ben volt kisebb (38,3 millió). A betegszabadságokra kifizetendő összegek értéke viszont nőtt, leginkább tavaly (2019 – 2,7 milliárd lej, 2020 – 3,6 milliárd, 2021 – 3,8 milliárd, 2022 – 5,9 milliárd).
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ezzel kapcsolatban azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az elszámolt összegek nem állíthatók párhuzamba az elszámolásra benyújtott betegszabadság-igazolások éves számával, mivel az igazolás kiállítása és az elszámolás között jelentős időeltolódás van. A munkáltató ugyanis alkalmazottja betegszabadságról szóló igazolását 90 napon belül nyújthatja be elszámolásra, ezt pedig újabb, az érvényesítésre és az esetleges hibák korrigálására vonatkozó határidők követik az egészségbiztosítási pénztár szintjén.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás