A szülőnek joga van otthon maradni a 12 évesnél fiatalabb gyerekkel, ha az iskola a megyei közegészségügyi igazgatóság járványügyi kivizsgálásának következtében zárt be
Fotó: Haáz Vince
Hétfőtől nem csak több csíki és udvarhelyszéki településen zárták be az iskolákat – ott online folytatják az oktatást –, de vasárnap este kiderült, hogy az összes marosvásárhelyi és még hat Maros megyei település tanintézetének diákjai és pedagógusai is digitális tanrendbe kényszerültek a vörös forgatókönyv miatt. A szülőknek jár a fizetett gyereknevelési szabadság erre az időre, ám vannak még tisztázatlan kérdések a jogszabály értelmezésében.
2020. október 21., 22:002020. október 21., 22:00
Az otthonról történő online oktatás a szülők mindennapjait is megnehezíti, hiszen nekik közben dolgozniuk kell. A gyerekkel maradó – a járványnak jobban kitett – nagyszülők pedig nem biztos, hogy boldogulnak az online térben, ha egyáltalán van nagyszülő, aki vigyázzon a gyerekekre.
Az idén életbe lépett 147-es sürgősségi rendelet segítségül jöhet azoknak a családoknak, amelyeknél 12 éven aluli gyerek van, és a szülők dolgoznak. A jogszabály szerint a szülőnek joga van otthon maradni a 12 évesnél fiatalabb – fogyatékkal élők esetén 26 évesnél fiatalabb – gyerek felügyelete miatt, ha teljesülnek bizonyos feltételek, például
a másik szülő nem kérvényezte ugyanezt;
a másik szülő nincs gyereknevelésen vagy bármilyen szabadságon;
kérést és saját felelősségre tett nyilatkozatot nyújt be az alkalmazónak.
Erre az időszakra az otthon maradó szülőnek az alapfizetés 75 százalékát kell folyósítani – de ez nem lehet több az országos átlagbér 75 százalékánál –, amiből levonódnak az adók és járulékok. Ezt az összeget az alkalmazó visszaigényelheti a megyei munkaelhelyező ügynökségektől az adók kifizetését követő 30 napon belül. Az ügynökségeknek 15 napjuk van arra, hogy a kérést elbírálják és a kért összegeket folyósítsák.
A jogszabályok értelmezésében viszont gondot okoz, hogy hamarabb érvénybe léptek, mint az iskolák zöld, sárga és vörös besorolására vonatkozó 2020/5487-es tanügyminisztériumi rendelet, ezért nem foglalják magukba a hibrid oktatásra és a teljesen online oktatásra vonatkozó szabályokat.
Tiberiu Pănescu, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatója megkeresésünkre kifejtette, már több mint egy hete várják a jogszabály pontosítását, amelyet ők másként értelmeztek, mint a rendelet megalkotói. „A 147-es sürgősségi rendeletet van, aki úgy értelmezi, hogy a szülőknek járó 75 százalékos juttatást csak akkor lehet visszaigényelni az államtól, ha az olyan iskolákra vonatkozik, amelyekben a fertőzések történtek, és ezért a közegészségügyi igazgatóság járványügyi vizsgálata alapján kellett felfüggeszteni az oktatást. Pedig benne volt a szövegben az is, hogy tanórák korlátozására is vonatkozik, a sárga forgatókönyv pedig ezt jelenti. Több mint egy hete várjuk, hogy akképpen módosítsák, hogy a sárga és a piros forgatókönyvesek is essenek a szabályozás alá. Addig is mi csak azoknak tudunk adni gyerekfelügyeleti szabadságot, akiknek a gyerekük olyan iskolába jár, amelyeket a közegészségügyi igazgatóság határozata alapján zártak le” – pontosított Tiberiu Pănescu.
Hargita megyében többen érdeklődtek már a gyerekfelügyeleti szabadság felől, de még hivatalosan nincsenek kérések letéve – tette hozzá a munkaelhelyező ügynökség vezetője.
A megyei vészhelyzeti bizottságok határozata alapján lépett hétfőtől életbe a vörös forgatókönyv hét Maros megyei, illetve számos Hargita megyei településen, ezért ezeken a településeken az érintett szülők kérhetik a gyerekfelügyeleti szabadságot, ha másként nem tudják megoldani a 12 éven aluliak gyerekfelügyeletét.
Például egy bolt esetében, amely nem esik korlátozások alá, nem kérheti a munkáltató az alkalmazottak kényszerszabadságát sem – amelyet nem a munkáltató előlegez meg, hanem a munkaerő-elhelyező ügynökség, és miután a munkáltató megkapta tőlük a pénzt, utána fizeti ki az alkalmazottat. A korlátozások a vendéglőkre, kocsmákra, bárokra, kávézókra érvényesek, a kényszerszabadság lehetőségével is csak ők élhetnek – tette hozzá Tiberiu Pănescu.
Csép Éva Andrea, Maros megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő megkeresésünkre megerősítette, a szülőknek jár a gyerekfelügyeleti szabadság attól a perctől kezdve, ahogy a gyerek online oktatásba kerül. Egyelőre azonban csak az biztos, hogy azok a szülők kérhetik ezt, akiknek a gyereke olyan iskolába jár, amelyet a megyei közegészségügyi igazgatóság járványügyi kivizsgálás következtében zárt be, folyamatban van a jogszabály értelmezése.
Fotó: Haáz Vince
– világított rá Csép Éva Andrea. Fontos részlet, hogy ezt az összeget a munkaadó fizeti ki az alkalmazottnak, és a munkaadó 15 napon belül megkapja ennek az ellenértékét a megyei munkaerő-ügynökségtől (AJOFM), de a munkaadó fogja megelőlegezni ezt. A gond akkor van, ha a munkaadónak nincs kellő mennyiségű pénzforgalma, és meg kell előlegezze az alkalmazottjának a bérét, ki kell fizesse a járulékokat utána – ez ugyanis járulékköteles bér, így a munkáltató fizet 10 százalék adót, 10 százalék egészségügyi hozzájárulást, 25 százalék társadalombiztosítást – a zsebéből, és majd utána kéri a hatóságtól, hogy visszafizessék neki ezt 15 napon belül.
A politikus hangsúlyozta, bevitte a sürgősségi kormányrendelet tárgyalásába azt is, hogy a krónikus beteg gyerekek esetében a szülő otthon ülhet a gyerekkel, attól függetlenül, hogy bezár-e az iskola vagy sem. „A szülő felelőssége, hogy engedi-e vagy sem iskolába a beteg gyerekét, de az erre vonatkozó jogszabályra még nem tértek ki a kormánynál, még nincs elfogadva” – fűzte hozzá Csép Éva Andrea.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
1 hozzászólás