Eddig is voltak fertőtlenítve az óvodák, de nyitás előtt mindent ismét át kell törölni
Fotó: Gábos Albin
Az egészségügyi, oktatási és munkaügyi minisztériumok közös rendelete alapján nem csak a magánóvodák és bölcsődék nyithatnak meg, hanem az állami intézmények is. A nyitásra azonban még várni kell legalább két hetet, hiszen korántsem olyan egyszerű kisgyerekeket fogadni a megváltozott körülmények között.
2020. június 20., 18:582020. június 20., 18:58
2020. június 20., 19:022020. június 20., 19:02
A három minisztérium közös rendeletének értelmében a szülők által benyújtott kéréseket a tanfelügyelőség összesíti, továbbítja az önkormányzatnak, amely megjelöli, hogy mely óvodák fogadhatják a gyerekeket.
A nyitás szigorú előírások betartásával történhet, íme néhány ezekből: minden reggel érkezéskor az óvoda egészségügyi személyzete megméri a gyerekek és a pedagógusok lázát, a mért testhőmérséklet pedig nem haladhatja meg a 37,3 Celsius-fokot, ha mégis meghaladja, akkor 2-5 perc múlva megismétlik a mérést. Ha ismét magasabb az érték az elvártnál, vagy légúti betegségekre utaló tünetei vannak a gyereknek, nem vehet részt a foglalkozásokon. A gyermekeket megtanítják, és segítenek nekik a helyes kézmosásban, ami legalább húsz másodpercig tart. Naponta többször végeznek takarítást az intézményekben, minden felületet figyelmesen lemosnak, amihez a gyermekek hozzáérnek, a játékokat naponta tisztítják, ami nem mosható, nem is vehető elő. Naponta többször legalább 20 percig szellőztetik a helyiségeket.
A légkondicionáló berendezések használata tilos, az asztalokat és székeket egymástól két méter távolságra kell elhelyezni. Minden gyerekre legalább négy és fél négyzetméter felület kell jusson, az ebédlőben és a hálóban a gyerekeknek mindig legalább két méter távolságra kell lenniük egymástól. Az alkalmazottakon is naponta szűrést végeznek, betegen tilos munkába menni, és annak is, aki igazolt koronavírusos személlyel került kapcsolatba. Az intézményen belül tilos az utcai cipő használata. Az alkalmazottak folyamatosan arcmaszkot viselnek, amelyeket legtöbb négyóránként cserélnek, vagy akkor, ha tönkrementek, eláztak a maszkok. Lázas vagy beteg gyermeket tilos bölcsődébe, óvodába, after-school programokra vinni, a gyerekek nem vihetnek be az intézménybe otthonról hozott játékot. A játékok cseréje sem megengedett a gyerekek között, ha mégis, akkor előbb át kell törölni valamelyik jóváhagyott biocid hatóanyagú fertőtlenítőszerrel.
Kovács Júliától, a Maros megyei magyar óvodákért felelős szaktanfelügyelőtől megtudtuk, az újranyitásra vonatkozó szabályzatot a tanfelügyelőségek még nem kapták meg a minisztériumtól, a Hivatalos Közlönyből és a médiából értesültek az újranyitás részleteiről, várják a vonatkozó tájékoztatást, addig is az intézmények készülnek a gyerekek fogadására. „Elő kell készíteni a termeket, terepet, hogy megfeleljenek a kritériumoknak, a pedagógusok pihenő szabadságait is be kellett osztani, hogy kiderüljön, hány ember tud dolgozni. Meg kell tervezni az útvonalat az óvodán belül, hol jönnek be a szülők, hol adják át a gyerekeket, meg kell mérni a termeket. Minden városnegyedben nyitnak meg intézményeket, hogy pontosan hányat, azt csak akkor tudjuk meg, amikor a kérések megérkeznek az óvodákhoz.
– tájékoztatott a szaktanfelügyelő. Ugyanakkor megfogalmazta sokunk dilemmáját is: nem lesz könnyű óvodás gyerekeket két méter távolságra tartani egymástól, és rávenni, hogy ugyanazzal a ceruzával, játékkal játsszanak több órán keresztül. „Az igényfelmérések után valószínűleg azon szülők gyerekei élveznek elsőbbséget, akik egyedülállók, és be tudják bizonyítani, hogy dolgoznak, és eközben nincs akire hagyják gyereküket. Nehéz, mert az igazgatóra, az intézményekre van bízva a döntés, hogy kiket tudnak fogadni. Megértjük a szülők helyzetét, és próbálunk úgy tervezni, hogy valamennyire megoldjuk ezt a helyzetet” – mondta el Kovács Júlia. Úgy véli, legkésőbb júliustól már több mint valószínű, hogy fogadhatják a gyerekeket.
Váratlanul érte az óvodanyitás lehetősége az állami intézményeket, hiszen rengeteg szabályt és különleges körülményt kell betartani ahhoz, hogy megfeleljenek az előírásoknak, ezért sem lehet egyik napról a másikra gyerekeket fogadni – mondta el a Székelyhonnak Márton Adél, a Hargita megyei óvodákért felelős szaktanfelügyelő. „A szülők kéréseinek összesítése után lesz egy kép arról, hogy mekkora az igény a nyári óvodákra, és megtesszük a megfelelő lépéseket, mert kénytelenek vagyunk ezt átgondolni, hiszen nem tudjuk azt sem, hogy mi vár ránk szeptembertől. Két-három hét elegendő a felkészülésre, mert eddig is voltak fertőtlenítve a játékok, az épületek, de kezdés előtt is meg kell ezt tenni, be kell szerezni mindent, ami az előírásban szerepel.
– fogalmazott Márton Adél.
Sok óvodában most beütemezett felújítási, karbantartási munkálatok zajlanak, ezért nyáron eddig is felváltva voltak nyitva az óvodák. Csíkszeredában például három óvodánál is zajlik éppen pályázatból megnyert korszerűsítés, ahol munkálatok folynak, így valószínűleg nem lehet ott gyereket fogadni – mutatott rá az újranyitással járó kérdésekre a szaktanfelügyelő. „Ha ezek az intézmények nem tudják fogadni a gyerekeket, akkor két ovit megterhelünk, amelyek lehet, hogy a sajátjaik számára sem tudnak helyet adni, mert az előírásban az szerepel, hogy négy és fél négyzetméternyi hellyel kell számolniuk. Nem olyan egyszerű az óvodakezdés adott körülmények között, az esős időben például nem lehetnek kinn, közben étkeztetés, alvás zajlik, de a pedagógusok között is lehetnek kockázati csoportba tartozó személyek, akikre veszélyes lehet a vírus. A kisgyerekek lehetnek hordozók, tünetek nélkül, sok terem pedig eddig is kicsinek bizonyult, tehát sok szempont nem volt végiggondolva” – fejtette ki kérésünkre Márton Adél.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
1 hozzászólás