Pontatlan, elavult térképeken kell kisilabizálniuk Csíkszereda Polgármesteri Hivatala alkalmazottainak, hogy a népszámlálásra Bukarestből leküldött térképeken az adott helyszíneken pontosan mi is található. A csíkszeredai Márton Áron Gimnázium helyén például lakóház van bejelölve. A legnagyobb gondot mégsem a térképek kijavítása jelenti, hanem az arra megszabott szűkös határidő, mivel már a leendő számlálóbiztosok kiképzését is el kellett volna kezdeni. A népszámlálásig, illetve a lakások összeírásáig egy hónap sincs már hátra.
2011. szeptember 25., 13:332011. szeptember 25., 13:33
2012. február 10., 13:392012. február 10., 13:39
Bukarestből kapott népszámlálási térképek. Hemzsegő hibák...
„Nagyon régi, már-már használhatatlan térképeket kaptunk. Minden egyes utcát, lakóházat le kell ellenőriznünk. Sok esetben az sem világos, hogy egy-egy adott pontban lakóház vagy tömbház van-e. A mi feladatunk elméletileg csak annyi kellene legyen, hogy a térképekre beírjuk, a házszámok alatt hány személy lakik” – tájékoztatta portálunkat Paizs Gyöngyi, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának jegyzője, aki a pontatlan térképeken túl leginkább azt nehezményezi, hogy azokat kevesebb mint egy hónappal a népszámlálás előtt kapták meg.
„Ha legalább a nyáron leküldik, akkor lett volna idő a pontos munka elvégzésére. Ehelyett csupán pár nap áll rendelkezésünkre, majd vissza is kell küldenünk a statisztikai hivatalba, hogy a kijavított térképeket újranyomtassák, majd azt küldjék nekünk vissza” – magyarázta a folyamatot a városi jegyző.
Kisebb település, kevesebb gond
A kisebb városok, illetve a községek esetében viszonylag egyszerűbb a helyzet. Tusnádfürdőn például – mint fogalmazott Albert Tibor polgármester – „teljesen rendben találtuk azokat, az utóbbi évtizedben nálunk nem volt nagy építkezés, inkább csak renoválások, ezért a megkapott térképeket hamar átfésültük, az esetleges hibákat pedig feljegyeztük”.
Csíkszentlélek kapcsán új helyzet állt elő: a megyeszékhely közvetlen szomszédságában – vonzáskörzetében – lévő községben az utóbbi években nagyon sok új lakóház épült. „Összesen 150 új épületet kellett feljegyeznünk, teljesen új utcákat rajzoltunk be. A községben kilenc körzet lesz, amelyben tíz számlálóbiztos fog dolgozni” – összegezte Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere.
Abos Maria Elena, a Hargita Megyei Statisztikai Hivatal vezetője is tud arról, hogy a Bukarestből kapott és munkatársai által továbbított térképeken sok a hiba. „Épp azért küldtük ki, hogy véleményezzék azokat” – ad ésszerűen hangzó magyarázatot az igazgatónő.
2166-an jelentkeztek a napi ötven lejre
A megyei statisztikai hivatal közben összegezte a számlálóbiztosnak jelentkező személyek számát is. A kimutatásuk szerint Hargita megyében összesen 2166-an jelentkeztek az október 20–31. közötti összeírásra.
A legtöbben Csíkszeredában gondolták úgy, hogy részt vesznek a napi bruttó ötven lejjel jutalmazott munkában: a megyeszékhelyen pontosan 357 személynek fogadták el a papírjait. Ez a szám Székelyudvarhelyen 265, Gyergyószentmiklóson pedig 111. A legkevesebb – szám szerint nyolc-nyolc – számlálóbiztost Csíkrákoson és az udvarhelyszéki Nagygalambfalván jegyezték fel.
A statisztikai hivatalban elméletileg szeptember utolsó hetében elkezdik a számlálóbiztosok felkészítőjét, majd egy vizsgát is fognak szervezni, amelyen kiszűrik a felkészületlen jelentkezőket. Szükség is lesz a rostálásra, mivel néhány település kivételével nagy volt a túljelentkezés: Csíkszeredában például körülbelül 160, Székelyudvarhelyen 140, Gyergyószentmiklóson pedig 80 számlálóbiztosra lesz szükség.
„Sajnos, azt kell mondanom, hogy még mindig nem tudjuk, pontosan hány személy tudja elvégezni a munkát. Ez csak azután fog kiderülni, miután a javított térképeket visszakapjuk Bukarestből, amelyeken már be lesznek jelölve a pontos körzetek. Kevesebb mint egy hónap van hátra a népszámlálásig, de még mindig nagyon zavaros minden” – summázta szakmai véleményét Csíkszereda jegyzője, akinek meglátásával több, általunk megkérdezett jegyző is egyetért.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!