A városháza a zászlókkal és feliratokkal az avatóünnepségen. Tiltott jelképek
Fotó: Gecse Noémi
A Bukaresti Törvényszék döntése értelmében nem maradhatnak a tusnádfürdői városháza előtti zászlórudakra felhúzott székely, illetve városzászlók. Az elsőfokú ítélet ellen várhatóan fellebbezni fognak.
2020. január 21., 11:152020. január 21., 11:15
Több mint egy évvel a per indítása után született elsőfokú ítélet a tusnádfürdői városháza előtti székely és városzászlók ügyében, amelyek eltávolítását a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) kezdeményezte. Az első tárgyalást még a Hargita Megyei Törvényszéken tartották, amely helyt adott a tusnádfürdőiek azon kifogásának, hogy az említett ítélőszék területileg nem illetékes a bírósági eljárás lefolytatására, és úgy döntött, hogy átadja az ügycsomót a Bukaresti Törvényszéknek – a panaszos egyesületet ugyanis Bukarestben jegyezték be.
A per így a Bukaresti Törvényszéken folytatódott, ott viszont egy ideig szüneteltették a tárgyalást, mert jogerős ítéletre vártak abban a perben, amelyet Árus Zsolt civil jogvédő az ADEC felszámolása érdekében kezdeményezett.
Nem számolják fel a Méltóságért Európában Polgári Egyesületet (ADEC), amelyet a magyar és székely jelképek elleni persorozata tett ismertté. A bíróság jogerősen elutasította Árus Zsolt gyergyószentmiklósi civil jogvédő erre vonatkozó keresetét, aki szerint az ítélet jogszerűtlen.
A Bukaresti Törvényszék ennek értelmében kötelezte Tusnádfürdő polgármesterét a panaszos egyesület kérésének teljesítésére, azaz a székely- és városzászló eltávolítására.
Az új tusnádfürdői városháza avatóünnepségén, 2017 nyarán húzták fel az erre a célra felállított rudakra a zöld és fehér színeket, illetve a város címerét is megjelenítő városzászlót, valamint a székely lobogót a román és az európai uniós zászlók mellé.
Háromnyelvű – Primărie-Városháza-Townhall – felirat áll Tusnádfürdő új polgármesteri hivatalának homlokzatán. A helyi önkormányzat új székházának avatóünnepségét péntek délután tartották a 19. Tusnádfürdő Napok nyitányaként.
Az ADEC beadványában az 1994-ből származó, Románia zászlajának kitűzésére is vonatkozó 75-ös számú törvény és a 2001-ből származó 1157-es kormányhatározat előírásaira hivatkozva kérte a székely zászló eltávolítását.
A városzászló esetében a 2015-ből származó 141-es számú törvényre hivatkoztak, amely szerint csak az a lobogó minősül hivatalosan egy közigazgatási egység saját zászlajának, amelynek elfogadásáról kormányhatározat rendelkezik, a tusnádfürdői pedig nem teljesíti ezt a feltételt.
Kérdésünkre Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere úgy nyilatkozott,
2018-ban az új városházát magyarul és angolul megnevező, a homlokzaton elhelyezett feliratok eltávolítása érdekében indított pert jogerősen megnyerte az ADEC, de mivel a bíróság tévedésből a Községháza felirat eltávolításáról rendelkezett, így azok még a helyükön maradhattak. Időközben viszont a bíróság kijavította a hibát, és a nemrég érkezett jogerős végzésben már a Városháza megnevezés szerepel. A polgármester szerint most jogászokkal konzultálnak a további lépésekről.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
A hétfőn délben történt baleset nyomán Maros megye prefektusa elrendelte, hogy a szakhatóságok ellenőrizzék le az oktatási épületek állapotát, hogy a diákok biztonságban tanulhassanak.
Kézi adatrögzítéssel folytatódhat a gépjárművek időszakos műszaki vizsgáztatása (ITP) az erre szakosodott műhelyekben, majd miután a műszaki ellenőrzések online nyilvántartását kezelő alkalmazás ismét működőképes lesz, ide is bevezetik az adatokat.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke hétfőn gratulált az államfőválasztás második fordulójába bejutott két jelöltnek, és bejelentette, hogy a szociáldemokraták nem fogják megóvni a választások eredményét.
1 hozzászólás