Nem sikerült „áttolni” most a schengeni csatlakozást. Maradnak a sorok a román határátkelőknél. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Románia továbbra is a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria és Hollandia is Románia csatlakozása ellen szavazott, utóbbi Bulgária csatlakozását ellenezte, de „csomagban” elutasította a román kérelmet is. Horvátország ezzel ellentétben felvételt nyert.
2022. december 08., 17:462022. december 08., 17:46
2022. december 08., 18:562022. december 08., 18:56
Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa csütörtök délután bejelentette Brüsszelben, hogy Románia és Bulgária még nem lehet tagja a schengeni övezetnek, emellett pedig gratulált Horvátországnak és a horvát népnek a csatlakozáshoz. A belügyi biztos szerint ugyanakkor
Mint ismeretes, a schengeni övezet bővítése széleskörű uniós támogatást élvezett, ám a vétót alkalmazó két országot nem sikerült meggyőzni. Ylva Johansson szerint
– fogalmazott. Arra a kérdésre, van-e esély, hogy Románia és Bulgária csatlakozásának ügyét jövő héten megvitassa az Európai Tanács, Ylva Johansson azt felelte, meglepődne, ha ez így történne, de jómaga minden lépést támogat annak érdekében, hogy a két országot felvegyék a belső határellenőrzés nélküli térségbe.
Romániának külön szavazást kellett volna kérnie a maga számára, és külön Bulgária számára az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén – jelentette ki csütörtökön Corina Creţu volt európai biztos.
„Ausztria és Hollandia Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozása ellen szavazott, a holland képviselő pedig kifejtette, hogy országa felkészületlennek tartja Bulgáriát. Ausztria nyíltan ellenezte Románia csatlakozását. Ez szomorú Románia számára, amelynek – véleményem szerint –
Még van remény az Európai Unió Tanácsának december 15-i ülésén” – írta Facebook-bejegyzésében az európai parlamenti képviselő.
A volt európai biztos szerint ugyanakkor „köszönetet kell mondanunk az Európai Unió cseh elnökségének, amely az elmúlt hat hónapban nagymértékben támogatta Romániát”. Creţu szerint az EU elnökségét január elsején átvevő Svédország nem szándékszik ismét napirendre tűzni a schengeni csatlakozás kérdését, emiatt majd a spanyol elnökség idején,
„Rossz nap ez Románia számára, amit a romániaiak nem érdemelnek meg” – írta még bejegyzésében EP-képviselő.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Ausztria vétója helytelen, erkölcstelen, észérvektől mentes, szégyentelen politikai játszmára vall. „Igen, gyalázatos ez a döntés, amely valamennyi romániai állampolgár, az ország területén élő valamennyi közösség ellen irányul” – fogalmazott felháborodott hangvételű reakciójában a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese.
Hevesen kikelt az RMDSZ elnöke amiatt, hogy az Európai Unió bel- és igazságügyi minisztereinek tanácsa csütörtökön elutasította Romániának a schengeni övezetbe történő csatlakozását.
Mélységes csalódását fejezte ki csütörtökön Nicolae Ciucă kormányfő amiatt, hogy nem született konszenzus Románia schengeni csatlakozásáról, Ausztria vétóját pedig megalapozatlannak nevezte. Elmondta, hogy
ugyanakkor hozzátette, Románia újraindítja a schengeni csatlakozási folyamatot, és folytatni fogja ennek az „országos stratégiai célnak” az eléréséhez szükséges tárgyalásokat.
Klaus Iohannis mélységesen igazságtalannak érzi Romániával és az állampolgáraival szemben, hogy Ausztria ellenkezése miatt nem született konszenzus csütörtökön az ország felvételéről a schengeni térségbe.
Az államfő szerint „Ausztria sajnálatos és megalapozatlan magatartása (...) azzal a kockázattal jár, hogy aláássa az európai egységet és kohéziót, amelyre olyan nagy szükségünk van, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzetben” – olvasható az elnöki hivatal honlapján közzétett sajtónyilatkozatban.
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
szóljon hozzá!