Sata Klára: az értelmes munka életszükséglet

„A legnagyobb elismerést azok jelentik, akiket tanítottam, és akik máig szeretettel emlékeznek rám” – vallja Sata Klára •  Fotó: Borbély Fanni

„A legnagyobb elismerést azok jelentik, akiket tanítottam, és akik máig szeretettel emlékeznek rám” – vallja Sata Klára

Fotó: Borbély Fanni

Büszkén mesél a többféle kultúrát átölelő barcasági neveltetéséről, a nagy szakmai sikereket elért gyermekeiről, valamint arról az őszinte szeretetről, amelyet volt tanítványaitól kap. Közben szó esik a személyes példa fontosságáról és a szakmai elhivatottságról is. Sata Klára, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium nyugalmazott pedagógusa, egykori aligazgatója számára a nyugdíjas évek sem jelentik a tétlenséget; mindennapjaiban megtalálja azokat a fogódzókat, amelyek előre viszik, mert – mint vallja – az értelmes munka életszükséglet.

D. Balázs Ildikó

2025. február 15., 12:042025. február 15., 12:04

2025. február 15., 13:572025. február 15., 13:57

– Brassóban nőttem fel, de hétfalusi származású vagyok. Szüleim Pürkerecről származnak, és gyermekkoromban sok nyarat töltöttem ott. Ahogy idősebb lettem, egyre nagyobb hangsúlyt kapott bennem a származásom és a gyökereim, amelyek ma már sokkal többet jelentenek számomra.

Idézet
Otthon szigorú, szászos nevelést kaptam, így a férjem szerint számos tulajdonságom innen származik: egyenes vagyok, ugyanakkor kissé merev, és nehezen barátkozom.

Apám Bukarestben végezte az építészmérnöki egyetemet, így 1954-ig ott éltünk, majd 1955-ben visszaköltöztünk Brassóba. 1972-ig, amíg én is be nem fejeztem az egyetemet, Brassó volt a „főhadiszállásunk”. Mind a mai napig úgy mondom, hogy „hazamegyek Brassóba”, pedig már semmi sem köt a városhoz – csak a temető maradt.

– Milyen volt a gyermekkora? Hogyan emlékszik vissza?

– Brassó a gyermekkorom városa, de fontos hangsúlyoznom, hogy nem a mai Brassóra gondolok. Akkoriban három nemzetiség – magyar, román és német – majdnem egyenlő arányban élt együtt, az üzletekben pedig mindhárom nyelven beszéltek. Szoktam is mondani, hogy én toleránsnak születtem.

Idézet
A tömbházban fölöttünk egy zsidó család lakott, mellettünk szász és román nemzetiségűek éltek, és gyerekként teljesen természetesnek vettük ezt a sokszínűséget. Egymás között románul beszéltünk, mert ez volt a közös nyelv.

Amikor egyetemre kerültem Kolozsvárra, akkor ért az első igazi meglepetés. A hatfős szobánkban hárman voltunk magyarok, és egy január 24-i ünnepség kapcsán a szobatársaink megkérdezték, miért nem veszünk részt a fáklyás felvonuláson. Akkor éreztem először, hogy gond lehet abból, hogy nem tartozom a többségi nemzethez. Egy másik meghatározó egyetemi élményem az volt, amikor egy magyar nemzetiségű tanárunk kijelentette, hogy mindhármunknak nem adhat tízest. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem román tagozatán végeztem fizika–kémia szakon, és elmondhatom, hogy Brassó mellett Kolozsvár is meghatározó szerepet játszott az életemben.

– Mi volt a szakválasztás előzménye?

– Kémiát és fizikát egy házaspár tanított, és a kémia tanárnőm, Hanke Mária – aki a festő Nagy István rokona volt – több versenyre is elvitt. Szerettem a kémiát, a fizikát, úgy éreztem, ebben vagyok a legjobb, ez vezetett a fizika–kémia szak választásához. A lelkem mélyén azonban mindig művészettörténész szerettem volna lenni. De nem voltam annyira naiv, hogy azt képzeljem, az az egy meghirdetett hely éppen nekem van fenntartva.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Brassó és Kolozsvár után következett Székelyföld, azon belül Csíkszereda. Hogyan indult a tanári pályája?

– 1972-ben fejeztem be ötéves egyetemi tanulmányaimat. A férjem – akivel csoporttársak voltunk, és az utolsó évben összeházasodtunk – mindenképpen haza akart térni Hargita megyébe, mivel udvarhelyi származású. Így kerültünk Csíkszeredába, ahol én a Helyiipari Vállalatnál lettem laborfőnök.

Idézet
Életem egyik legnagyobb csalódása akkor ért, amikor frissen végzett, naiv 23 évesként bementem az akkor igazgatóhoz jelentkezni, és ő az első mondataival teljesen megdöbbentett: közölte velem, hogy jegyezzem meg jól, a munkahelyen tilos az alkoholfogyasztás, és nem szabad részegen munkába jönni.

Szeptember elején alkalmaztak, és hamarosan kiderült, hogy laboratórium ugyan nincs, csak laborfőnök. Így kerültem a minőség-ellenőrző osztályra, ahol munkám során bejártam az ásványvízüzemet, a borszéki travertinbányát, a pékséget, az öntödét és a gyantagyárat. Végül a labort a férjemmel együtt mi magunk terveztük meg és szereltük fel a szükséges eszközökkel. Itt tanultam meg a későbbi bukaresti származású igazgatótól, hogy a személyes példa rendkívüli jelentőséggel bír. Amikor le akarta aszfaltoztatni az udvart, nem tett mást, mint egész nap ott állt akár a tűző napon is az udvar közepén, egyetlen szót sem szólt – és a munka haladt. Ha nem volt jelen, a munka is megállt. Ezt a módszert később én is kipróbáltam aligazgatóként a főgimnáziumban: becsengetés után bementem a tanáriba, és az ablaknál állva figyeltem. Volt, aki megértette, hogy ideje órára menni, és volt, aki nem. 1979-ig dolgoztam a laborban, ekkor azonban a Matematika–Fizika Líceumban (a mai Márton Áron Főgimnáziumban) elindult az ipari kémia osztály, ahová ősztől tanítani hívtak. Az első években főleg ipari kémiai technikai, technológiai tantárgyakat oktattam román és magyar nyelven, elsősorban a biológia–kémia osztályokban.

– Mit jelentett az ön számára a tanítás?

– Nagyon szerettem és szeretek tanítani. Brassóban az általános iskolában – a mai Áprily Lajos Főgimnázium –, majd az Unirea Líceumban, ami a volt leánygimnáziumban működött volt egy kiváló magyar tanárom, Reiff Pista bácsi, aki nemcsak irodalmat oktatott, hanem az olvasás szeretetét is átadta nekünk. Mindig olyan szerettem volna lenni, mint ő. Egyszer ezt meg is mondtam neki, mire ő csak annyit válaszolt:

Idézet
szeretni kell a gyereket, és a többi kialakul.

Ezt a mondatot soha nem felejtettem el, mert valóban a gyermek a legfontosabb. Soha nem tudtam volna azt mondani egy tanulóra, hogy semmirekellő, csak mert nem jeleskedett az én tantárgyamban. Nemrég valaki megkérdezte tőlem, meddig akarok még tanítani. Eszembe jutott idős egyetemi kémiatanárom, aki majdnem sírva mesélte, milyen nehéz volt, amikor már nem taníthatott, hiszen számára az értelmes munka életszükséglet. Valóban így van.

Idézet
Az embernek tartoznia kell valahová, és olyan munkát kell végeznie, aminek van értelme – ez az, ami tovább visz.

– Pedagógusi pályájában a 2000-es év fordulópontot jelentett. Hogyan élte meg ezt a változást?

– Aligazgató lettem, noha úgy indultam otthonról, hogy nem vállalom – de végül meggyőztek, és végül is megtiszteltetésnek tekintem, hogy ennek az intézménynek voltam igazgatóhelyettese.

Idézet
Soha nem parancsoltam, nem utasítottam senkit, inkább kértem, és próbáltam megoldani a konfliktusokat.

Egyszer a főtanfelügyelőnő megkérdezte tőlem, mi az én szerepem. Azt feleltem: én vagyok a villámhárító. Nem volt rossz időszak, hiszen továbbra is tartottam tanórákat, de hiányzott, hogy nem taníthattam annyit, amennyit szerettem volna. Ebben az időben hoztuk létre az ECDL-vizsgaközpontot a gimnáziumban, a könyvtárban pedig dokumentációs központot alakítottunk ki, és sikeresen pályáztunk számítógépekre is. 2008-ig töltöttem be az aligazgatói posztot, majd nyugdíjba mentem, de még egy ideig betanítottam. Közben a Bolyai Nyári Akadémia kémia tagozatát szerveztem, majd fél éven át szeminarizáltam a Sapientia egyetemen Lányi Szabolcs professzor kurzusát. De a mai napig nem szakadtam el a tanítástól: Ráduly Erzsébet felkérésére biokémiát és farmakológiát – vagyis gyógyszerkémiát – tanítok a Louis Pasteur Egészségügyi Posztlíceumban.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Olyan fontos gondolatokat emelnék ki az ön által mondottakból, mint hogy „a gyermeket szeretni kell” és hogy „a személyes példa a fontos”. Mindez nemcsak a katedrán való jelenlétét határozta meg, hanem a mindennapi életét is.

– Így van. Kicsit visszamennék az időben, és megosztanék egy számomra nagyon fontos mozzanatot: a középiskolai tanulmányok befejeztével osztályfelelősként ajándékkönyvet kaptam az osztálytársaimtól. Máig nagy büszkeséggel tölt el, hogy a saját korosztályom ilyen szinten elfogadott, és az ő elismerésük rendkívül sokat jelentett nekem.

Idézet
Tanárként mindig úgy gondoltam, nem az a legfontosabb, hogy mit tanítok, hanem hogy hogyan. A tanár magatartása és a személyes példája kulcsfontosságú.

Különösen büszke vagyok arra, hogy amikor nyugdíjba mentem, a takarítónők egy csokor virággal búcsúztattak el. Számomra a tanári munka legnagyobb jutalma az a szeretet és ragaszkodás, ahogyan egykori tanítványaim viszonyulnak hozzám. Bár kaptam elismeréseket, díjakat – például a Richter Gedeon-díjat a kémiaoktatásért –, mégis

Idézet
a legnagyobb elismerést azok jelentik, akiket tanítottam, és akik máig szeretettel emlékeznek rám.

– Úgy fogalmazott korábban, hogy Brassóba még mindig hazamegy, tehát fontosak a gyökerei. Három gyermek édesanyja, egyikük sem él itthon, sőt, nem mindannyian élnek az országban. Nehéz volt elengedni őket?

– Gyermekeimre vagyok a legbüszkébb. A lányom, Kinga Koretta, Kolozsváron, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Politológia szakán tanít. Róbert, a nagyobbik fiam, Bécsben egyetemi tanár, miközben kutatással is foglalkozik. Viktor, a kisebbik, az Európai Parlamentnél hivatalnok. Két unokám él Brüsszelben, kettő pedig Kolozsváron. A Brüsszelben élő unokáim német iskolába járnak, bár magyarul is beszélnek, én most németül tanulok. Igen, nagyon nehéz volt őket elengedni. Amikor a lányom elment, az valahogy természetes volt, hiszen egyetemre indult. Amikor azonban a nagyobbik fiam ballagott, a hálaadó misén sírógörcsöt kaptam. Aztán amikor a harmadik is elment, már tudatában voltam annak, hogy ők ezentúl csak vendégek lesznek idehaza. Bár tudom, hogy ennek ez a rendje, nehezen viseltem el, és most is nehezen viselem, hogy nincsenek itthon. Ünnep az, amikor hazajönnek, bár sajnos elég ritkán tudnak jönni. Lehet, hogy egy kicsit kényszertevékenység az, hogy továbbra is tanítok, mert nincsenek mellettem az unokáim.

– A csíkszeredaiak, akik jól ismerik önt, tudják, hogy családjukban mindig helyük volt a kutyáknak.

– A kutyák mindig is fontos szerepet játszottak a családunk életében. A férjem udvarban nőtt fel, ahol természetes volt, hogy kutya is tartozik a házhoz. Az első saját kutyánk egy különleges helyzetből adódott: a kisebbik fiam egy műtét után hosszú ideig otthon kellett maradjon, és valaki azt mondta, hogy

Idézet
egy kiskutya társaságot nyújthatna neki. Így került hozzánk egy fekete kis gombóc, eleinte azt hittük, csak néhány hétig marad nálunk, de végül családtag lett belőle.

Később a lányom Kolozsváron kapott egy német dog kölyköt, akinek a tenyésztő nem talált gazdát, mert egy apró hiba volt a bundáján. A kutya hatalmasra nőtt, de jámbor volt, a gyerekek még lovagoltak is rajta. Nyolc évig volt velünk. Az évek során mindig voltak kutyáink, sokszor olyanok, akiket az utcáról fogadtunk be. Bár szeretem őket, az együttélés nem mindig könnyű, noha a kutyák szeretete és hűsége mindig kárpótolt.

Idézet
Végül is, aki egyszer igazán kötődik egy kutyához, az tudja, milyen fájdalmas elveszíteni őket – de azt is, milyen csodálatos velük élni.

– A tanítás mellett mi tölti ki a szabadidejét? Tudom, hogy a filmek szerelmese.

– Nagyon szeretem a filmeket, főleg a művészfilmeket. Kedvenc magyar filmem a Szabó István rendezte Mephistó, az Apa illetve a Napfény íze, valamint Mészáros Márta filmje, az Aurora borealis. Ha most kellene választanom, filmesztéta lennék. Emellett járok a nyugdíjasklubba is, ahol sokat nevetünk, és próbálok aktív maradni. Szeretném úgy élni életem hátralevő időszakát, hogy annak értelme is legyen. Pont attól az egytől félek, hogy szellemileg és fizikailag ne legyek képes egy bizonyos szinten élni az életet.

Az interjú lapcsaládunk hetilapjában, a Heti Hírmondóban jelent meg először.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

2025. május 08., csütörtök

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan

Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan
2025. május 08., csütörtök

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni
2025. május 08., csütörtök

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak

Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak
2025. május 08., csütörtök

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken

Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken
2025. május 08., csütörtök

Nem nézheted tétlenül!

A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.

Nem nézheted tétlenül!
Nem nézheted tétlenül!
2025. május 08., csütörtök

Nem nézheted tétlenül!

2025. május 08., csütörtök

2 kg kokainnal és 20 kg kannabisszal buktak le – őrizetbe vették őket

Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.

2 kg kokainnal és 20 kg kannabisszal buktak le – őrizetbe vették őket
2025. május 08., csütörtök

Püspöki látogatások a református kollégiumokban

A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.

Püspöki látogatások a református kollégiumokban
2025. május 08., csütörtök

Az első kínai császár halhatatlan hadserege Marosvásárhelyen

Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.

Az első kínai császár halhatatlan hadserege Marosvásárhelyen