Fél napot tartott, előző évekhez képest kevesebb volt a program is, de mindezektől függetlenül remek hangulatot varázsoltak a szervezők az idei, 8. Római Fesztiválon Mikházán.
2020. augusztus 01., 22:022020. augusztus 01., 22:02
2020. augusztus 02., 10:262020. augusztus 02., 10:26
Régizene-koncert a kolostor udvarán
Fotó: Rab Zoltán
Fél napot tartott, előző évekhez képest kevesebb volt a program is, de mindezektől függetlenül remek hangulatot varázsoltak a szervezők az idei, 8. Római Fesztiválon Mikházán.
2020. augusztus 01., 22:022020. augusztus 01., 22:02
2020. augusztus 02., 10:262020. augusztus 02., 10:26
Egymástól tisztes távoltásban ültek a nézők
Fotó: Rab Zoltán
A Maros Megyei Múzeum, a Római Limeskutató Központ és a Mikházi Csűrszínházi Egyesület betartotta a járványügyi szabályokat, zömében szabadtéri programokkal várták a résztvevőket, testhőmérsékletet mértek, a szájmaszk viselésére buzdítottak mindenkit, illetve a zárt terekben betartatták az előírt távolságot a látogatók között.
Szombaton 14 órakor kezdődött és 19-ig tartott a rendezvénysorozat, amely az ezelőtt kétezer évvel Mikházán állomásozó rómaiak életét, szokásait próbálta feleleveníteni, ismertetve a mindennapjaikat, az egészséghez való viszonyulásukat, gyógyászati módjaikat, tisztálkodási, táplálkozási szokásaikat.
A katonák harcművészeti bemutatót tartottak
Fotó: Rab Zoltán
A Csűrszínház udvarán római katonai viseletbe öltözött „harcosok” mutatták be tudományukat, a fák között felállított asztaloknál, rögtönzött kemencéknél pedig a római korból fennmaradt receptek alapján készültek a finomságok, míg máshol a rómaiak által is ismert és használt gyógynövényeket és azokból készült teákat, kenőcsöket mutatták be.
A ferences kolostor udvarán a középkori kézműves tevékenységek elevenedtek meg, mialatt régizene-koncertet adott a Neumarkt Brass Quintet és a Kájoni Consort, a templomban és annak kriptájában pedig történészek ismertették a látnivalókat. Az interaktív tevékenységek – mint a múzeumpedagógiai foglalkozások – elmaradtak, de az érdeklődők így is megismerkedhettek például a papír készítésével vagy a gyertyaöntéssel.
16. századi könyvek a kolostortemplomban
Fotó: Rab Zoltán
A kolostor történetét Györfi Zalán, a Maros Megyei Múzeum munkatársa ismertette, aki felhívta a figyelmet az eredeti oltárokra, ablakokra, az alapító Toldalaghy Mihály édesanyjának reneszánsz faragott síremlékére, illetve az egykori kápolnában az Erdélyben párját ritkító szekrény-oltárra, amely szintén a 17. század első feléből maradt fenn napjainkig. A templomban a Teleki Téka jóvoltából egy kiállítás is látható volt az egykori ferences kolostor könyvtárát alkotó könyvekből.
A régészeti feltárás helyszínén az egykori római castrum tornyának a nemrég napvilágra került maradványait mutatták be a szakemberek, illetve azt, hogy a toronyból mit láthattak az őrök, illetve a legközelebbi őrtoronnyal hogyan tarthatták a kapcsolatot.
A Hargita Megyei Kulturális Központ jóvoltából a Kájoni-kiállítás is látható volt a Csűrszínházban, amelynek udvarán egy szélharangot is felavattak Kájoni János emlékére. Az eseménysorozat a Maros Művészegyüttes szabadtéri előadásával ért véget.
Érdeklődésünkre Pánczél Szilamér régész, a Római Limeskutató Központ vezetője sikeresnek értékelte a szombati eseményt, sokan megfordultak a Csűrszínház udvarán, valamint a régészeti lelőhelyen, a kolostor kertjében, a régészeti kiállítást is többen megnézték.
– fogalmazott a régész.
Fotó: Rab Zoltán
17. századi oltárok
Fotó: Rab Zoltán
Bemutató a papírmerítés technikájáról
Fotó: Rab Zoltán
8. Római Fesztiválon szerény, de élménydús program várta az érdeklődőket
Fotó: Rab Zoltán
Meddig láthattak el a toronyból? – ezt is megtudhatták az érdeklődők
Fotó: Rab Zoltán
Régészeti lelőhely a múzeum által megvásárolt telken
Fotó: Rab Zoltán
A Maros Művészegyüttes előadása a kertben
Fotó: Rab Zoltán
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!