
Zárva. Többnyire környékbeli termelők árulnak a vidéki piacokon
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha a törvény erre nem kötelez, többnyire környékbeli termelők árulnak az udvarhelyszéki települések piacain, hiszen a kevesebb vásárló miatt nem éri meg távolabbról hozni a zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat és a különböző húsokat. Mindenhol figyelmet szentelnek ugyanakkor a járványügyi helyzet miatt érvényben lévő óvintézkedések betartására.
2020. május 24., 17:252020. május 24., 17:25
Csak heti piac működik Korondon, amit a koronavírus megjelenésekor bezártak és május elsején nyitottak újra – fejtette ki portálunknak Katona Mihály polgármester. Mint mondta, az árusok szombatonként reggel hét és délelőtt tizenegy óra között tehetik ki termékeiket az asztalokra; csak élelmiszereket szabad árusítaniuk.
A kétméteres távolságtartás pedig nem csak az eladókra, de a vevőkre is vonatkozik. A polgármesteri hivatal péntekenként fertőtleníti a helyi utcákat és tereket, beleértve a piacot is. Katona Mihály közölte, eddig nem voltak különösebb problémák a vásárok alkalmával, de nincs is akkora tömegek, mint például Székelyudvarhelyen. Arra is kitért, hogy a járványügyi helyzetre való tekintettel azt szerették volna, hogy csak harminc kilométeres körzetből jöhessenek árusok a piacra, de a törvény a távolabbról érkezőknek is lehetőséget biztosít. Ettől függetlenül jelenleg csak a Sóvidék kistérségből vannak eladók a vásártéren szombatonként.
Noha egy ideig a csütörtökönként megszervezett parajdi piacot is lezárták a kialakult helyzet miatt, azt végül újranyitották a lakosság kérésére – magyarázta Bokor Sándor parajdi polgármester, hozzátéve, hogy erről a hatóságokkal is egyeztettek. Közölte,
Hangsúlyozta, náluk is csak a termelők által előállított, ellenőrzött élelmiszereket lehet árulni, mást semmit. Noha ősszel szoktak lenni más, román megyékből származó eladók is a piacon, jelenleg nincsenek, csak Hargita és Maros megyékből érkeztek árusok. A korábban is említett óvintézkedések betartását a csendőrök és a helyi tűzoltók végzik.
Rafai Emil székelykeresztúri polgármester közölte, náluk nem szünetelt a szombatonként megszervezett piac az elmúlt időszakban, ám az óvintézkedések betartására mindvégig odafigyeltek. Nem csak a fertőtlenítéséket végezték el, de eleinte még maszkot és kesztyűt is biztosítottak az árusoknak. „Nálunk szerencsére nem szokott annyi ember összegyűlni, mint Székelyudvarhelyen, így bizonyos szempontból könnyebb helyzetben vagyunk” – fogalmazott. Hozzátette, az ócskapiacot ők is leállították. Noha az őszi időszakban meg szoktak jelenni náluk is a román megyékből érkező árusok, jelenleg csak környékbeli termelőkkel találkozni a vásártéren.
Sándor Lajos, Szentegyháza ideiglenesen megbízott polgármestere rámutatott, náluk is működött csütörtökönként a piac, de ez messze nem akkora nagyságú, mint esetleg más településeken. Többnyire a környékbeliek kínálják a termékeiket, hiszen messzebbről nem is éri meg eljönni azért az egy piacnapért.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!