
Zárva. Többnyire környékbeli termelők árulnak a vidéki piacokon
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha a törvény erre nem kötelez, többnyire környékbeli termelők árulnak az udvarhelyszéki települések piacain, hiszen a kevesebb vásárló miatt nem éri meg távolabbról hozni a zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat és a különböző húsokat. Mindenhol figyelmet szentelnek ugyanakkor a járványügyi helyzet miatt érvényben lévő óvintézkedések betartására.
2020. május 24., 17:252020. május 24., 17:25
Csak heti piac működik Korondon, amit a koronavírus megjelenésekor bezártak és május elsején nyitottak újra – fejtette ki portálunknak Katona Mihály polgármester. Mint mondta, az árusok szombatonként reggel hét és délelőtt tizenegy óra között tehetik ki termékeiket az asztalokra; csak élelmiszereket szabad árusítaniuk.
A kétméteres távolságtartás pedig nem csak az eladókra, de a vevőkre is vonatkozik. A polgármesteri hivatal péntekenként fertőtleníti a helyi utcákat és tereket, beleértve a piacot is. Katona Mihály közölte, eddig nem voltak különösebb problémák a vásárok alkalmával, de nincs is akkora tömegek, mint például Székelyudvarhelyen. Arra is kitért, hogy a járványügyi helyzetre való tekintettel azt szerették volna, hogy csak harminc kilométeres körzetből jöhessenek árusok a piacra, de a törvény a távolabbról érkezőknek is lehetőséget biztosít. Ettől függetlenül jelenleg csak a Sóvidék kistérségből vannak eladók a vásártéren szombatonként.
Noha egy ideig a csütörtökönként megszervezett parajdi piacot is lezárták a kialakult helyzet miatt, azt végül újranyitották a lakosság kérésére – magyarázta Bokor Sándor parajdi polgármester, hozzátéve, hogy erről a hatóságokkal is egyeztettek. Közölte,
Hangsúlyozta, náluk is csak a termelők által előállított, ellenőrzött élelmiszereket lehet árulni, mást semmit. Noha ősszel szoktak lenni más, román megyékből származó eladók is a piacon, jelenleg nincsenek, csak Hargita és Maros megyékből érkeztek árusok. A korábban is említett óvintézkedések betartását a csendőrök és a helyi tűzoltók végzik.
Rafai Emil székelykeresztúri polgármester közölte, náluk nem szünetelt a szombatonként megszervezett piac az elmúlt időszakban, ám az óvintézkedések betartására mindvégig odafigyeltek. Nem csak a fertőtlenítéséket végezték el, de eleinte még maszkot és kesztyűt is biztosítottak az árusoknak. „Nálunk szerencsére nem szokott annyi ember összegyűlni, mint Székelyudvarhelyen, így bizonyos szempontból könnyebb helyzetben vagyunk” – fogalmazott. Hozzátette, az ócskapiacot ők is leállították. Noha az őszi időszakban meg szoktak jelenni náluk is a román megyékből érkező árusok, jelenleg csak környékbeli termelőkkel találkozni a vásártéren.
Sándor Lajos, Szentegyháza ideiglenesen megbízott polgármestere rámutatott, náluk is működött csütörtökönként a piac, de ez messze nem akkora nagyságú, mint esetleg más településeken. Többnyire a környékbeliek kínálják a termékeiket, hiszen messzebbről nem is éri meg eljönni azért az egy piacnapért.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
szóljon hozzá!