60 ezer eurót költhetnek egy-egy porta restaurálására
Fotó: Erdély Bálint Előd
Összesen nyolc, a vidékre jellemző régi portát restaurálhatnak az elkövetkező években Etéd községben, miután a helyi önkormányzat sikeresen pályázott ilyen jellegű támogatásra. A kedvezményezetteket szakemberekből álló bizottság nevesítette, akik szigorú feltételek alapján döntöttek.
2022. november 26., 12:532022. november 26., 12:53
Összesen 480 ezer euróra (átszámolva 2,37 millió lejre) pályázott az etédi önkormányzat az országos helyreállítási terv részeként (PNRR), kihasználva az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által az örökségmentés érdekében kidolgozott támogatási lehetőséget – mondta el lapunknak Szilveszter Attila, Etéd polgármestere.
Az elöljáró rámutatott, hogy az elnyert támogatásból hatvanezer eurót fordíthatnak egy-egy porta korhű restaurálására – ha ez olcsóbban is megvalósulhat bizonyos esetekben, akkor a megmaradt pénzt nem költhetik más, a projektben szereplő épületekre –, így előzetesen nyolc helyszínt kellett beazonosítani.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Erre egy szakemberekből álló bizottságot jelölt ki a polgármester az előírtak szerint, amelynek tagjai között voltak a Hargita megyei építkezésügyi felügyelőség, a műemlékvédelem és a helyi tanács munkatársai, ugyanakkor egy muzeológus is. Tőlük csak azt kérték, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
Összesen 15-20 nevesítés történt, majd megkezdték ezek rangsorolását. Nem volt könnyű a feladat, hiszen nemcsak a restauráláshoz szükséges anyagiakat kellett figyelembe vegyék, hanem azt is, hogy
Utóbbi miatt egyébként több porta nem felelt meg a pályázat követelményeinek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A végső lista szerint Énlakán rendbe hozzák az 1800-as évek elején épült iskolát, ahol a tanító is lakott – ezt közösségi házzá alakítják –, továbbá egy másik portát. Ezek mellett
A polgármester arra is kitért, hogy soknak tűnhet, hogy 60 ezer eurót költhetnek el egy-egy porta restaurálására, de valójában nem az, hiszen
Van olyan eset is, hogy nem lesz elég a jóváhagyott pénz (például az énlaki régi iskola esetében), a fennmaradó összeget a korlátozott forrásokkal rendelkező helyi önkormányzatnak kell előteremtenie.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szilveszter Attila közölte: azért vettek részt a pályázatban, hogy
Szerinte utóbbi is fontos, hiszen az idegenforgalom fellendülése új vállalkozások létrejöttét sarkallja, amely által munkahelyek teremtődnek. A turizmus szempontjából is lényeges, hogy
Az ingatlanok restaurálása 2026-ban kell befejeződjön, a polgármesteri hivatal munkatársai már dolgoznak azon, hogy közbeszerzési eljárást hirdethessenek a megfelelő szakcég megtalálására, amely nem csak a kivitelezési terveket, de magát a munkát is elvégzi.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!