Fotó: Gecse Noémi
A reformáció ötszázadik évfordulója kapcsán tartottak beszélgetést csütörtökön a Lőrincz Csaba-sátorban Reformáció500: Europa semper reformanda? – A reformáció eszméje és Európa jövője címmel. A beszélgetés meghívottai rámutattak, a reformáció nemcsak teológiai és egyházi forradalom volt, hanem Európa civilizációjának a meghatározójává vált.
2017. július 20., 20:042017. július 20., 20:04
„Mire van a vallás: arra, hogy megőrizzen valamit, vagy hogy megváltoztasson valamit?” – tette fel a kérdést Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. Úgy véli, a válaszhoz érdemes a személyes életből elindulni. Rámutatott, a kereszténységben az a csodálatos, hogy egyszerre konzervál és egyszerre renovál. Egyszerre őriz és újít. És a különböző korokban különböző funkciói kerülnek előtérbe vagy egymás mellé.
a reformáció mint mozgalom a katolikus egyházban is egy hatalmas megújulási hullámot indított el, amit aztán a tridenti zsinatban rögzítettek. Inkább egy szomorú és tragikus üzemi balesetnek tartom, hogy nem sikerült úgy megújítani az egyházat, hogy közben egyben maradjon. A szakadás mai napig tartó tragikumát nem szabad elhallgatni, másrészt látni kell azt, ami közös. Látni kell a katolikus egyházon belüli megújulást. (...) A reformátusok azért tudnak élen járni, mert újra felértékelődött a lokalitás, az, hogy hol élünk és kik vagyunk.
Hangsúlyozta, a reformációban a legfontosabb, hogy személyessé tette az Istennel való kapcsolatot és az anyanyelvet.
Fotó: Gecse Noémi
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke elmondta, Európa nem lenne ebben a mai formájában, ha nem lett volna reformáció. Azzal, hogy a reformáció elindul a maga útján és átjárja egész Európát, megmozdítja és kialakítja az intézményeket, és új célokat tűz ki a közösségek elé, tagadhatatlan nagy érdem. Abból kell kiindulni, hogy addig az Istenhez való kapcsolódást, hűséget, vallásosságot kolostorokban, templomokban, a zárt helyen levő vallásosság határozta meg – tette hozzá.
Elkezdődik az a fajta tevékenység, amelynek fontos volt, hogy a megtermelt javakkal mi történik. Az a munka, amelyik a másik ember javát szolgálja, az Isten előtt kedves. Ez az egyik fontos mozzanat, amelyben elkezd változni az emberek gondolkodása” – magyarázta.
Fotó: Gecse Noémi
Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság munkájának segítéséért felelős miniszteri biztos is úgy véli, hogy a reformáció a következményei miatt Európát és az egész világot megmozgató esemény volt:
Balog Zoltán az eseményen kifejtette: jövőre százéves lesz a gyulafehérvári nyilatkozat, amit szembe kell állítani az 1568-as tordai országgyűlés határozataival. A magyar kormány ebből az alkalomból felújítja a Torda főterén álló templomot, ahol kimondták a vallásszabadság elvét, azt a felismerést, hogy a hit lelkiismereti kérdés.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!