Sok fán a gyümölcskezdemény csak gyufafejnagyságig fejlődött, mert a beporzást is akadályozta a hideg időjárás
Fotó: Bálint István
Az évszakhoz képest szokatlanul hűvös tavaszi időjárás lelassította a vegetáció fejlődését, a mezőgazdasági növénykultúrák is két-, háromhetes késésben vannak a fejlődéssel a sokéves átlaghoz képest. Még nagyobb baj viszont az, hogy a rendkívül bőséges virágzás alapján vártnál jóval gyengébb lesz a gyümölcstermés, mert a szeles, esős, hűvös időjárás miatt nem jártak a virágok beporzását végző rovarok.
2021. június 08., 13:252021. június 08., 13:25
2021. június 08., 15:222021. június 08., 15:22
„Idén olyanok voltak a szilvafák virágzás idején, hogy rakni se lehetett volna többet rájuk. Csodálatos virágzás volt. De a beporzás hiányának már látjuk az eredményét:
A meggyen, a szilván, a barackféléken, a cseresznyén látszik, hogy csak egy álmegporzás történt, a gyümölcskezdemény csak gyufafejnagyságig fejlődött s ott megállt a növekedésben, tovább nem nő” – foglalta össze a gondokat lapunknak Székely Csaba nyikómalomfalvi gyümölcstermesztő. Megjegyezte, noha vannak olyan gyümölcsfafajták – ő a meggyfái esetében tapasztalta –, amelyeknek alacsony hőmérsékleten is termelnek a nektármirigyei, odavonzva a méheket és más, a beporzást segítő rovarokat, de alapvetően a csonthéjasok esetében az a jellemzőbb, hogy a virágzás alapján remélthez képest jóval kevesebbet teremnek.
Az almafélék esetében már valamivel jobb a helyzet, ugyanis azok később virágoznak és addigra kicsit javult az időjárás is:
A csonthéjasok esetében várható terméskiesés azonban nem csak a környékre jellemző, tudomása szerint országszerte gyenge volt a virágkötődés a hűvös időjárás miatt és a beporzás sem a várakozásoknak megfelelően alakult.
– vélekedett Székely Csaba. „Idén az örömre jött az üröm. Örvendtünk, hogy hál’istennek az elmúlt esztendőkhöz képest később kezdődött a virágzás, és reméltük, hogy így megússzuk a fagykárokat. Ez össze is jött, május első napja körül kezdtek virágozni a fák, előbb a csonthéjasok, majd rá egy hétre az almafélék.
– vetette össze az idei helyzetet a korábbi években tapasztaltakkal a gyümölcstermesztő.
A kitartó hűvös, csapadékos időjárás miatt két-, háromhetes késésben van a vegetáció fejlődése
Fotó: Veres Nándor
Az évszakhoz képest szokatlanul hűvös tavaszi időjárás lelassította a mezőgazdasági növénykultúrák fejlődését is. Nagyjából két, három hetes ez a késés, mondta el lapunknak Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. „Csapadékhiány nincs, a csapadék mennyisége teljesen megfelel a sokévi átlagnak.
– vázolta a helyzetet a szakember. Ugyanakkor elmondta, a kedvezőtlen időjárás a mezőgazdasági munkákat is hátráltatta, a gazdák nem tudtak időben ültetni, vetni. Például silókukoricát, aminek 6-8 Celsius-fokos talajhőmérsékletre van szüksége a vetéskor.
„Ha felmelegedik az idő és továbbra is erőteljes nedvesség lesz, akkor a gombás betegségek elszaporodnak” – magyarázta Romfeld Zsolt.
A csapadékos, hűvös időjárás a gyümölcsfák – főként az alma – esetében is kedvez a különböző kórokozók megjelenésének. Székely Csaba elmondta, nagyon nagy a fertőzés veszélye a gyakori csapadék és a párás levegő miatt. „Június közepéig, közepe utánig nagyon kell vigyázni. Addig tart az intenzív hajtásnövekedés, és ezek a friss, zsenge hajtások nagyon érzékenyek a fertőzésekre. Utána már nő a fák ellenálló képessége.
– hívta fel a figyelmet a gyümölcstermesztő. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy ebben az időszakban felszívódó szereket kell használni, amelyek bekerülnek a növény nedvkeringésébe. „Ha most két, három kezelést elvégzünk, akkor az esztendő további részében félgőzzel tudunk védekezni a gombás fertőzések ellen” – fogalmazott.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!