Hat közéleti személyiséget díjaztak. A nemzet és a haza szolgálatában végzett példaértékű munkájukat ismerték el
Fotó: Veres Nándor
Hat székelyföldi közéleti személyiségnek adományozott rangos állami kitüntetéseket Áder János, Magyarország köztársasági elnöke a március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából. Példaértékű munkájukért csütörtökön vehették át a díjakat a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében.
2021. április 29., 19:332021. április 29., 19:33
2021. április 30., 11:532021. április 30., 11:53
A magyar nemzeti ünnep alkalmából hat erdélyi közéleti személyiség a nemzet és a haza szolgálatában végzett példaértékű munkáját ismerték el csütörtökön a csíkszeredai Lázár-ház dísztermében. A koronavírus-világjárvány miatt mostanra halasztott díjátadón Lőrincz György író, a székelyudvarhelyi Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány alapító elnöke; Simó Gáspár, a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Gimnázium lelki igazgatója, a Romániai Magyar Cserkészszövetség római katolikus lelkivezetője; Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság igazgatója; Bokor Márton gyermekgyógyász, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság anya- és gyermekvédelmi programfelelőse, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház volt igazgatója, Hargita megye volt helyettes tisztifőorvosa; Bajna György író, költő, újságíró és Kurkó István, a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola tanítója vehették át a rangos állami kitüntetéseket.
Fotó: Veres Nándor
Az Áder János, Magyarország köztársasági elnöke által adományozott elismeréseket Tóth László főkonzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetője adta át.
Az ünnepségen elsőként Lőrincz György munkásságát díjazták. Az író, esszéista és a szociográfiai publicisztika művelője 1946. május 2-án született Kápolnásfaluban. 1966 és 1973 között Zetelakán és környékén volt helyettes tanár, majd műszaki vezető, technikus a székelyudvarhelyi Élelmiszeripari Gépgyárban. 1990-től a székelyudvarhelyi művelődési bizottság szakirányítója, 1995-ben pedig alapító elnöke lett a székelyudvarhelyi Erdély Magyar Irodalmáért Alapítványnak.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Lőrincz György számára az erdélyi magyarság sorskérdéseit megjelenítő regényeket, novellákat, riportokat és elbeszéléseket magába foglaló, kiemelkedő prózaírói életműve elismeréseként Áder János a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta.
Simó Gáspár az erdélyi magyar fiatalok nevelése, illetve identitásának megőrzése érdekében végzett odaadó munkája elismeréseként a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át.
Fotó: Veres Nándor
A lelkiigazgató 1969. május 10-én született Székelyudvarhelyen, majd Székelylengyelfalván nevelkedett, egy ötgyermekes családban. Teológiai tanulmányait 1993-ban kezdte, 1999-ben fejezte be. Jakubinyi György érsek szentelte pappá 1999. június 20-án. A ma már nyugalmazott érsek 2003-ban a Csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumba helyezte, ahol a mai napig lelki vezetői és tanári hivatást tölt be.
Fotó: Veres Nándor
amelyeknek célja a cserkészek és vezetőik Jézus Krisztus lelkületében, szellemiségében való elmélyülése.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkáját, valamint a székelyföldi orvosok továbbképzését, illetve az anyaországi és az erdélyi magyar orvosok közötti kapcsolatok fejlesztését segítő tevékenysége elismeréseként Tar Gyöngyi, Hargita megye tisztifőorvosa szintén a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át a csütörtöki díjátadón.
Fotó: Veres Nándor
A belgyógyász főorvos, nephrológus, népegészségtanász és egészségügyi menedzser szakos orvos, egyetemi adjunktus 1966. december 2-án született Temesváron. Székelyföldi pályafutása a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház belgyógyászati osztályán indult. 1990 januárja óta segíti a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat munkáját.
Fotó: Veres Nándor
A világjárvány ideje alatt különösen nehéz feladatot teljesít, hiszen rá és csapatára nehezednek Hargita megye járványügyi teendői.
Bajna György számára Gyergyószék kulturális, irodalmi és közéletben betöltött jelentős szerepe elismeréseként ugyancsak a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta Áder János köztársasági elnök. A díjazott író, költő, újságíró 1947. június 12-én született Gyergyószentmiklóson.
Fotó: Veres Nándor
Írói, költői és újságírói tevékenységét a hagyományos székely szellemiséghez való ragaszkodás hatja át. 1962-ben alapító tagja volt a mai Dr. Kercsó Attila Irodalmi Körnek.
Fotó: Veres Nándor
Emellett költői és írói munkássága is kiemelkedő, 1966-tól jelentek meg versei, esszéi, írásai az erdélyi, magyarországi, kanadai lapokban. 1990 után Gyergyószentmiklós közéletének meghatározó egyéniségeként tevékenykedett és tevékenykedik napjainkban is.
Az erdélyi és anyaországi orvosok szakmai kapcsolatának ápolását szolgáló három évtizedes tevékenysége, valamint elhivatott gyógyítómunkája elismeréseként Bokor Márton részére a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozták.
Fotó: Veres Nándor
A gyermekgyógyász 1950. november 27-én született a Maros megyei Gyulakuta község egyik kicsi falujában, Csöbön. 1990-ben a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság aligazgatója lett, 1992-ben pedig a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatójának nevezték ki.
Közreműködésével a romos árvaházból csecsemőotthon, majd korszerű gyermekjóléti komplexum született. 2007-től a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság orvosigazgatója, helyettes tisztifőorvosa volt. 2015-ben vonult nyugdíjba, de máig irányítja a megyei anya- és gyermekvédelmet.
Kurkó István a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálatnak nyújtott segítsége, valamint a Buzánszky Jenő Gyermek és Ifjúsági Focikupa, illetve a Kurutty nevű magyar nyelvű erdélyi tanulmányi verseny szervezőjeként végzett munkája elismeréseként szintén a Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetést vehette át. A csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola tanítója 1965. november 6-án született Csíkszeredában.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és Buzánszky Jenő, az NGYSZ Sportbizottsága elnökének kérésére 2002 óta Erdélyi Gyermek és Ifjúsági Focikupát is szervez. Ezt 12 éven keresztül, egészen élete végéig, Buzánszky Jenő személyesen felügyelte. Halála után a torna a Buzánszky Jenő Erdélyi Gyermek és Ifjúsági Focikupa nevet kapta.
Fotó: Veres Nándor
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
szóljon hozzá!