Péter Zoltán fontosnak tartja a személyes kapcsolattartást a lakókkal, ahogyan a gyors ügyintézést is
Fotó: Pál Árpád
A községi utak leaszfaltozását, valamint az ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítését tartja a legfontosabb feladatának Péter Zoltán siménfalvi polgármester, aki jelenleg ötödik mandátumát tölti. Noha a község jól halad a földek birtokleveleinek kiállításával, a parcellázási tervek elkészítése nehezebben megy. Problémákról, megvalósításokról beszélgettünk a tisztségviselővel.
2017. március 15., 14:472017. március 15., 14:47
2017. március 17., 11:282017. március 17., 11:28
– Vidéken sok gondot okoz az ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítése. Milyen terveik vannak ezzel kapcsolatban?
– Tarcsafalván és Csehétfalva a Kisvíz program részeként épül az ivóvízhálózat, amit idén mindenképp befejeznénk. Ugyanez a helyzet Bencédben és Szentmihályon. Utóbbi településen már több éve kifúrattuk a kutakat, ahol rengeteg vizet találtunk. Fel fogunk szerelni egy tartályt, és szükség lesz nagyjából 800 méternyi csőre, amivel be fogjuk vinni Szentmihályra a vizet. Ott a használaton kívüli gázvezetékrendszerre csatlakozunk, amivel meg tudjuk oldani az említett falvak kiszolgálását. Ezenkívül a 13C országút melletti hat településen szeretnénk kiépíteni a szennyvízhálózati rendszert. Ezeket a székelykeresztúri szennyvíztisztító állomásra csatlakoztatnánk, így költséghatékonyabb és kevesebb gonddal is jár a kivitelezés. Erre a munkára egyébként már megtörtént a közbeszerzés, és nyertes céget is hirdettünk, az engedélyek beszerzése van folyamatban, ezért nem kezdődött el a munka. A többi falu már messzebb van, így ott helyi megoldásokat kell találni a szennyvízproblémákra. Egyébként készülnek a tervek Kis- és Nagykadács, illetve Kobátfalva ivóvízhálózatának kiépítésére is, ahova Keresztúrról vezetnénk be a vizet.
Fotó: Pál Árpád
– Mi az, ami még gond a községben, de nem sikerült megoldani?
– Problémák mindig vannak, amelyekre igyekszünk megoldást találni, de szerencsére ezek nem nagyok. Ettől függetlenül szeretnénk mielőbb rendbe tenni például a kultúrotthonokat. Hargita megyében az elsők között vagyunk a községhez tartozó területek birtokleveleinek kiadásában, eddig ötezer ilyen aktát állítottunk ki, ami a földek nyolcvan százalékát fedi le. Ennél viszont rosszabbul állunk a területek kimérése terén. Bár elég jól kidolgozott térképeink vannak, a parcellázási tervek elkészítéséhez és a telekkönyvezésekhez a lakosoknak is segítséget kellene nyújtaniuk. Tisztázni kell, hogy jelenleg melyik föld kinek a tulajdonában van – a birtokleveleken szereplő nevek közül ki és mekkora részre tart igényt –, amit a hivatal önmagában nem tud megtenni.
Ahogy mindenhol, itt is gondot jelent a fiatalok elvándorlása, de nem lehet csodát tenni, hogy ezt megakadályozzuk. Én csak buzdítani tudom őket az itthon maradásra, hogy közösen dolgozva helyben építsük a jövőt, ne egy másik országnak hajtsanak hasznot. Együtt nagyobb eredményeket tudunk elérni, mint külön-külön.
Fotó: Pál Árpád
– Nehéz tél volt. Az utak mennyire bírták a fagyokat?
– Szerencsére nem voltak gondok az utakkal, jól bírták a telet. Ez annak köszönhető, hogy a kivitelezők annak idején minőségi munkát végeztek.
– Ön mire a legbüszkébb az eddigi megvalósításai közül?
– Mindenre büszke vagyok, ami megvalósult, legyen az kicsi vagy nagy projekt. Sokszor egy kis megvalósításnak is nagy értéke van az adott település közössége számára. Pályázati pénzek bevonásával sok minden elkészülhetett, ami elsőre nem biztos, hogy annyira szembetűnő, hiszen megoszlik a községhez tartozó tizennégy faluban. Ilyen például öt községi utunk leaszfaltozása, amire több mint 8 millió lejt költöttünk. Idén szeretnénk hasonlóképpen rendbe tenni a Rugonfalva–Tordátfalva és a Tordátfalva–Medesér közötti községi utakat, a kivitelezés most már a bürokráciától függ. Amire viszont különösen büszkék lehetünk, hogy újjáépült a Nyikó menti út, ami azzal kezdődött, hogy 2002-ben sikerült országúttá minősíttetni. Jó megvalósítás volt ugyanakkor a Rugonfalva–Siménfalva–Medesér–Tordátfalva ivóvízhálózatának kiépítése.
Életrajzi adatok
Péter Zoltán 1956. június 1-jén született, és Siménfalván nevelkedett. Házas, két gyereke van. Tanulmányait egy fogarasi fémforgácsolói technikum elvégzésével zárta. Egy udvarhelyi fémmegmunkáló üzemben állt munkába. 2000-ben választották Siménfalva polgármesterévé. A munka mellett kevés ideje van hobbira, de azt tervezi, hogy nyugdíjazása után gyümölcsfákat fog ültetni és mezőgazdasági munkát végez.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!