Fotó: Haáz Vince
Törvényességi aggályokat fogalmaztak meg a Maros megyei prefektúra jogászai a marosvásárhelyi tanácsosok által elfogadott kétnyelvű utcanévtáblákkal kapcsolatban, de ilyen jellegű értesítést Lucian Goga prefektus még nem írt alá. Közben a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok fóruma előzetes panaszt nyújtott be a határozatok ellen.
2017. november 22., 18:372017. november 22., 18:37
Az októberi marosvásárhelyi tanácsülésen két, a kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó határozatot fogadtak el a tanácsosok: az egyik, amelyet az RMDSZ nyújtott be a hivatalos utcanévjegyzék megváltoztatásáról, kétnyelvűsítéséről, a másik, amit a Szabad Emberek Pártjának tanácsosai kezdeményeztek, a hagyományos kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséről szólt.
Közös asztalhoz ültek, megegyeztek, majd a marosvásárhelyi városi tanácsülésen megszavazták a kétnyelvű utcanévtáblákra vonatkozó határozatokat az RMDSZ és a Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosai. A többi román tanácsos tartózkodott.
Kovászna, Hargita és Maros megyei románok fórumának elnöke, Ioan Sabău-Pop hivatalos levélben fordult a városházához, amelyben kérte, hogy vonják vissza az RMDSZ által benyújtott és elfogadott határozatot.
A románok fórumának levele kapcsán a Székelyhon érdeklődésére Kali István, a marosvásárhelyi RMDSZ ügyvezetője elmondta, hogy a megfogalmazott állítások nem állják meg a helyüket. Az RMDSZ benyújtotta határozattervezet nem 30, hanem 60 napig volt közzétéve a városháza honlapján, s tanulmányozta a prefektúra mellett működő megyei névadó bizottság is, amelynek egyébként csak konzultatív szerepe van. Ezt az is bizonyítja, hogy
Ioan Sabău-Pop ugyanezeket a kifogásokat fogalmazta meg a Szabad Emberek Pártjának határozata kapcsán is, kérve annak visszavonását. Az előzetes panaszlevél kapcsán Hermann Mark Christián kifejtette:
„Példának okáért a hivatkozott törvény számát is hibásan tüntették fel (545 számú törvényre hivatkoznak mindkettőben, az 554 számú helyett). Utalnak továbbá a craiovai táblabíróság jogerős ítéletére, amelynek értelmében egy évtizeddel ezelőtt nem engedték meg, hogy a város visszaadja a Kossuth utca eredeti nevét. Az is furcsa számomra, hogy csak Marosvásárhelyen zavarják őket a kétnyelvű utcanévtáblák. A Hargita és Kovászna megyei településeken évek óta törvényesen kihelyezett kétnyelvű utcanévtáblák nem?” – teszi fel a költői kérdést Hermann.
A levélben a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok fórumának képviselője kilátásba helyezi, hogy amennyiben a hivatal, vagyis a tanácsosok nem vonják vissza a kifogásolt határozatokat, a közigazgatási bírósághoz fordulnak.
Közben a prefektúra jogászai is tanulmányozták a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezése érdekében hozott határozatokat, s mint Ela Giurgea, a prefektúra sajtószóvivője elmondta, írásbeli értesítést is összeállítottak, megfogalmazva törvényességi aggályaikat.
A Székelyhon érdeklődésére csütörtökön Lucian Goga prefektus azt mondta, hogy nem sikerült még tanulmányoznia az összeállított hivatalos értesítést, így nem tudja, hogy mit tartalmaz, s azt sem, hogy alá fogja-e írni. Emlékeztetett arra, hogy
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!