A mentőszolgálat Hargita megyei vezetője szerint az elkövetkező két-három év lesz számukra nehéz
Fotó: Veres Nándor
Hétről háromra csökkent néhány év alatt a mentőorvosok száma a Hargita Megyei Mentőszolgálatnál, ez alaposan megnehezíti a napi munkát. A helyzeten némileg javíthatna, ha az egészségügyi tárca engedélyt adna egy újabb orvos csatlakozásához, aki egyébként gyermeknevelési szabadságról térne vissza. Péter Szilárd, a mentőszolgálat vezetője úgy véli, újragondolt jogszabályrendszerrel, ösztönző fizetéssel, szolgálati lakás biztosításával vonzóbbá tehetnék ezt a szép, de igencsak nehéz szakmát a fiatal rezidensorvosok számára.
2023. január 20., 07:572023. január 20., 07:57
Az utóbbi két-három évben négy mentőorvos távozott a szolgálattól, kettő nyugdíjba vonult, egy háziorvosi rendelőben folytatja a munkát, egy pedig más megyébe költözött – mesélte érdeklődésünkre Péter Szilárd. A Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője a Székelyhon megkeresésére megosztotta, hogy milyen nehézségekkel néznek szembe, milyen körülmények között dolgoznak, és mit lehetne tenni azért, hogy gördülékenyebben működjön a rendszer.
A bukaresti egészségügyi minisztériumhoz és a megyei hatóságokhoz fordult segítségért Hargita megye mentőszolgálata, ahol szakemberhiány miatt februártól veszélybe kerülhet az ügyelet biztosítása.
Mint magyarázta, a korábbi hét mentőorvos helyett mindössze három dolgozik jelenleg a mentőszolgálatnál, kettő Csíkszeredában, egy Gyergyószentmiklóson. Ezzel a lecsökkent létszámmal veszélybe került az esetek lefedése,
Mint már korábban is írtuk, ehhez várják az egészségügyi minisztérium engedélyét, ugyanis a szóban forgó háziorvosnak hiányzik a jogszabályok által előírt hat hónapos képzése. Ezt ő örömmel elvégezné, de az egészségügyi minisztérium a tavaly létrehozott egészségügyi szolgáltatások menedzsmentjének országos intézménye révén (INMSS) nem hirdetett még meg ilyen képzést. Péter Szilárd reméli, hogy jóváhagyja kérésüket a szaktárca. Elmondta azt is, hogy
akik sokszor kompetenciájukat meghaladóan cselekednek, hogy életeket mentsenek.
Péter Szilárd: szép szakma a miénk, de nehéz is
Fotó: Pinti Attila
Péter Szilárd úgy véli, az elkövetkező két-három év lesz számukra nehéz, utána javulhat a helyzet, ugyanis van néhány rezidensorvos, akik a Hargita megyei mentőszolgálatnál helyezkednének el, csak meg kell várni, amíg megszerzik a szakképesítésüket.
Tőle tudjuk azt is, hogy jelenleg 339-en dolgoznak az intézménynél az irodai személyzettel együtt. Tavaly
„A jó hír az, hogy január 1-jétől újra lehet meghirdetni állásokat, a mentőszolgálatnál is várható, hogy lesz felvétel” – tette hozzá.
„Támogatni kell a mentősöket és a jogszabályokat is úgy alkotni, hogy segítse tevékenységünket” – mondta a mentőszolgálat vezetője. Hozzátette, nem a legkedveltebb szakma az övék, hiszen esőben, fagyban, hóban is kint kell dolgozni, azonban azok számára, akik szeretik a változatosságot, a kihívásokat,
„Az életek megmentése a célunk, szép szakma a miénk, de nehéz is” – jegyezte meg.
Megalázónak tartja Borboly Csaba minapi kijelentését Barabás K. Zoltán, az Asszisztensek Rendjének Hargita megyei elnöke. A megyei tanácselnök hétfőn úgy fogalmazott, hogy „az orvos nélküli mentő csak taxi”.
Egyébként sok rossz szándékú hívást kapnak, akadnak például olyanok, akik fuvarozásra használják a mentőautót.
„Az a baj, hogy nem létezik bírság az ilyen esetekre” – tette hozzá. Ugyanakkor mesélte azt is, hogy voltak helyzetek, amikor a mentősöket vasvillával várták, vagy egy piszchés beteg fejszével támadt rájuk.
A romatelepeken ugyancsak nehéz a mentés, előfordult, hogy a mentős nemhogy segíteni tudott volna, hanem áldozatként menekült a helyszínről. „Vannak helyzetek, amikor csak a rendőrséggel, csendőrséggel együtt tudunk bejutni a beteghez” – mondta.
„Országos szinten két-háromezer alkalmazottra volna még szükségük a mentőszolgálatoknak, de eddig vagy nem volt rá elég pénzkeret, vagy ha volt rá pénz, akkor felfüggesztették az alkalmazásokat” – magyarázta Részeg Attila, a Hargita Megyei Mentőszolgálat Ambusan nevű szakszervezetének elnöke. Szerinte
„A 2000-es években Hargita megyében a C2-es típusú, súlyos eseteket ellátó mentőautókon a jelenlegi helyzethez képest egy helyett két asszisztens dolgozott, valamint egy orvos és egy sofőr. Erre volna szükség most is, hiszen gyakran egy súlyosabb beteget egy másik csapat segítségével tudnak lehozni a mentősök az emeletről” – osztotta meg.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
1 hozzászólás