A mentőszolgálat Hargita megyei vezetője szerint az elkövetkező két-három év lesz számukra nehéz
Fotó: Veres Nándor
Hétről háromra csökkent néhány év alatt a mentőorvosok száma a Hargita Megyei Mentőszolgálatnál, ez alaposan megnehezíti a napi munkát. A helyzeten némileg javíthatna, ha az egészségügyi tárca engedélyt adna egy újabb orvos csatlakozásához, aki egyébként gyermeknevelési szabadságról térne vissza. Péter Szilárd, a mentőszolgálat vezetője úgy véli, újragondolt jogszabályrendszerrel, ösztönző fizetéssel, szolgálati lakás biztosításával vonzóbbá tehetnék ezt a szép, de igencsak nehéz szakmát a fiatal rezidensorvosok számára.
2023. január 20., 07:572023. január 20., 07:57
Az utóbbi két-három évben négy mentőorvos távozott a szolgálattól, kettő nyugdíjba vonult, egy háziorvosi rendelőben folytatja a munkát, egy pedig más megyébe költözött – mesélte érdeklődésünkre Péter Szilárd. A Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője a Székelyhon megkeresésére megosztotta, hogy milyen nehézségekkel néznek szembe, milyen körülmények között dolgoznak, és mit lehetne tenni azért, hogy gördülékenyebben működjön a rendszer.
A bukaresti egészségügyi minisztériumhoz és a megyei hatóságokhoz fordult segítségért Hargita megye mentőszolgálata, ahol szakemberhiány miatt februártól veszélybe kerülhet az ügyelet biztosítása.
Mint magyarázta, a korábbi hét mentőorvos helyett mindössze három dolgozik jelenleg a mentőszolgálatnál, kettő Csíkszeredában, egy Gyergyószentmiklóson. Ezzel a lecsökkent létszámmal veszélybe került az esetek lefedése,
Mint már korábban is írtuk, ehhez várják az egészségügyi minisztérium engedélyét, ugyanis a szóban forgó háziorvosnak hiányzik a jogszabályok által előírt hat hónapos képzése. Ezt ő örömmel elvégezné, de az egészségügyi minisztérium a tavaly létrehozott egészségügyi szolgáltatások menedzsmentjének országos intézménye révén (INMSS) nem hirdetett még meg ilyen képzést. Péter Szilárd reméli, hogy jóváhagyja kérésüket a szaktárca. Elmondta azt is, hogy
akik sokszor kompetenciájukat meghaladóan cselekednek, hogy életeket mentsenek.
Péter Szilárd: szép szakma a miénk, de nehéz is
Fotó: Pinti Attila
Péter Szilárd úgy véli, az elkövetkező két-három év lesz számukra nehéz, utána javulhat a helyzet, ugyanis van néhány rezidensorvos, akik a Hargita megyei mentőszolgálatnál helyezkednének el, csak meg kell várni, amíg megszerzik a szakképesítésüket.
Tőle tudjuk azt is, hogy jelenleg 339-en dolgoznak az intézménynél az irodai személyzettel együtt. Tavaly
„A jó hír az, hogy január 1-jétől újra lehet meghirdetni állásokat, a mentőszolgálatnál is várható, hogy lesz felvétel” – tette hozzá.
„Támogatni kell a mentősöket és a jogszabályokat is úgy alkotni, hogy segítse tevékenységünket” – mondta a mentőszolgálat vezetője. Hozzátette, nem a legkedveltebb szakma az övék, hiszen esőben, fagyban, hóban is kint kell dolgozni, azonban azok számára, akik szeretik a változatosságot, a kihívásokat,
„Az életek megmentése a célunk, szép szakma a miénk, de nehéz is” – jegyezte meg.
Megalázónak tartja Borboly Csaba minapi kijelentését Barabás K. Zoltán, az Asszisztensek Rendjének Hargita megyei elnöke. A megyei tanácselnök hétfőn úgy fogalmazott, hogy „az orvos nélküli mentő csak taxi”.
Egyébként sok rossz szándékú hívást kapnak, akadnak például olyanok, akik fuvarozásra használják a mentőautót.
„Az a baj, hogy nem létezik bírság az ilyen esetekre” – tette hozzá. Ugyanakkor mesélte azt is, hogy voltak helyzetek, amikor a mentősöket vasvillával várták, vagy egy piszchés beteg fejszével támadt rájuk.
A romatelepeken ugyancsak nehéz a mentés, előfordult, hogy a mentős nemhogy segíteni tudott volna, hanem áldozatként menekült a helyszínről. „Vannak helyzetek, amikor csak a rendőrséggel, csendőrséggel együtt tudunk bejutni a beteghez” – mondta.
„Országos szinten két-háromezer alkalmazottra volna még szükségük a mentőszolgálatoknak, de eddig vagy nem volt rá elég pénzkeret, vagy ha volt rá pénz, akkor felfüggesztették az alkalmazásokat” – magyarázta Részeg Attila, a Hargita Megyei Mentőszolgálat Ambusan nevű szakszervezetének elnöke. Szerinte
„A 2000-es években Hargita megyében a C2-es típusú, súlyos eseteket ellátó mentőautókon a jelenlegi helyzethez képest egy helyett két asszisztens dolgozott, valamint egy orvos és egy sofőr. Erre volna szükség most is, hiszen gyakran egy súlyosabb beteget egy másik csapat segítségével tudnak lehozni a mentősök az emeletről” – osztotta meg.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
1 hozzászólás