A mentőszolgálat Hargita megyei vezetője szerint az elkövetkező két-három év lesz számukra nehéz
Fotó: Veres Nándor
Hétről háromra csökkent néhány év alatt a mentőorvosok száma a Hargita Megyei Mentőszolgálatnál, ez alaposan megnehezíti a napi munkát. A helyzeten némileg javíthatna, ha az egészségügyi tárca engedélyt adna egy újabb orvos csatlakozásához, aki egyébként gyermeknevelési szabadságról térne vissza. Péter Szilárd, a mentőszolgálat vezetője úgy véli, újragondolt jogszabályrendszerrel, ösztönző fizetéssel, szolgálati lakás biztosításával vonzóbbá tehetnék ezt a szép, de igencsak nehéz szakmát a fiatal rezidensorvosok számára.
2023. január 20., 07:572023. január 20., 07:57
Az utóbbi két-három évben négy mentőorvos távozott a szolgálattól, kettő nyugdíjba vonult, egy háziorvosi rendelőben folytatja a munkát, egy pedig más megyébe költözött – mesélte érdeklődésünkre Péter Szilárd. A Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője a Székelyhon megkeresésére megosztotta, hogy milyen nehézségekkel néznek szembe, milyen körülmények között dolgoznak, és mit lehetne tenni azért, hogy gördülékenyebben működjön a rendszer.
A bukaresti egészségügyi minisztériumhoz és a megyei hatóságokhoz fordult segítségért Hargita megye mentőszolgálata, ahol szakemberhiány miatt februártól veszélybe kerülhet az ügyelet biztosítása.
Mint magyarázta, a korábbi hét mentőorvos helyett mindössze három dolgozik jelenleg a mentőszolgálatnál, kettő Csíkszeredában, egy Gyergyószentmiklóson. Ezzel a lecsökkent létszámmal veszélybe került az esetek lefedése,
Mint már korábban is írtuk, ehhez várják az egészségügyi minisztérium engedélyét, ugyanis a szóban forgó háziorvosnak hiányzik a jogszabályok által előírt hat hónapos képzése. Ezt ő örömmel elvégezné, de az egészségügyi minisztérium a tavaly létrehozott egészségügyi szolgáltatások menedzsmentjének országos intézménye révén (INMSS) nem hirdetett még meg ilyen képzést. Péter Szilárd reméli, hogy jóváhagyja kérésüket a szaktárca. Elmondta azt is, hogy
akik sokszor kompetenciájukat meghaladóan cselekednek, hogy életeket mentsenek.
Péter Szilárd: szép szakma a miénk, de nehéz is
Fotó: Pinti Attila
Péter Szilárd úgy véli, az elkövetkező két-három év lesz számukra nehéz, utána javulhat a helyzet, ugyanis van néhány rezidensorvos, akik a Hargita megyei mentőszolgálatnál helyezkednének el, csak meg kell várni, amíg megszerzik a szakképesítésüket.
Tőle tudjuk azt is, hogy jelenleg 339-en dolgoznak az intézménynél az irodai személyzettel együtt. Tavaly
„A jó hír az, hogy január 1-jétől újra lehet meghirdetni állásokat, a mentőszolgálatnál is várható, hogy lesz felvétel” – tette hozzá.
„Támogatni kell a mentősöket és a jogszabályokat is úgy alkotni, hogy segítse tevékenységünket” – mondta a mentőszolgálat vezetője. Hozzátette, nem a legkedveltebb szakma az övék, hiszen esőben, fagyban, hóban is kint kell dolgozni, azonban azok számára, akik szeretik a változatosságot, a kihívásokat,
„Az életek megmentése a célunk, szép szakma a miénk, de nehéz is” – jegyezte meg.
Megalázónak tartja Borboly Csaba minapi kijelentését Barabás K. Zoltán, az Asszisztensek Rendjének Hargita megyei elnöke. A megyei tanácselnök hétfőn úgy fogalmazott, hogy „az orvos nélküli mentő csak taxi”.
Egyébként sok rossz szándékú hívást kapnak, akadnak például olyanok, akik fuvarozásra használják a mentőautót.
„Az a baj, hogy nem létezik bírság az ilyen esetekre” – tette hozzá. Ugyanakkor mesélte azt is, hogy voltak helyzetek, amikor a mentősöket vasvillával várták, vagy egy piszchés beteg fejszével támadt rájuk.
A romatelepeken ugyancsak nehéz a mentés, előfordult, hogy a mentős nemhogy segíteni tudott volna, hanem áldozatként menekült a helyszínről. „Vannak helyzetek, amikor csak a rendőrséggel, csendőrséggel együtt tudunk bejutni a beteghez” – mondta.
„Országos szinten két-háromezer alkalmazottra volna még szükségük a mentőszolgálatoknak, de eddig vagy nem volt rá elég pénzkeret, vagy ha volt rá pénz, akkor felfüggesztették az alkalmazásokat” – magyarázta Részeg Attila, a Hargita Megyei Mentőszolgálat Ambusan nevű szakszervezetének elnöke. Szerinte
„A 2000-es években Hargita megyében a C2-es típusú, súlyos eseteket ellátó mentőautókon a jelenlegi helyzethez képest egy helyett két asszisztens dolgozott, valamint egy orvos és egy sofőr. Erre volna szükség most is, hiszen gyakran egy súlyosabb beteget egy másik csapat segítségével tudnak lehozni a mentősök az emeletről” – osztotta meg.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
1 hozzászólás