Meglepetésének adott hangot, és ki tudja, mi fordult meg a fejében Bálint István marosvásárhelyi tanácsosnak és az önkormányzat február 8-ai ülésén a teremben levő magyar embereknek, amikor azt hallották: az iskolaigazgatók számolják össze, hány magyar gyerek jár az intézményükbe, s ha ezek száma eléri a 20%-ot, akkor „kap” kétnyelvű táblát az iskola. Végül az őrültséget elvetették, és a közgyűlés jóváhagyta, hogy március 31-ig eleget tesznek a tíz éve érvényben levő törvénynek.
2011. február 08., 17:102011. február 08., 17:10
2011. február 08., 18:592011. február 08., 18:59
A Marosvásárhelyi Tanács február 8-ai ülésének napirendjén szerepelt az a határozattervezet, amelyben Peti András képviselő a 2001. évi 215-ös számú törvényre hivatkozva kérte, hogy az önkormányzat intézkedjen annak érdekében, hogy végre kerüljenek ki a marosvásárhelyi iskolák homlokzatára a román–magyar kétnyelvű feliratok. Mint megkeresésünkre korábban Peti András elmondta, a szakbizottságokban egyetlen képviselő sem emelt ez ellen kifogást – ennek ellenére nem ment minden gördülékenyen.
Kinek a törvénye, kinek nem
Claudiu Maior alpolgármester ugyanis felvetette, hogy az iskolaigazgatók írják össze, hány magyar gyerek tanul az intézményükben (ki számít magyarnak??!), és ha ennek alapján igényelik a kétnyelvű feliratokat, akkor az önkormányzat kiutalja a táblák beszerzésére és felszerelésére a pénzösszeget, a kihelyezéshez szükséges engedélyeket viszont az oktatási intézményeknek kelljen beszerezniük.
Erre kapta fel a fejét a terem magyarsága, Molnár Gábor tanácsos pedig felpattant: „Micsoda? Hogy az iskolaigazgatók döntsenek?! Úgy vélem, hogy ez a javaslat a jó együttélés megszegésére, felrúgására irányul. Annyi mindenre feleslegesen költöttünk pénzt, most talán erre sajnálják? Remélem, sok méltánytalan beszélgetés, szöveg nélkül megszavazzák a tervezetet és végrehajtják”– fogalmazott a plénumban. Utána Bálint István kért szót. „Meglepett a javaslat. A jogszabály értelmében a település számít, nem az adott iskola a kisebbség részarányát tekintve, és a törvény az törvény. Talán lesz valami bajuk a románoknak, ha kiteszik ezeket a táblákat?” – tette fel a költő kérdést.
Március 31.!
Dorin Florea polgármester kijelentette: eleget tesznek kötelezettségüknek. Tisztázni akarja a megyei tanács elnökével, hogy mely oktatási intézmények maradnak a város, és melyek a megye alárendeltségében, hiszen az új oktatási törvény február 10-én lép érvénybe. Hozzátette, egyetlen iskolaigazgató sem igényelte eddig a kétnyelvű feliratokat. A testület végül 17 mellette, 1 ellene szavazattal és 2 tartózkodással jóváhagyta, hogy a kétnyelvű táblák elkészítésére és kihelyezésére versenytárgyalást írnak ki, a végrehajtási határidő pedig március 31. „A versenytárgyalást is, a kivitelezést is ellenőrizni fogjuk” – mondta Peti András.
És magyar „keresztelő” mikor lesz?
Kíváncsiak voltunk, hogy Marosvásárhely egyetlen magyar nemzetiségű általánosiskola-igazgatója, a 7-es számú intézményt vezető Andrássy Árpád miért nem kérte a kétnyelvű felirat kihelyezését. A város általános iskolái közül immár csak kettő tartotta meg a régi rendszerben használatos számozást, a 2-es és a 7-es. A Friedrich Schiller és az Európa Gimnáziumot kivéve a többit román személyekről nevezték el, legtöbbjüknek semmi köze nincs Marosvásárhelyhez. A középiskolák közül is csak a magyar tannyelvű Bolyai Farkas és a Szász Albert Sportlíceum viseli magyar személy nevét. „Miután kétszer is beletörött a bicskánk abba, hogy iskolánkat magyar marosvásárhelyi személyiségről nevezzük el, utána már nem is próbálkoztam, hogy az iskola tábláját két nyelven tegyük ki” – fogalmazott Andrássy Árpád. 2003-ban Vályi Gyula matematikusról, az iskola fennállásának centenáriumára 2006-ban pedig az alapítóról, Bernády György polgármesterről akarták elnevezni.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
szóljon hozzá!