Veszélybe került vízellátás. A szakemberek dolgoznak a megoldáson
Fotó: Pál Árpád
Javítási munkálatokba kezdett kedden a Maros Vízügyi Igazgatóság és az Aqua Nova Hargita Kft., mivel a Nagy-Küküllő jócskán alámosta a partot a székelyudvarhelyi vízszolgáltató vállalat szivattyúházával szemben, majd a gát mellett tört utat magának.
2017. március 29., 13:512017. március 29., 13:51
2017. március 29., 13:522017. március 29., 13:52
Nagy darabot elmosott a partból az őszi esőzések óta a Nagy-Küküllő a szivattyúháznál álló gát közelében. Mostanra lehetetlenné vált a közlekedés a horgászok által használt ösvényen, és egy magánterület is veszélybe került az földomlás miatt.
Ugyanakkor nem ez az egyetlen probléma, hiszen az omladozó partnál elfolyó víz miatt annyira lecsökkent a kiszivattyúzható vízmennyiség, hogy a szakemberek attól tartottak, egy szárazság idején nem tudnak elegendő ivóvizet biztosítani a lakosoknak – tudtuk meg Bálint-Major Árontól, az Aqua Nova Hargita Kft. igazgatójától.
Kövekkel és betonlapokkal igyekeznek visszaterelni a folyót medrébe
Fotó: Pál Árpád
Ezt Ádám Mózes, a Maros Vízügyi Hatóság udvarhelyi kirendeltségének vezetője is megerősítette, hozzátéve, hogy a problémáról a Hargita Megyei Környezetőrséggel is egyeztettek. Mindannyian úgy látták, hogy mielőbbi beavatkozásra van szükség, amit kedden el is kezdtek.
Jelenleg egy markológép és több szakember dolgozik azon, hogy a helyszínre szállított hatalmas kövekkel és betondarabokkal szűkítse a víz útját. Víztörőket helyeznek el a gát fölött, alatta pedig a folyó által kivájt mélyedést próbálják betömni.
Fotó: Pál Árpád
– magyarázta Ádám Mózes.
Rámutatott, ideiglenes megoldásról van szó, ami a part további omlását, illetve a gát esetleges megrongálódását hivatott megakadályozni. A munkát vélhetően jövő héten fejezik be, azt követően a szakembereknek meg kell tervezniük a gát meghosszabbítását, ami egy nagyobb beruházással jár majd, de végleges megoldást hoz.
Fotó: Pál Árpád
Mi történhetett?
Ádám Mózes úgy véli, azért tört könnyebben utat a víz a gát mellett, mert a szolgáltató 6–7 évvel ezelőtt több mint fél méterrel növelte a torlasz magasságát, éppen a megfelelő ivóvízmennyiség biztosítása érdekében, de a nagyobb vízmennyiség fokozott erőt fejtett ki a partra. Ezt a feltevést Bálint-Major Áron sem cáfolta.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!