Ők azok, akiknek kétszer gyorsabban kell szaladniuk

Milyen kihívásokkal szembesülnek azok a településvezetők, akik nem az RMDSZ színeiben nyertek a választásokon? Hogy látják, van-e víziója az általuk vezetett településnek, a megyének, Székelyföldnek? És hogyan lehet itthon tartani, visszahívni a fiatalokat? Többek között ezekről is beszélgettek Hargita megyei polgármesterek a Közélet a mai székely kisvárosban, nagyközségben címmel tartott kerekasztal-beszélgetésen Tusványos csütörtöki napján, a Kós Károly sátorban.

Péter Beáta

2023. július 20., 18:402023. július 20., 18:40

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Milyen kihívásokkal szembesülnek azok a településvezetők, akik nem az RMDSZ színeiben nyertek a választásokon? Hogy látják, van-e víziója az általuk vezetett településnek, a megyének, Székelyföldnek? És hogyan lehet itthon tartani, visszahívni a fiatalokat? Többek között ezekről is beszélgettek Hargita megyei polgármesterek a Közélet a mai székely kisvárosban, nagyközségben címmel tartott kerekasztal-beszélgetésen Tusványos csütörtöki napján, a Kós Károly sátorban.

Péter Beáta

2023. július 20., 18:402023. július 20., 18:40

Kimondatlanul is egyfajta szemléletváltást tapasztalhatunk: évtizedeken át azért volt jobb városon élni, mert ott egyszerűen jobbak voltak az életkörülmények. Ez ma már nem igaz: egy jól vezetett községben vagy kisvárosban – nézzük csak Szentegyháza példáját – nincsenek az utcán kóbor kutyák, de van utcai éjszakai világítás; működnek a közszolgáltatások:

van jó minőségű vezetékes víz, kiépített a csatorna- és gázhálózat, napra pontos a szemétszállítás, nem akadozik az áramellátás, a roma közösség aktív része a munkaerőpiacnak (nem találni napszámost, mert a felnőttek mind dolgoznak); optikai szálon jön az internet; rendbe vannak téve az utcák, a járdák és a parkolók; épülnek, újulnak az iskolák és óvodák

– ezzel a gondolattal indított Kozán István újságíró, a Székelyhon.ro főszerkesztője, a beszélgetés moderátora. Egy csavarral hozzátette: milyen jó lenne, ha a megyei tanács is ennyire hatékony lenne. „Esetében azonban – a teljesség igénye nélkül – a következőket láthatjuk:

omlanak be a rosszul felújított megyei utak és hidak (ami történelmi érték, például az egykori décsfalvi híd, azt leadjuk ugyebár az ócskavasba); hét éve nem sikerült beüzemelni az integrált megyei hulladéklerakót; nincs ipari parkja a megyének (Kovászna megyében kettő is van); elveszett a Békás-szoros. Tehát nincs vízió, ám van napi szinten Facebook live.”
•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Itthon tartani a fiatalokat

Kérdésére, hogy mit tudnak tenni, mit tennének a jelen levő településvezetők annak érdekében, hogy itthon tartsák a fiatalokat, Egyed József, Gyergyóújfalu polgármestere elmondta, hogy évek hosszú során azon gondolkodtak, hogy milyen jövőképet tudnak adni a fiataloknak, akik haza akarnak jönni. Azokból, akik kimentek, a kilencven százaléka hazajött. „Elsősorban mindenképp lehetőséget kell adni nekik.

Idézet
Nem várnak el nagyot a fiatalok, csak azt, hogy be tudjanak illeszkedni, tudjanak dolgozni, hogy valahogy tudják eltartani a családjukat (…) Fel van adva a lecke az önkormányzati vezetőknek, hogy mit kell csinálni, de valószínű, hogy ezt nem egyedül én kell kitaláljam”

– fogalmazott.

Danguly Ervin, Gyergyószárhegy polgármestere úgy véli, ezt ők nem tudják megoldani. „Egy nagyobb sátorban kellene legyünk egy központi téren, ahol erről beszélgetünk, olyan emberekkel, akik kompetensek ebben és tudnának tenni érte” – adott hangot meglátásának a témában.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Benedek László, Kápolnásfalu polgármestere rámutatott: a polgármesterek feladata, hogy apró lépésekben az infrastruktúrát előteremtsék.

Idézet
Kápolnáson úgy próbálunk segíteni a fiataloknak, hogy megkönnyítjük az építkezést, hogy itthon leljen fészket, itthon maradjon, itthon próbálja kialakítani azt a helyet, ahová, ha el is megy, később hazajön.”

Hozzátette, nem minden a pénz, lelkiekben is kell segíteni.

Lőrincz Csaba, Szentegyháza polgármestere kifejtette, noha itthon is elérhető sok minden, de ha valaki hazajön, a bürokrácia útvesztőitől megijed. „Meg kell fogni a kezüket és kitartóan kell állni mellettük, hogy érezzék a segítséget.

Idézet
Nálunk az elmúlt három évben 150 fiatal költözött haza”

– ismertette.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere elmondta, az utolsó népszámlálási adatok szerint közel nyolc százalékkal csökkent a város lakossága, és nem az elhalálozás, hanem a kivándorlás nagy. „A bürokráciai folyamatokat nem tudjuk mi magunk megváltoztatni, mert az egy országos rendszernek a velejárója.

Idézet
Talán, amit a legtöbbet tudunk tenni, hogy nyitottságot mutatunk és megadjuk a lehetőséget, a támogatást a hazavágyó fiataloknak”

– osztotta meg a hallgatósággal.

Akik nem RMDSZ-esek

Attól is érdekes ez a panelbeszélgetés, hogy olyan polgármesterek vesznek részt rajta, akik nem az RMDSZ színeiben nyertek választást – fogalmazott Kozán István. Mit jelent az, hogy az RMDSZ-en kívül is van élet? – tette fel a kérdést.

Egyed József úgy látja, a többség elérte a kitűzött célt, noha

Idézet
ha versenyfutás van, akkor kétszer olyan gyorsan kell fussunk, jobban kell induljunk, hogy eljussunk A-ból B-be”.

„A legelején nehezebb volt, az ajtónál lerekedtünk a kezdetekkor. Volt olyan is, amikor kellett kerülgessük az akadályokat, de az biztos, hogy ez a tökösebb legényeknek a csapata kell legyen, különben nem érvényesül” – fogalmazott.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Danguly Ervin is úgy gondolja, hogy van élet az RMDSZ-en kívül is, de azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha ők pozícióban vannak, kollaborálni kell velük. „Nehéz, az igaz. Dolgozni kell sokat, ez a legfontosabb, és a másik, hogy példát mutatni, hogy közösséget alkossál, és így végrehajtható bármi, a közösségnek az ereje a legnagyobb.”

Benedek László hangsúlyozta: azt szokták egymás között mondani, hogy ha nem segítenek, ne akadályozzanak.

Idézet
Amikor 15 éve nekifogtunk, sokkal nagyobb harc volt. Saját tanácsosaink, akik RMDSZ színekben nyertek, akadályoztak meg olyan beruházásokat, amelyek a községnek lett volna beruházás”

– utalt vissza a korábbi nehézségekre.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Lőrincz Csaba rámutatott, hogy van a helyi politika és van az országos. „Most kezdem tapasztalni, hogy van-e különbség, hogy az RMDSZ kormányon van vagy nincs. Az nem kérdés, hogy helyi szinten kell-e a verseny vagy nem. A legjobb a versenyhelyzet. Mert azt látom, hogy

Idézet
még azért is meg akarjuk mutatni, hogy az RMDSZ-en kívül is van élet, van egy motor pluszba, hogy bebizonyítsuk. És, lám ez a hátránya az RMDSZ kényelmes többségének is”

– fejtette ki.

Koncz Hunor János szerint is különbséget kell tenni helyi, országos vagy megyei politika között. Rámutatott: szokták mondani, hogy Hargita megye három megye: Csíkszék, Udvarhelyszék és Gyergyószék, és ez érezhető is.

Attól tud a közösség fejlődni, megbékélni és egymásra találni, ha nem azzal foglalkozunk, hogy te RMDSZ-es vagy, vagy te Néppártos voltál. Ha ezt el lehet felejteni, akkor ezeket a hová tovább egyre inkább elfogyó közösségeket tényleg közösséggé lehet kovácsolni, és ez a cél” – vélekedett.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Létrehozhatók erős régiók?

Hogyan tudnak összefogni a kis közösségek, hogy erős régiót tudjanak létrehozni? – jött a következő kérdés.

Idézet
Gyergyóban már látjuk ezt: valaki csak beszél a reptérépítésről, más viszont megépíti. Ha van összefogás kis régiókban, akkor talán lesz valami nagy egész”

– fogalmazott Kozán.

Gyergyószentmiklós az erős közösségek gyűrűjében eltörpült. Remélik, hogy vissza fogja nyerni a helyét a palettán – emelte ki Gyergyóalfalu polgármestere, Egyed József. Ők, a környező települések polgármesterei, igyekeznek közös platformokat kialakítani. Szerinte

a gyergyói erős régió, van jövője mindenképp, ha így marad, akkor felzárkózik a megye többi részéhez.

„Nagyon nehéz viszont összefogásként kezelni ezt az egészet, mi, polgármesterek, bármilyen erősen próbáljuk, ha a megye vezetősége darabjaira van szaggatva, és ott különböző harcok folynak. Sokszor már élre menő harcok folynak a megyevezetés szintjén (utalva Borboly Csaba tanácselnök és Barti Tihamér alelnök közötti ellentétekre – szerk. meg.), és ebben mi nagyon nehéz helyzetben vagyunk, és nem tudjuk sokszor, hogy kivel mit beszéljünk, mennyit beszéljünk, oda merjünk-e állni. Tehát egy életveszélyes játékot játszunk most, és ez egy nagyon nagy probléma” – osztotta meg az elöljáró.

Danguly Ervin úgy véli, nagyon nincs rendben Gyergyó. Hangsúlyozta: amiről a gyergyóalfalvi polgármester beszélt, az az önerőből előállított, megvalósított, munkával elért tevékenység. De szerinte a gyergyói régióban sokkal nagyobb összhang kellene.

Idézet
Fájó, hogy a Gyergyói-medencének nincs központja, ez a legnagyobb probléma. A város, Gyergyószentmiklós köré kellene csoportosulni, de az elesett a kilencvenes évek közepétől. Nem tudták létrehozni, hogy a centruma legyen. Köréje kéne csoportosulni mindenféle téren. Ez a mai napig nem létezik”

– vázolta a helyzetképet.

Benedek László a turizmusban látja a lehetőséget, ezzel erősítenék a régió gazdasági helyzetét. Lőrincz Csaba kiemelte, hogy az ő hatásuk nem olyan nagy, főleg, mert RMDSZ-es többségű megyevezetés van.

Idézet
Az nem csak zavar, hanem határozottan rosszul esik, hogy az aktuális vezetés nem hozza azt a támogatást, azt a gyümölcsöt, amit kellene. Elviszi a Tik-Tok, elviszi a Facebook, elviszi az energiát az, hogy keverjük Hargita megyén belül ezt a szánalmas hat százalékot (a településeknek a megyei tanácson keresztül kötelező módon visszaosztandó jövedelemadót), és megzsarolunk százezer lejért egy kicsi falut. Holott az volna a dolga ennek a megyei vezetésnek, hogy nemzetközi, de legalább bukaresti szinten többet harcoljon ki.”

Hozzátette: a megye pangó helyzetének a kibillentését abban látja, hogy kellene rotáció, kellene frissítés a megye vezetésében.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Koncz Hunor János úgy fogalmazott, sajnálattal látja, hogy Udvarhelyszéket lenullázták. Udvarhelyszéknek a központja Székelyudvarhely városa kellene legyen. „Ehhez képest azt látom, hogy

Idézet
a nagypolitika Udvarhelyt egy az egyben a sülyesztőbe beletette, csak azért, hogy egy bizonyos hatalmi érdeket tudjanak ezzel elérni.

Azért nagyon rossz ez, mert az egész Udvarhelyszéket megnyomorítják. Nem tudjuk látni azt a vezetőszerepet a széken, amit Udvarhely betöltött, nem tudjuk azt a támogatási szerepet sem innen látni, ebből kifolyólag a szék szét fog szakadni. És ez gyakorlatilag csak azon múlik, hogy vannak olyan megyei vezetők, középvezetők, akik egyáltalán nem hajlandók az emberek, a közösségek miatt egy asztalhoz leülni, és olyan megoldásokat találni, ami a közösségeket előlendíti. Mert nekik sokkal fontosabb az, hogy valakinek a tekintélyét aláássák, hogy valakiről hazugságokat, áldolgokat terjesszenek.” Hozzátette: egy régiónak az egész gazdaságát, a kulturális életét is képesek megbénítani és régiókat tesznek tönkre azért, vagy akadályoznak az előrehaladásban, mert éppenséggel az érdek az egészen mást diktál.

Milyen legyen Hargita megye évek múlva?

A moderátor azon kérdésére, hogy hol, milyennek szeretnék látni 5-10 év múlva a régiót, Egyed József elmondta: az a feladatuk, amellett, hogy fejlesztenek, hogy megtartsák a régiót olyan formában, amilyennek az őseink megálmodták. Azzal kapcsolatban, hogy óriási fejlesztési dömping van mindenhol, hangsúlyozta, hogy ha ezt nem kezelik kellőképpen, és hitelt hitelre halmoznak a települések, akkor adóssággal lesz tele mindenki.

Idézet
Hargita megyének nincs víziója, Székelyföldnek sincs, Erdélynek sincs, a politikumnak sincs Romániában, és ez a legnagyobb probléma. Nekünk itt helyben lehetnek vízióink, de jó lenne csatlakoztatni ezt egy ernyőideológia alá. Nagyon fontos lenne, hogy ezt olyan emberekkel hozzuk össze, akik értenek hozzá, nem politikai funkciókat betöltő emberekkel, és jó lenne, ha végre szakemberekkel lehetne dolgozni egy vízió kidolgozásán. De nem lesz közös vízió, az biztos”

– fogalmazott Danguly Ervin.

Benedek László elmondta, fontos lenne, hogy „bizakodók legyünk és azt mondjuk, hogy fejlődni fog, megduplázódik a turistaforgalom, sokkal több lehetőség lesz, hogy a fiatalok ne menjenek el. De ehhez egy stratégia kell, amit be is lehet tartani, és azt hinni, hogy ezek megvalósulnak.”

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Lőrincz Csaba hiszi, hogy a jövő évi választások fontos szerepet játszanak és segíteni fognak Hargita megye 5-6 éves víziójának javításában.

Idézet
A mi dolgunk az, hogy amit tudunk, azt rakjuk össze. A gazdasági fejlődés elengedhetetlen, mert az működteti a várost egyik felől, és úgy tegyük, hogy a közön ne veszítsük el az értékes közösségi és civil életünket”

– részletezte.

Koncz Hunor János úgy véli, hogy minden közösségi vezető kell rendelkezzen egy vízióval. Ám ha a megyei vezetés nem megy oda, hogy megkérdezze, a különböző vidékeken mit szeretnének, mit fejlesztenének, akkor olyan helyzetek fognak fennállni, hogy hasonló beruházásokra nyernek meg pályázatokat szomszédos települések. „Székelyföldi, erdélyi közös nagy vízió sajnos nem létezik.

Idézet
Hiába van az, hogy mi eltervezzük, hogyan szeretnénk vezetni, a fejlődés útjára állítani a közösségeinket, ha ezt egyes megyei vezetők nem egyeztetik össze, akkor össze fognak jönni olyan helyzetek, amelyek nem túl jó jövőképet tudnak előfesteni. Például, hogy lesz egy uszoda, de nem lesz aki működtesse”

– hívta fel a visszás helyzetre a figyelmet a polgármester.

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását
2025. április 03., csütörtök

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését

Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését
2025. április 03., csütörtök

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna

A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna
2025. április 03., csütörtök

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás

Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás
2025. április 03., csütörtök

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton

Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton
2025. április 03., csütörtök

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból
2025. április 03., csütörtök

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában

Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában
2025. április 03., csütörtök

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson

A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson
2025. április 03., csütörtök

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze

Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze
2025. április 03., csütörtök

Lejárt a Madarasi Hargita síszezonja

Bezártak a sípályák a Madarasi Hargitán, a sízés szerelmeseit egy kis pihenés után várják 2025-ös szezonban is majd, de kikapcsolódni az év bármely szakában lehet.

Lejárt a Madarasi Hargita síszezonja
Lejárt a Madarasi Hargita síszezonja
2025. április 03., csütörtök

Lejárt a Madarasi Hargita síszezonja