Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Nemrég a kormány országszerte 118, földrengés által veszélyeztetett iskolaépületről adott ki közleményt, helyszínmegjelölés nélkül, ugyanakkor arra utasították a tanfelügyelőségeket, hogy frissítsék az ezekre vonatkozó adatokat, határidőnek a vakáció előtti pénteket adva meg. A frissített adatok tükrében arra voltunk kíváncsiak, hogy földrengés esetén a székelyföldi megyékben mennyire vannak biztonságban az iskolaépületekben az oda járó gyerekek.
2023. február 21., 18:062023. február 21., 18:06
Mild Zoltán, a Kovászna megyei építkezési felügyelőség vezetője korábban a sajtónak azt nyilatkozta, hogy bár törvény kötelezi az önkormányzatokat és az 1984 előtt épült ingatlanok tulajdonosait a földrengésveszélyes épületek nyilvántartására, az általa vezetett intézmény eddig nem kapott adatokat fokozottan veszélyeztetett, vagyis egyes, valamint kettes besorolású épületekről.
Mivel a múlt héten a tanügyminisztérium arra utasította a tanfelügyelőségeket, hogy péntekig frissítsék az iskolaépületek statikai állapotára vonatkozó adatbázisukat, így ennek tükrében friss adatokat kaptunk Kovászna megyére vonatkozóan.
„Nincsenek olyan iskolaépületeink, amelyeknél fennáll annak veszélye, hogy a diákjainkra omoljon.
– tisztázta rögtön az elején Luminița Bobeși Kovászna megyei főtanfelügyelő-helyettes. Hozzátette, többnyire vidéken fordultak elő olyan esetek, hogy az ingatlanok nagyon régiek voltak, ott a diákokat új helyiségekbe költöztették, felújították az épületeket, ezekről a helyi önkormányzatok gondoskodtak.
A török katasztrófa után arra kérték fel a prefektusokat, hogy készíttessenek jegyzéket a földrengésveszélyes épületekről. Idén pályázni is lehetett a veszélyesnek ítélt épületek megerősítésére. Kétszáz nyertes között nincs egyetlen székelyföldi sem.
Földrengés esetén fokozottan veszélyeztetett iskolaépület nincs Kovászna megyében, viszont 22 olyan épületet – nem iskolát! – tartanak nyilván, amelyeknek kettes fokozatú a veszélyességi besorolása, 61 épület hármas, 14 pedig négyes besorolást kapott. Megyeszerte 464 ingatlan található, amelyek különféle iskolákhoz, óvodákhoz tartoznak, tornatermeket, bentlakásokat is beleértve, de a tanintézmények száma 83.
„367 épület nem sorolható egyetlen veszélyességi kategóriába sem, amúgy az erre vonatkozó felméréseket többnyire akkor végzik el, amikor az épület felújítását tervezik, vagy ha kéri a tulajdonos, vagyis a helyi önkormányzat, amely finanszírozója is ennek a felmérésnek” – tisztázta Luminița Bobeși.
A már említett huszonké épület esetében sem kell pánikba esni, ezek többnyire
Azt, hogy hol található pontosan a szóban forgó huszonkét ingatlan, egyelőre nem bocsátotta rendelkezésünkre a tanfelügyelőség, arra hivatkozva, hogy egyszer fel kell töltsék a központi rendszerbe, és amint a minisztériumtól engedélyt kapnak rá, azonnal közzéteszik.
Hargita megyében az iskolák által leközölt adatok szerint egyetlen iskolaépület sem tartozik az 1-es fokozatú veszélyességi besorolásba,
– osztotta meg Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő.
Az elmúlt napokban Gorj megyében történt és Székelyföld több településén, Marosvásárhelyen a tízemeletes tömbházak felső szintjein különösen jól érezhető földrengés nyomán egyre többen érdeklődnek a lakásbiztosítások iránt.
A napokban bekért adatok alapján egyetlen oktatási épület sem földrengésveszélyes Maros megyében – nyilatkozta a sajtónak Sabin Pășcan, Maros megye főtanfelügyelője. Mint kiemelte: korábban volt három olyan oktatási intézmény, amelynek épülete veszélyben lett volna egy nagyobb földrengés esetében, de az elmúlt években ezeket felújították, megerősítették, így jelenleg – az iskoláktól kapott visszajelzés értelmében – egyetlen egy épület sem földrengésveszélyes.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
szóljon hozzá!