A hazai oktatási rendszerből hiányzik az a fajta tanár–diák kapcsolat, ami a visszajelzések kezelésén alapul. Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Ezentúl a diákok is kiértékelhetik tanáraik munkáját, az erre vonatkozó miniszteri rendelet megjelent a Hivatalos Közlönyben, így szerdától már életbe is lépett. Ezzel a tanulóknak is megadják az esélyt, hogy pontozzák oktatóik munkáját 16 témában egy 1-től 5-ig terjedő skálán, már a jelenlegi félév végétől.
2021. június 10., 09:002021. június 10., 09:00
2021. június 10., 16:122021. június 10., 16:12
Életbe lépett szerdától a Hivatalos Közlönyben megjelent minisztériumi rendelet, miszerint ezentúl a diákok is adhatnak visszajelzést tanáraik munkájáról. A kezdeményezés lényege az oktatási folyamat javítása lenne, de sokat kell még fejlődnie a tanár-diák kapcsolatnak ahhoz, hogy a diákok megfelelő nyelvezettel, ugyanakkor őszintén el merjék mondani véleményüket tanáraikról.
A nyomtatvány két nyitott kérdést is tartalmaz, amelyekre a diákok szabadon válaszolhatnak, és kifejthetik, hogy mi az, amivel elégedetlenek. „Szeretném, ha ennél a tantárgynál...” – itt leírhatják, mit szeretnének, milyen legyen a hangulat vagy tanár az adott órán. „Ha ez után a félév után közölhetnél egy gondolatot a tanárral, mi lenne az?" – kérdésnél pedig személyes üzenetüket fogalmazhatják meg a tanáruknak.
A végén pedig azt is be kell jelölniük a diákoknak, hogy az órák körülbelül hány százalékán vett részt abban a félévben.
és az osztályfőnökök szervezik, digitálisan vagy kézzel írva is kitölthetők. A tanárok csak az általános jelentéshez férnek hozzá, és a következő félév elején a tanár minden osztályban megbeszéli a tanulókkal az elemzés eredményeit, hogy megértse és javítson a tanulók által jelzett problémákon, elősegítve az azonosított pozitív szempontok érvényesülését – áll a kiértékelést szabályozó hivatalos módszertanban.
Tilos szelektíven, csak bizonyos tanárokról kiértékelőt kérni, ugyanakkor a módszertan azt is leszögezi, hogy tilos korlátozásokat bevezetni vagy büntetni a diákokat a kifejezett véleményük miatt mind a visszajelzési folyamat során, mind pedig a félévi visszajelzést követően.
Molnár Zoltán marosvásárhelyi földrajtanár, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke szerint még nem világos, hogy milyen irányban használja majd fel a minisztérium ezt, de nem tartja rossz ötletnek a diákok által történő kiértékeléseket. Nyitott tanárnak tartja magát, éppen ezért úgy érzi, bármit meg lehet beszélni a diákokkal, ha ezt megfelelő hangnemben közlik a pedagógussal. Vannak olyan kollégái, akik évek óta gyakorolják ezt a lehetőséget, és minden év végén leíratják diákjaikkal, hogy mi volt jó, mi nem, mit szerettek volna másképpen, és ezeket figyelembe véve javítanak a saját módszereiken – világított rá Molnár Zoltán.
„Sem a diák, sem a szülő nincs arra felkészülve, hogy egy tanár évi minősítését meg tudja határozni, de ha a tanárok kiértékelése a munkafolyamat javítására szolgál, akkor ez egy jó dolog. Nem mérvadó az évi értékelésnél, hiszen extrém esetek mindig vannak, de ez pozitív irányba viheti el az oktatási folyamatot.
Sokszor nem lehet építő kritikát mondani, mert sokan megsértődnek, ezen javítani kell, fontos nyitni, mert ez mindenkinek a javára szolgál” – osztotta meg véleményét tanárként a kiértékelésről. Hozzátette, el kell feledni azt, hogy a tanár bosszúálló lesz, ha megtudja a diák véleményét. Ő maga is arra biztatja diákjait és a szülőket is, hogy beszéljék meg az adott tanárral bármi gond akad az iskolában. „Vannak extrém esetek, de nem ez a normális. Ha vannak problémák, azokat meg kell oldani, de a jóhiszeműség kell vezérelje a tanárt, szülőt és diákot minden téren” – tette hozzá a földrajztanár.
Bevallotta, ő is fogja használni, mert látta a kollégáknál is, hogy mennyire segíti a munkájukban. „Fontos, hogy megfelelő tisztelettel szóljunk a tanárhoz a kiértékelőben, és az a lényeg, hogy a diák leírja, milyen érzéseket váltott ki belőle egy-egy óra. Mert lehet, hogy nem tudja elmondani, hogy az adott órán fejlődött-e vagy sem, ugyanis az egy hosszabb folyamat eredménye, de a tanár módszereiről és a személyes megélésekről lehet nyugodtan beszélni” – hangsúlyozta véleményét a tanár-diák kapcsolat újabb lépcsőfokaként szolgáló kiértékelőről a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) Maros megyei elnöke.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
2 hozzászólás