Marosvásárhelyen a Budai negyedben és a Kövesdombon is vannak fedett parkolók
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen nyolcszáz fedett parkoló van, amelyek éves díjának tíz százalékát a lakótársulások használhatják fel. Idén szigorúbban fogják ellenőrizni, hogy mire költötték a pénzt, és ha nem tudják bizonyítani, hogy célszerűen tették, parkolók nélkül maradhatnak.
2020. január 08., 22:002020. január 08., 22:00
Marosvásárhelyen nyolcszáz fedett parkolóhely van, amelyeket a városháza építtetett, de használatba adta a tulajdonosi társulásoknak – mondta el lapunknak Florian Moldovan, a városháza közterületért felelős igazgatója. A társulások adminisztrátorainak kell beszedniük a közterületek elfoglalásáért és a fedett parkolók használatért fizetendő összeget, ami parkolóhelyenként évente 318 lej. Ennek 90 százaléka a városé, tíz százaléka pedig társulásoké. Mint Moldovantól megtudtuk,
„A társulások elnökei, adminisztrátorai kötelesek minden évben beszámolni arról, hogy mire költötték a náluk maradó tíz százalékot. A beszámoló határideje március 15., jelenleg emlékeztetjük őket levélben is e kötelezettségükre. Ha nem költötték el az összeget, akkor bizonyítaniuk kell, hogy az erre a célra létrehozott számlán van a pénz. Az elmúlt években azt tapasztalatuk, hogy vannak olyan társulások, ahol nem veszik ezt komolyan, így idén szigorúbban fogjuk ellenőrizni a pénz felhasználásának módját.
Fotó: Haáz Vince
Nagyon sok kérés van fedett parkolók építésére, de a városnak nincs lehetősége ezeknek eleget tenni. Éppen ezért,
– mondta a közterületekért felelős igazgató, akitől azt is megtudtuk, hogy a bérleti díjakból befolyó összegeket újabb parkolók kialakítására használják, illetve más, a parkolókkal kapcsolatos munkálatok elvégzésére.
A fedett parkolóhelyek azért nagyon keresettek, mert így a lakóknak biztosítva van a saját állomásozójuk, és délután vagy este nem kell 20–30 percig szabad parkolót keresniük a tömbháznegyedekben. Az igazgató nem tudta pontosan megmondani, hogy egy fedett parkoló kialakítására mennyi pénzre van szükség, de a városháza 2018-as bejegyzése szerint 400 parkolóhely kialakítása 800 ezer lejbe került.
Az általunk megkérdezett, neve elhallgatását kérő lakóbizottsági elnök azt mondta, hozzájuk negyvennél valamivel kevesebb fedett parkoló tartozik. „A lakók nagy többsége időben törleszti a parkoló használati díját, és mi is mindig a kijelölt dátumokig átküldjük azt a hivatalnak.
Ha például egy szélviharban megrongálódik a parkolóhelyek fedele, jóval többe kerül azt rendbe tenni, mint a díj tíz százaléka, ami nálunk marad. Általában azt szoktuk tenni, hogy több évi összeget meggyűjtünk, és amikor szükség van, akkor elvégzünk egy nagyobb befektetést. Ezt az összeget a szeméttárolók karbantartására is használhatjuk, de erre is kevés. A tíz százalék azért kellene nálunk maradjon, mert mi szedjük össze a pénzt, és még legalább tíz százalék kellene, hogy valamit tenni is tudjunk” – vélekedett az illetékes.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!