Több ezer ember gyűlt össze pénteken a székelyudvarhelyi Márton Áron téren, hogy együtt ünnepeljenek március 15-én, megemlékezve az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. A felszólalók a nemzeti összefogás fontosságát, a szimbólumhasználat, az autonómiatörekvések és egyéb kisebbségi jogok melletti kiállást hangsúlyozták.
2019. március 15., 19:582019. március 15., 19:58
2019. március 15., 23:472019. március 15., 23:47
Fotó: Barabás Ákos
Több ezer ember gyűlt össze pénteken a székelyudvarhelyi Márton Áron téren, hogy együtt ünnepeljenek március 15-én, megemlékezve az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. A felszólalók a nemzeti összefogás fontosságát, a szimbólumhasználat, az autonómiatörekvések és egyéb kisebbségi jogok melletti kiállást hangsúlyozták.
2019. március 15., 19:582019. március 15., 19:58
2019. március 15., 23:472019. március 15., 23:47
Fotó: Barabás Ákos
A Márton Áron téren található Vasszékely-szobor megkoszorúzásával kezdődött a március 15-ei ünnepség Székelyudvarhelyen, amit a hagyományőrző huszárok felvonulása követett. A magyar himnusz elénekelése után először a történelmi egyházak vezetőit kérték fel, hogy tartsák meg köszöntőjüket. Simó Sándor unitárius esperes arra kérte Istent, hogy legyen velünk a nemzeti ünnepünkön és segítse mindenkori szabadságharcunkat.
„Az ember tartozik a földnek, amelyből vétetett. Minden kor minden embere hűséggel, szeretettel, több idővel, figyelemmel és felelősséggel, őszinte szóval és egyenes beszéddel, bátor helytállással és egyértelmű állásfoglalással, valamint imádsággal tartozik” – jelentette ki Gede Ildikó református lelkipásztor.
Bajkó Norbert romai katolikus pap megnyugvást kért Istentől a szabadságharc hőseinek, ugyanakkor azért fohászkodott, hogy mi magunk is önfeláldozón, odaadón szeressük a szülőföldünket, és tegyünk meg mindent a népünkért. Ezután közös imádságra szólította fel a jelenlévőket.
Fotó: Barabás Ákos
„Magyar szabadság, légy üdvözölve születésed napján” – kezdett ünnepi beszédébe Gálfi Árpád polgármester. Kijelentette, az összegyűlt tömeget látva úgy tűnik, hogy egy akarata ellenére kisebbségben élő közösség akkor tud a leginkább összefogni, amikor veszélyben érzi alapvető jogait és szabadságát. Az „illetékeseknek” azt üzente, hogy noha lassan két évszázad telt el a forradalom kirobbanása óta, a magyarság szabadság iránti vágya egy cseppet sem lankadt ezen idő alatt. Rámutatott, a különböző viszontagságok ellenére
Gálfi Árpád: a hatalom nem veszi figyelembe, hogy több mint ezer éve itt vagyunk, „nem az esti gyorssal jöttünk”
Fotó: Barabás Ákos
Hangsúlyozta, a román hatalom nemhogy megakadályozná a provokátorokat, inkább élen jár a provokációban, és semmibe veszi, hogy őseinkkel együtt ezer éve élünk szülőföldünkön. „Semmibe veszik azt, hogy ragaszkodunk alapvető jogainkhoz. A mai hatalom nemzetközi egyezmények és törvények fölé helyezi magát, politikai célokra használja az igazságszolgáltatás intézményeit, ugyanakkor zaklatja és provokálja a békés és törvénytisztelő polgárait” – fogalmazott Gálfi, hozzátéve, hogy a vezetők rendszerint a „magyar kártyát” elővéve próbálják elterelni a figyelmet a valós problémákról. Éppen ezért úgy véli,
„A lemondás, a feladás, a beletörődés jelent bukást egy nemzet számára” – hangoztatta.
„Március 15-én olyan napra emlékezünk, amikor a nemzet egységesen állt ki önmagáért és bebizonyította, hogy párját ritkító módon képes összefogni a hazáért” – jelentette ki Németh Szilárd, a magyar Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, a Fidesz alelnöke, majd felelevenítette a szabadságharc körülményeit. Hangsúlyozta, ma is ragaszkodnunk kell jogainkhoz, szabadságunkhoz, anyanyelvünkhöz, kivívott értékeinkhez, nemzeti jelképeinkhez, történelmi zászlóinkhoz, keresztény hitünkhöz és kultúránkhoz.
Németh Szilárd: a magyar kormány minden egyes magyarért felelősséget vállal
Fotó: Barabás Ákos
Rámutatott, noha Brüsszelben a központilag irányítható Európai Egyesült Államok létrehozására törekednek, nem szabad engedni a különálló nemzetek Európájának megsemmisítését. Az említett „birodalmi” törekvés elleni küzdelem a mostani magyarság szabadságharca – szögezte le. Éppen ezért az Európai Parlamenti választásokon való részvételre buzdított.
Kijelentette, a magyar kormány minden egyes magyarért felelősséget vállal, így
„A szívós székely kitartás, a fel nem adás képessége, a rendíthetetlenség minden magyar számára követendő példa” – zárta beszédét.
Mezei János, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke a tömeghez szólva kijelentette, sok jármot összetörtünk már, de a mai napig nem vagyunk szabadok, így van még mit tenni. „A mi ünnepeink nem a területszerzés mámorának az ünnepei, nem a győzedelmes bevonulások emlékei, hanem tiszteletteljes főhajtás azok előtt, akik az életüket adták oda a szabadságért, amelyből az ébredést megannyiszor a hóhér pallosa jelentette” – magyarázta. Mint mondta, sohasem szabad feladni a harcot és beletörődni a helyzetbe, küzdeni kell az olyan jogainkért, mint például az autonómia, amelyet más országokban élő közösségek is kivívtak maguknak.
Fotó: Barabás Ákos
„Amikor a Kárpát-medence 1100 éves őshonos népe önrendelkezést kér, akkor nem egy politikai luxus után kapkod, hanem ősi jogát követeli. Ez mindenkinek kijár, így hát nekünk is” – így Mezei.
Beszéde végén felszólította az összegyűlteket, hogy három „igen” elkiáltásával nyomatékosítsák, nem tudnak bennünket megfélemlíteni, megvédjük nemzeti szimbólumainkat. Ezt meg is tették a jelenlévők.
Az székely autonómia Székelyföldön népakarat – jelentette ki Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke. Hangsúlyozta,
Elvárja, hogy a százéves ország tartsa tiszteletben a százéves ígéretét. „Mi nem vagyunk Romániában nemzetbiztonsági kockázat, mi a románokkal békében, szeretetben, szabadságban akarunk élni. Tiszteljük őket, és ők is tiszteljenek minket. Ha a románoknak jár az önrendelkezés, akkor a magyaroknak is” – fogalmazott, majd a jelenlévők vastapsa miatt kellett szünetet tartania.
Fotó: Barabás Ákos
Szilágyi közölte, Románia a megszerzett jogainkat sem szavatolja, példa erre a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar kara. Arra is kitért, hogy az EMNP továbbra is politikai fogolynak tartja Szőcs Zoltánt és Beke Istvánt, hiszen nem követték el azt a bűntettet, amiért börtönben ülnek. Kérdőre vonta azt is, hogy létezik-e vallásszabadság, ha a történelmi egyházaink nem kapják vissza azokat az ingatlanjaikat, amelyek a román állam egykor elkobozott tőlük. A politikus szerint a felsorolt tények mind azt igazolják, hogy
„Akkor jutunk előre, ha mi magyarok összefogunk, együtt tudunk harcolni, és megértetjük a románokkal is, hogy a székelyek autonómiája, az erdélyi magyarok szabadsága nem hogy elvenne tőlük valamit, hanem kiteljesíti a szabadságot Romániában” – zárta beszédét.
Ezután Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja tolmácsolta Orbán Viktor magyar miniszterelnök ünnepi üzenetét.
Fotó: Barabás Ákos
A beszédek közben az Egyesített Kórus – a Székely Dalegylet férfikara, a Balázs Ferenc Vegyeskar és az Alla Breve Vegyeskar –, a Törökbálinti Kamarakórus, az Oroszhegyi Fúvószeneker, valamint Keresztes Ildikó és zenekarának előadása volt hallható. Az ünnepség a Szózat és a székely himnusz eléneklésével, illetve egy különleges nappali tűzijátékkal zárult.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
Havazott csütörtökre virradóan Maros megye teljes területén, de komolyabb fennakadást nem okozott a télies időjárás, a hókotrók mindenhol dolgoztak.
Noha a hőmérséklettel eddig sem volt gond, Csíkszereda mindegyre bejelentkezett az ország leghidegebb pontjaként az idei ősz folyamán (ebben a szezonban már mínusz tíz fok is volt), most nemcsak érezni, látni is lehet a telet. S hogy milyen? Mutatjuk.
Jelenleg nincsenek az időjárási viszonyok miatt lezárt utak Hargita megyében – adott ki közleményt röviddel hármnegyed kilenc előtt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!