Bár vannak hiányosságok, az ország élvonalába sorolták a Maros Megyei Sürgősségi Kórházat
Fotó: Haáz Vince
Az orvosi ellátás tekintetében az ország legjobbjai között szerepel a Maros Megyei Sürgősségi Kórház, egészen pontosan a nyolcadik. De a tisztaság, higiénia tekintetében már nincs a tízes toplistán – derült ki egy országos felmérésből. Az általunk megkérdezett páciensek véleménye alapvetően jó, bár néhány negatív tapasztalatuknak is hangot adtak.
2018. február 16., 18:302018. február 16., 18:30
A Román Egészségügyi Figyelő nemkormányzati szervezet kiértékelte és közzétette a 2016 decembere és 2018 januárja között az ország különböző kórházaiba beutalt betegek értékeléseit.
Korábban a kibocsátás előtt, írásban tehették meg ezt, de felmerült a kétely, miszerint a betegek nem adnak őszinte válaszokat, ezért váltottak a személytelenebb visszajelzési formára.
Fotó: Sándor Csilla
A jelenleg is alkalmazott eljárás szerint a páciens beutalásakor feljegyzik az ő vagy a hozzátartozója mobiltelefonszámát, s azt bevezetik a rendszerbe. Miután a pácienst kezelik és hazaengedik, sms-t kap, amelyben tíz kérdést tesznek fel nekik.
A kérdésekre adott választ egy számítógépes program dolgozza fel, így nem tudni, hogy ki küldte a választ, a telefonszámot sem ismerik.
A válaszokat kiértékelő szervezet szerint aggasztó, hogy országszinten 277 olyan kórház van, amelyben elenyésző számú vagy egyetlen egy betegnek sem kérték el és vezették be a rendszerbe a telefonszámát, s csupán 64 egészségügyi intézményről kaptak szám szerint annyi minősítést, hogy az mérvadó legyen és statisztikai adatként használni lehessen. Azt is megjegyzik, hogy
A 122 ezer válasz feldolgozása során más érdekes adat is kiderül:
A válaszadók egyötöde saját pénzén kellett gyógyszert vagy kötszert vásároljon, s szintén ennyi válaszadó nagyon elégedetlen volt a kórházban levő tisztasággal.
Fotó: Vargyasi Levente
A Román Egészségügyi Figyelő szakemberei több táblázatot készítettek a válaszok feldolgozása nyomán. Az egyikben felsorolták azokat az intézményeket, amelyekben a betegek szerint a legjobb az egészségügyi ellátás, hozzáértő orvosok és egészségügyi szakemberek dolgoznak. Ide került be a Maros Megyei Sürgősségi Kórház a nyolcadik helyre, ami azt jelenti, hogy a válaszadó betegek 85,82 százaléka elégedett volt az orvosi ellátással.
A válaszadó betegek 92,27 százaléka nagyon elégedett volt a kolozsvári egészségügyi központban tapasztalt tisztasággal.
Több fővárosi, de craiovai, Iasi-i egészségügyi intézmény is szerepel ebben.
Fotó: Sándor Csilla
Claudiu Puican, a Maros Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere az értékelés nyomán, a Zi de zi napilapnak azt nyilatkozta, hogy örvendett a minősítésnek, és megköszöni az orvosoknak és asszisztenseknek, hogy mindent megtesznek a betegek gyógyulásáért. Azt is elmondta, hogy
Kiemelte, hogy felhívást intézett a cégekhez, hogy a törvényes lehetőségeik szerint a profitadójuk 20 százalékával támogassák a kórházat, és reméli, hogy felkérése halló fülekre talál.
A Vásárhelyi Hírlap által megkérdezett páciensek, akik idén voltak kórházi kezelésen alapvetően elégedettek voltak az ellátással. Nevük elhallgatását kérték.
Egyikük, egy 70 év feletti asszony, akit idén műtöttek, majd egy szívritmuszavar miatt, egy újabb hetet kellett a kórházban töltsön, így foglalta össze tapasztalatait az intézményről. „Az orvosok mindkét alkalommal nagyon gyorsan elláttak, válaszoltak a kérdéseimre, csak jót tudok mondani róluk. A asszisztensek is kedvesek voltak, persze nem mindenik, de a munkájukat jól végezték, erre panasz nem lehet.
Ami nehézséget okozott, különösen amikor a belgyógyászaton voltam, hogy zsúfoltak a kórtermek. Egy kis szobában öt ágy volt, alig lehetett mozogni (...)” – osztotta meg velünk tapasztalatait. A páciens hiányosságként említené még azt is, hogy
Kenyeret mindig csak reggel osztanak, egész napra, az pedig ráadásul elég gyenge minőségű, és ha valakit dél körül fektetnek be, az aznap nem kap kenyeret, így kell hozasson vagy szobatársaitól kérjen. A tisztasággal kapcsolatban nem volt kifogásolnivalója.
Fotó: Barabás Ákos
A másik, fiatalabb asszonyt idén januárban műtötték a nőgyógyászaton. Előre megbeszélt műtét volt, s minden rendben zajlott. De – mint elmondta – amikor jelentkeznie kellett a kijelölt napon,
„Sok a papírmunka, s ez némiképp akadályozza az asszisztensek munkáját. Az orvossal elégedett voltam, nem kért pénzt tőlem, azért adtam, mert elégedett voltam azzal, ahogy velem bánt. Mindenki ad, vagy legalábbis majdnem mindenki. De egyformán jól bántak velünk ettől függetlenül. Az étel kevés volt, de rendszeresen takarítottak és azzal nem volt gond. Hallottam, hogy vannak olyan kórházak a városban, ahol sokkal rosszabb körülmények vannak, például ahol a rákos betegek vannak. De itt, a nagykórházban, különösebb panaszom nem volt. Egy hetet, tíz napot mindenképp ki lehet bírni” – mondta az középkorú asszony.
A Román Egészségügyi Figyelő szerint ahhoz, hogy még pontosabb és helytálló adatokhoz jusson a szakminisztérium a kórházakban uralkodó, a páciensek által tapasztalt valós állapotokról
Fotó: Barabás Ákos
Tájékoztató kampányokat kellene szervezni, hogy a páciensek megértsék, hogy fontos a véleményük és válaszoljanak a feltett kérdésekre. Ki kellene terjeszteni a rendszert a magánintézményekre is, hiszen csak így lehetne teljes képet kapni az egészségügyi rendszer pozitívumairól és hiányosságairól. Azt javasolták, hogy ezt a kérdésfeltevéses módszer terjesszék ki, és
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
1 hozzászólás