Hirdetés
Hirdetés

Nem is tesztelték, mégis Covid-pozitív eredményről kapott értesítést

Egy pozitív Covid-teszteredmény senki által nem várt értesítés, de annak igazán váratlan, akit nem is teszteltek •  Fotó: Árvai Károly/MTI

Egy pozitív Covid-teszteredmény senki által nem várt értesítés, de annak igazán váratlan, akit nem is teszteltek

Fotó: Árvai Károly/MTI

Teljesen elképedt egy csíkcsicsói nő, amikor néhány nappal ezelőtt a késő esti órákban sms-üzenetet kapott egy központi rövid számról, amelyben arról értesítették, hogy az aznap elvégzett koronavírustesztje pozitív eredményt hozott. Őt viszont nem is tesztelték, így nagyon megdöbbent az értesítésen. A megyei egészségügyi igazgatósághoz fordultunk magyarázatért.

Széchely István

2020. november 09., 11:502020. november 09., 11:50

A Csíkcsicsóban élő Gegő Emőke múlt héten, szerdán este 11 óra után kapott sms-t egy négy számjegyből álló központi rövidszámról, és teljesen megdöbbent, amikor elolvasta, ugyanis a román nyelvű üzenetben az állt, hogy az aznap elvégzett koronavírustesztje pozitív lett, maradjon otthon, vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, és ha közepes vagy súlyos tünetek jelentkeznek nála, hívja a 112-es sürgősségi segélyhívó számot.

Nem tesztelték

A nő számára azért volt megdöbbentő és teljesen érthetetlen az értesítés, mert ő nem járt koronavírusteszten. „Nekem tesztet sose csináltak, tehát egyáltalán nem voltam tesztelve.

Idézet
Én arrafelé se mentem, nem is jelentkeztem, nem is iratkoztam, tehát nem volt ahonnan tudják a telefonszámomat

– fogalmazott, megjegyezve, hogy hallott még korábban ilyen történetet, de kételkedő volt, amíg meg nem történt vele is. Amint arról beszámolt, még aznap este felhívta a megyei egészségügyi igazgatóság ügyeleti vonalát, ahonnan azt a magyarázatot kapta, hogy valószínűleg rosszul olvashatóan jegyezték le a valódi Covid-fertőzött telefonszámát, így kaphatta meg tévedésből ő az üzenetet. Ő valószínűnek tartja, hogy a megyében történt az elírás, ugyanis tudomása szerint a rövid számot, amelyről az sms-t kapta, a tűzoltóságnál működő megyei operatív törzs, illetve az egészségügyi igazgatóság használja, noha úgy értesült, hogy november elseje óta országszerte erről a számról értesítik a Covid-pozitívvá vált fertőzötteket.

Idézet
Mondtam, hogy nincs azzal gond, ha elírták a telefonszámot, de aki igazából meg kellett volna kapja, és aki tényleg pozitív, az most jár-kel a nagyvilágban és megfertőz még akárhány embert?

– mondta el a benne elsőként felmerült kérdést a tévedéssel kapcsolatban. Azóta többekkel is beszélt az esetről, és arról számolt be, hogy legalább három csíkszéki ismerősével fordult elő hasonló.

Hirdetés

Apósát háromszor is tesztelték

Gegő Emőke jelenleg karanténban van, ugyanis Covid-kontaktszemély: apósa – aki vele egy időben szintén hasonló sms-t kapott – megfertőződött. Az ő története viszont a fordítottja annak, ami a menyével megesett: őt háromszor is letesztelték, de csak a harmadik teszt vált pozitívvá, miközben már az első alkalommal is a koronavírus gyanúját felvető tünetekkel vitték kórházba. Első alkalommal láz és tüdőgyulladás-gyanú miatt küldte kórházba a háziorvos, ahonnan egy sztetoszkópos vizsgálat és egy mintavétel után hazaengedték. A tünetei nem múltak, a háziorvos injekciót is felírt a férfinak, amit egészségügyben dolgozó menye adott be, de néhány nap múlva újra jobbnak látták kórházba vinni a tünetek miatt. Akkor ismét letesztelték a férfi, de a második laboreredmény is negatív volt. A kórházi osztályon, ahová beutalták, újból mintát vettek, és végül az vált pozitívvá a laborelemzés során – számolt be a történetről Gegő Emőke. Megjegyezte viszont, hogy a telefonszáma az apósa által sem kerülhetett be a rendszerbe, ugyanis nem ő van megadva kontaktszemélyként a kórházban.

Nem kallódhat el a valódi fertőzött

A téves üzenettel kapcsolatban megkerestük a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóságot. Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője elmondta, ez az első ilyen eset, amelyről tudomást szerez, nem értesült még hasonlóról.

Az okot illetően az ő feltételezése is az, hogy rosszul olvashatóan írhattak le egy számot a tetőtől talpig védőruhába öltözött asszisztensek egy mintavételkor.

Ez megtörténhet, hiszen kesztyűben nehézkes az adatok lejegyzése – véli. Kellemetlen, és elnézést kérnek a téves üzenetért, üzente Tar Gyöngyi, ugyanakkor arra kéri azokat, akikkel esetleg hasonló történik, hogy hívják fel a megyei egészségügyi igazgatóságot vagy írjanak e-mailt az intézmény epidem@aspharghita.ro címére annak érdekében, hogy az igazgatóság tudomást szerezzen arról: valaki, aki valóban fertőzött, nem kapta meg az értesítést.

Az egyébként nem történhet meg, hogy „elkallódik” egy fertőzött, ugyanis a valódi Covid-pozitív személy háziorvosát is értesítik a teszteredményről, így azon a vonalon az igazi érintett is tudomást szerez a pozitív eredményről

– tudtuk meg Tar Gyöngyitől.

Egyedi esetben reménykednek

A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője a tévedés okával kapcsolatban azt is elmondta, éppen a félrement üzenet napján kezdték el élesben használni az országszerte bevezetett új Covid-platformot, ami egy központosított online felület, ahová bekerülnek a fertőzöttek adatai. Párhuzamosan azonban a régi rendszerbe is bevezetik az adatokat, ugyanis

az új platform még tesztidőszakban van, az alkalmazottak is tanulják még a működését, így előfordulhatnak tévedések.

Az intézmény vezetője tisztában van vele, hogy az ilyen tévedések „újabb lovat adhatnak” a járványtagadók alá, kérdésünkre azonban elmondta, a Covid-statisztikára nincsenek hatással az ilyen esetek, oda ugyanis tévedés esetén is csak egy eset kerül be, amely a személyi szám alapján azonosítható, a gondot inkább az jelenti, hogy egyéni szinten félremegy az intézkedés a tévesen bevezetett telefonszám miatt. „Reméljük, hogy ez nem fog gyakran megtörténni, de előfordulhatnak ilyen bakik, ezért mindenkinek a támogatását kérem abban, hogy ezeken minél hamarabb jussunk túl” – fogalmazott a megyei járványtani hatóság vezetője.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

A vörös ötven árnyalata – 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet az év eddigi legmelegebb napján Székelyföldön

A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.

A vörös ötven árnyalata – 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet az év eddigi legmelegebb napján Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kigyúlt egy lakás Sóváradon, egy férfi füstmérgezést szenvedett

Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kigyúlt egy lakás Sóváradon, egy férfi füstmérgezést szenvedett
2026. június 28., vasárnap

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában
2026. június 28., vasárnap

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen

Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen
2026. június 28., vasárnap

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk

A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk
2026. június 28., vasárnap

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében

Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
Hirdetés