
Hargita Megye Tanácsának épülete. A zászlókat 2017-ben vették le, és átadták megőrzésre a magyar történelmi egyházak képviselőinek. Archív
Fotó: Veres Nándor
Nem járt sikerrel a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresete, hogy a bíróság kötelezze pénzbírság kifizetésére Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
2019. május 15., 11:552019. május 15., 11:55
2019. május 15., 12:032019. május 15., 12:03
Február végén kezdeményezett bírósági eljárást az egyesület Hargita Megye Tanácsa és annak elnöke, Borboly Csaba ellen, mivel szerintük nem hajtották végre azt a 2016-ban hozott jogerős bírósági végzést, amely a székely zászló eltávolításáról rendelkezett. Az említett jogerős ítélet egy, az ADEC által 2015-ben indított per nyomán született, az egyesület akkor azt kérte a bíróságtól, hogy kötelezze a megyei önkormányzatot a „Székely Nemzeti Tanács kék-arany színű, székely zászlóként is ismert, a megye zászlajaként elfogadott lobogójának” eltávolítására a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből.
A zászlókat 2017. január elején le is vették, és átadták megőrzésre a magyar történelmi egyházak képviselőinek. Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben.
A székely zászló eltávolítására vonatkozó ítélet végrehajtását kérte számon az egyesület a megyei tanácstól. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Az ADEC most azt kérte a bíróságtól, hogy mivel szerintük a kifogásolt zászlókat a megyeháza gyűlésterméből és a bejárattól nem távolították el, rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben. Továbbá a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében
valamint késedelmi kamat kifizetésének elrendelését az ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék számára nem volt egyszerű a döntéshozatal, az ítélethirdetést korábban háromszor is elhalasztották. Végül a hétfőn kihirdetett ítélet értelmében elfogadták az alperes megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Az elsőfokú ítélet a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál megfellebbezhető.
Több perben is kifogásolták már az érintettek Tanasă képviseleti minőségének törvényességét, mivel az ADEC nem teljesítette az egyesületekre és alapítványokra vonatkozó törvényes feltételeket. Ezt a bíróságok is eltérő módon ítélték meg, ezért egymásnak ellentmondó ítéletek születtek.
A mostani indoklással megegyező okból utasította el korábban a Hargita Megyei Törvényszék az egyesület egy másik, szintén bírságolásra vonatkozó keresetét. Az ADEC akkor pénzbírság kiszabását kérte Csíkszereda polgármesterére, mert szerintük nem hajtott végre maradéktalanul egy 2016-ban született jogerős bírósági ítéletet, és nem cseréltette le az összes, kifogásolt nyelvi sorrendű forgalmi és jelzőtáblát úgy, hogy azokon a román megnevezések szerepeljenek elöl, ne a magyarok. A másodfokú tárgyaláson viszont a Marosvásárhelyi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet érvénytelenítette, és az ügycsomót visszaküldte újratárgyalásra a Hargita Megyei Törvényszékre.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
1 hozzászólás