Hargita Megye Tanácsának épülete. A zászlókat 2017-ben vették le, és átadták megőrzésre a magyar történelmi egyházak képviselőinek. Archív
Fotó: Veres Nándor
Nem járt sikerrel a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresete, hogy a bíróság kötelezze pénzbírság kifizetésére Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
2019. május 15., 11:552019. május 15., 11:55
2019. május 15., 12:032019. május 15., 12:03
Február végén kezdeményezett bírósági eljárást az egyesület Hargita Megye Tanácsa és annak elnöke, Borboly Csaba ellen, mivel szerintük nem hajtották végre azt a 2016-ban hozott jogerős bírósági végzést, amely a székely zászló eltávolításáról rendelkezett. Az említett jogerős ítélet egy, az ADEC által 2015-ben indított per nyomán született, az egyesület akkor azt kérte a bíróságtól, hogy kötelezze a megyei önkormányzatot a „Székely Nemzeti Tanács kék-arany színű, székely zászlóként is ismert, a megye zászlajaként elfogadott lobogójának” eltávolítására a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből.
A zászlókat 2017. január elején le is vették, és átadták megőrzésre a magyar történelmi egyházak képviselőinek. Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben.
A székely zászló eltávolítására vonatkozó ítélet végrehajtását kérte számon az egyesület a megyei tanácstól. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Az ADEC most azt kérte a bíróságtól, hogy mivel szerintük a kifogásolt zászlókat a megyeháza gyűlésterméből és a bejárattól nem távolították el, rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben. Továbbá a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében
valamint késedelmi kamat kifizetésének elrendelését az ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék számára nem volt egyszerű a döntéshozatal, az ítélethirdetést korábban háromszor is elhalasztották. Végül a hétfőn kihirdetett ítélet értelmében elfogadták az alperes megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Az elsőfokú ítélet a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál megfellebbezhető.
Több perben is kifogásolták már az érintettek Tanasă képviseleti minőségének törvényességét, mivel az ADEC nem teljesítette az egyesületekre és alapítványokra vonatkozó törvényes feltételeket. Ezt a bíróságok is eltérő módon ítélték meg, ezért egymásnak ellentmondó ítéletek születtek.
A mostani indoklással megegyező okból utasította el korábban a Hargita Megyei Törvényszék az egyesület egy másik, szintén bírságolásra vonatkozó keresetét. Az ADEC akkor pénzbírság kiszabását kérte Csíkszereda polgármesterére, mert szerintük nem hajtott végre maradéktalanul egy 2016-ban született jogerős bírósági ítéletet, és nem cseréltette le az összes, kifogásolt nyelvi sorrendű forgalmi és jelzőtáblát úgy, hogy azokon a román megnevezések szerepeljenek elöl, ne a magyarok. A másodfokú tárgyaláson viszont a Marosvásárhelyi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet érvénytelenítette, és az ügycsomót visszaküldte újratárgyalásra a Hargita Megyei Törvényszékre.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
1 hozzászólás