Hargita Megye Tanácsának épülete. A zászlókat 2017-ben vették le, és átadták megőrzésre a magyar történelmi egyházak képviselőinek. Archív
Fotó: Veres Nándor
Nem járt sikerrel a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) arra vonatkozó keresete, hogy a bíróság kötelezze pénzbírság kifizetésére Hargita Megye Tanácsának elnökét, mert szerintük nem hajtotta végre a székely zászló megyeházáról való eltávolítására vonatkozó bírósági végzést.
2019. május 15., 11:552019. május 15., 11:55
2019. május 15., 12:032019. május 15., 12:03
Február végén kezdeményezett bírósági eljárást az egyesület Hargita Megye Tanácsa és annak elnöke, Borboly Csaba ellen, mivel szerintük nem hajtották végre azt a 2016-ban hozott jogerős bírósági végzést, amely a székely zászló eltávolításáról rendelkezett. Az említett jogerős ítélet egy, az ADEC által 2015-ben indított per nyomán született, az egyesület akkor azt kérte a bíróságtól, hogy kötelezze a megyei önkormányzatot a „Székely Nemzeti Tanács kék-arany színű, székely zászlóként is ismert, a megye zászlajaként elfogadott lobogójának” eltávolítására a megyeháza bejáratától, az épület tetejéről és a nagy gyűlésteremből.
A zászlókat 2017. január elején le is vették, és átadták megőrzésre a magyar történelmi egyházak képviselőinek. Ugyanakkor a márványteremben, ahol a megyei tanács üléseit rendszeresen tartják, a helyén maradt a megyezászló – a megyei tanács elnöke akkor azt mondta, ez a helyiség nem volt nevesítve a bírósági végzésben.
A székely zászló eltávolítására vonatkozó ítélet végrehajtását kérte számon az egyesület a megyei tanácstól. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Az ADEC most azt kérte a bíróságtól, hogy mivel szerintük a kifogásolt zászlókat a megyeháza gyűlésterméből és a bejárattól nem távolították el, rendeljen el kényszervégrehajtást az ügyben. Továbbá a vonatkozó, 2004-ből származó 554-es törvény értelmében
valamint késedelmi kamat kifizetésének elrendelését az ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt. A pert tárgyaló Hargita Megyei Törvényszék számára nem volt egyszerű a döntéshozatal, az ítélethirdetést korábban háromszor is elhalasztották. Végül a hétfőn kihirdetett ítélet értelmében elfogadták az alperes megyei tanács és annak elnöke által emelt, a képviseleti minőség bizonyításának hiányára vonatkozó kifogást, és érvénytelenítették a Dan Tanasă által az ADEC törvényes képviselőjeként benyújtott keresetet. Az elsőfokú ítélet a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál megfellebbezhető.
Több perben is kifogásolták már az érintettek Tanasă képviseleti minőségének törvényességét, mivel az ADEC nem teljesítette az egyesületekre és alapítványokra vonatkozó törvényes feltételeket. Ezt a bíróságok is eltérő módon ítélték meg, ezért egymásnak ellentmondó ítéletek születtek.
A mostani indoklással megegyező okból utasította el korábban a Hargita Megyei Törvényszék az egyesület egy másik, szintén bírságolásra vonatkozó keresetét. Az ADEC akkor pénzbírság kiszabását kérte Csíkszereda polgármesterére, mert szerintük nem hajtott végre maradéktalanul egy 2016-ban született jogerős bírósági ítéletet, és nem cseréltette le az összes, kifogásolt nyelvi sorrendű forgalmi és jelzőtáblát úgy, hogy azokon a román megnevezések szerepeljenek elöl, ne a magyarok. A másodfokú tárgyaláson viszont a Marosvásárhelyi Ítélőtábla az elsőfokú ítéletet érvénytelenítette, és az ügycsomót visszaküldte újratárgyalásra a Hargita Megyei Törvényszékre.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás