Egészséges és nagy méretű gumók termettek az idén. Mégsincs rá kereslet
Fotó: Barabás Ákos
A rekordmennyiségű pityókaterméshez Hargita megyében is alacsony árak társulnak. A gazdák öröme tehát nem felhőtlen, hiszen hiába a hektáronkénti 26 300 kilogrammos átlagtermés, az eladható pityóka kilogrammonkénti ára mindössze 40–50 bani között változik.
2017. szeptember 16., 18:012017. szeptember 16., 18:01
Hargita megyében idén 8250 hektáron ültettek pityókát a növénytermesztők. Az időjárás kedvezett a termésnek, amelynek begyűjtéséhez az előző évekhez képest valamivel korábban hozzá is tudtak fogni a gazdák – augusztus közepén már ötven hektárnyi területről fel volt szedve a krumpli. Az elmúlt hetekben sem tétlenkedtek a Hargita megyei mezőgazdálkodók, hiszen
– osztotta meg érdeklődésünkre Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
Rekord krumplitermésre számítanak idén Kovászna megyében. A szakértők becslései szerint átlagosan 28 tonna burgonyát szedhetnek fel a gazdák hektáronként.
Az igazgató azt is elmondta, a megyei átlagtermés 26 300 kilogrammra tehető hektáronként, ami rekordtermésnek számít.
Az átlaghoz képes Gyergyó vidékén lett gyengébb a termés, de a korábbi évekhez képest ott is kedvezőbben alakult – részletezte a szakember. Mint arra korábban rámutatott, Csík- és Udvarhelyszéken júniusban 115–120 liter csapadék hullott négyzetméterenként, míg Gyergyószéken 63 liter esett, s mivel július már az egész megyében szárazabb volt, a gyergyóiak pityókaparcellái megsínylették a szárazságot. De mivel a termés 80 százalékban kialakult a kánikula beálltára, így a jó eredmény nem maradt el.
Egyes csíkszéki parcellákról idén hektáronként 35 tonna krumplit is begyűjthettek a gazdák. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Török Jenő megjegyezte azt is, hogy nemcsak sok a burgonya a földeken, hanem egészségesek is. Mindemellett magas az eladható, nagy méretű gumók aránya – ez a szakember szerint annak köszönhető, hogy éppen akkor esett, mikor a legnagyobb szükség volt rá. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy ezzel szemben szinte
– mindössze 40–50 banit, s egyelőre jelentős kereslet sincs a pityókára. A termelők viszont bíznak abban, hogy az érdeklődés és az ár jó irányba alakul a következőkben. A szakember szerint fontos, hogy a vásárlók helyi termelőktől vegyék meg a burgonyát, azt fogyasszák az import helyett.
Míg a kilencvenes években még 25 ezer hektáron termesztettek burgonyát Brassó megyében, ez mára 4100 hektárra csökkent. Pedig Brassó korábban a legnagyobb burgonyatermelő megyének számított Kovászna és Hargita mellett. A szomszédos megyében a piac váltásra késztette a gazdákat.
Egyébként Hargita megyében egyre csökken a pityókával beültetett parcellák mérete. Török Jenő szerint jelentős csökkenés a következő években már nem lesz, nyolcezer hektár körül stagnálni fog, ugyanis ha a kistermelők csökkentik is a pityókaföldjeiket, a nagy termelők megtartják területeiket, hiszen a meglévő méretekre van beállítva a vetésforgó, beszerezve a gépek. Emellett a megyében az időjárási és földrajzi adottságok miatt kevés az olyan növény, amire cserélni lehetne a burgonyát.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!