Az egyszerű elektronikus útlevelet átlagosan öt munkanap alatt állítják ki a hatóságok
Fotó: Jakab Mónika
Lecsengett a világjárvány és az orosz-ukrán háború kitörése utáni nagy utazási szándék: idén a harmadik negyedévben 37 százalékkal kevesebb útlevelet igényeltek a Kovászna megyei útlevélosztályon, mint az előző év hasonló periódusában. Hargita és Maros megyében is hasonló a helyzet, mindenütt lehet aznapra időpontot igényelni.
2023. december 01., 11:052023. december 01., 11:05
2023. november 28., 15:282023. november 28., 15:28
Idén a harmadik negyedévben 3014 útlevelet igényeltek a kormányhivatal alárendeltségében működő Kovászna megyei útlevélosztályon, 37 százalékkal kevesebbet, mint a tavalyi év hasonló periódusában – közölte Ráduly István háromszéki prefektus.
Az útlevél-kibocsátó hivatalban júliustól szeptember végéig 4319 útlevélkérést dolgoztak fel: a 2462 kovásznai kérés mellett még több mint 800 olyan román állampolgártól érkezett, akik valamely külföldi diplomáciai képviseleteken igényelték az úti okmányt; továbbá több mint 850 olyan állampolgároktól, akiknek a lakhelye nem az országban van, de ők is a román konzulátusokon kérvényezték az útlevelet.
A prefektus kiemelte, az útlevélosztályon az ügyfélfogadást szinte azonnal megoldják, gyakorlatilag aznapra lehet időpontot kérni, hogy benyújtsák az igénylést, két-három napon belül pedig kézhez kaphatja az igénylő az okmányt.
Amint azt megtudtuk,
Az évnek ebben az időszakában nincs nagy tolongás, az ünnepekre azonban vélhetően kissé megnő az igénylők száma, de mindenképpen kisebb a forgalom, mint tavaly ilyenkor: akkor az ukrán-orosz háború és a pandémia vége miatt nagyon sok volt a munkájuk az útlevélosztály dolgozóinak – számolt be érdeklődésünkre a Maros megyei hivatal vezetője.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!