A vásárlás előtt tanácsos ár-összehasonlítást végezni, más webáruházakban is megnézni ugyanannak a terméknek az árát
Fotó: Haáz Vince
Az előzetes számítások szerint mintegy félmilliárd eurót költ majd el a lakosság a fekete pénteki leárazás során, nem csoda hát, hogy a bevételekért folyó harcban elv- vagy törvénytelen trükköket is bevetnek egyes kereskedők. Mire érdemes figyelni?
2024. november 01., 18:122024. november 01., 18:12
2024. november 02., 09:422024. november 02., 09:42
Küszöbön áll az esztendő legnagyobb árkedvezményekkel kecsegtető időszaka,
Ilyenkor azonban megnő a trükközések, csalások száma is. Laurențiu Moldovant, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetőjét kérdeztük arról, hogy milyen tanácsokat megfogadva érdemes belevágni az akcióvadászatba.
A vásárlás előtt tanácsos ár-összehasonlítást végezni, más webáruházakban is megnézni ugyanannak a terméknek az árát, ugyanis a kedvezmény gyakran nem valós.
– ismertette az egyik legáltalánosabb trükköt a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője. Van ugyan ennek a megelőzésére egy fogyasztóvédelmi törvény, amely tiltja, hogy az akciót megelőző 30 napban növeljék a termék árát, de ezt korábban végrehajtott áremeléssel szokták kijátszani.
Külön kategóriaként tért ki Laurențiu Moldovan a Facebookon megvásárolható termékekre, ugyanis azokkal szokott a legtöbb gond lenni.
Erős figyelmeztető jel, ha a kapcsolat menüpont alatt csak egy email-cím található.
A megbízhatóság és az ellenőrizhetőség szempontjából a szakhatóság képviselője a román webáruházakat ajánlja elsősorban. Ezek esetében is fontos, hogy
„Ajánlom a fogyasztóknak, hogy romániai oldalaktról rendeljenek. Ha probléma adódik, a külföldi oldalakat nehezen tudjuk ellenőrizni. A .com végződésű webáruházak működtetőit nehéz számonkérni” – fogalmazott.
Fotó: Pál Árpád
Vannak online boltok, amelyeknél a kapcsolat menüpont alatt mindössze egy email-cím található. Ezek szintén kerülendők, ugyanis
Erre azonban rendszerint még választ sem kapnak. Ezeknek az „áruházaknak” a nagy részébe a közösségi hálón botlanak bele a fogyasztók, sok ilyen, online boltnak álcázott platformot Romániában működtetnek, nem is érti, a Facebook miért nem tiltja le őket – mondta Laurențiu Moldovan.
Fogyasztóvédelmi szempontból problémásak az Európán kívüli webáruházak is.
– magyarázta a szakhatóság képviselője.
Vásárlásnál még a romániai oldalakon is érdemes körültekintőnek lenni, ugyanis azokról rendelve is szerezhet kellemetlen tapasztalatokat a fogyasztó. Fontos megnézni például Black Friday akcióban meghirdetett termékpromóció részleteit is – hívta fel a figyelmet a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
A promóció részleteinek az átböngészése azért is hasznos, mert megtörténhet, hogy az adott termékből csak néhány darab akciós, vagy már le is járt az árkedvezmény időszaka stb., és csak egy látszatakcióval próbálják vásárlásra bírni a fogyasztót. Ezeket érdemes előre kiszűrni, ugyanis
Laurențiu Moldovan a fekete pénteki akcióvadászattal kapcsolatban azt tanácsolja a fogyasztóknak, hogy lehetőleg olyan webáruházakban vásároljanak, amelyeket már ismernek és amelyekben megbíznak, így megelőzhetik a kellemetlenségeket.
Fotó: Pál Árpád
A Black Friday akciók kapcsán országszerte az a leggyakoribb fogyasztói panasz, hogy nem érkezik meg időben a termék.
– fejtegette. Hargita megyében egyébként nem gyakoriak a fogyasztóvédelmi panaszok az akciós időszakban sem, de azt nem tudni, hogy ez minek köszönhető. Elképzelhető, hogy a fogyasztók nem fordultak a szakhatósághoz a problémás vásárlásokkal kapcsolatban sem, de az is, hogy a megyében a többség tudatosan és körültekintően vásárol, de akár az is, hogy nálunk nem örvend olyan nagy népszerűségnek a Black Friday, mint az ország más részein – válaszolta kérdésünkre Laurențiu Moldovan.
Az előzetes számítások szerint egyébként az idei, sorban a 14-ik Black Friday rekordbevételeket hoz majd a kiskereskedelem számára:
Ellentmondásnak tűnik, de ezzel párhuzamosan jelentősen csökken majd az eladott termékek száma. Erre az infláció a magyarázat, ugyanis EU-szerte Romániában a legnagyobb mértékű az árak emelkedése.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!