Hirdetés
Hirdetés

Nagyon körülményes visszakapni az ötven banikat, főleg vidéken

Ismét a vásárló jár rosszul: kifizeti a plusz pénzt a visszaváltható italcsomagolásra, de visszakapnia már sokkal körülményesebb •  Fotó: Borbély Fanni

Ismét a vásárló jár rosszul: kifizeti a plusz pénzt a visszaváltható italcsomagolásra, de visszakapnia már sokkal körülményesebb

Fotó: Borbély Fanni

Megterhelő a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése a vidéki üzletek nagy részének, így annak ellenére, hogy a törvény szerint már januártól kötelesek lennének, a falusi kereskedelmi egységek többségében még mindig nem váltják vissza az 50 banis italcsomagolásokat. A közeljövőben büntetésre számíthat az az üzlettulajdonos, aki megtagadja a visszaváltást.

Bencze Emese

2024. március 07., 07:512024. március 07., 07:51

A kiskereskedők többségének fejfájást okozott a betétdíjas visszaváltási rendszer bevezetése, így a vidéki üzletek többségében még jelenleg sem működik a rendszer, aminek már januártól működnie kellene. Annak jártunk utána, hogy mi az oka ennek, így különböző községek polgármestereit kerestük a kérdéssel.

Finanszírozás hiányában nehéz megoldást találni

Tamás Ernő, Székelyvarság polgármestere kérdésünkre kifejtette, náluk sem lehet még visszaváltani az 50 banis italcsomagolásokat, mivel

az üzleteknek nincs a tárolásra kialakított raktárhelyiségük.

Ugyan tudja, a jogszabály lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok saját forrásból is telepíthessenek automata-visszaváltó berendezéseket, de esetükben ez nem fér bele az önkormányzat költségvetésébe.

Hirdetés

A községvezető azt is hozzátette, folyamatosan törik a fejüket, hogyan lehetne áthidalni ezt a problémát, de egyelőre még nem sikerült megoldást találniuk. Véleménye szerint

ha már bevezették ezt a rendszert, finanszírozást is kellett volna biztosítani a működtetésre,

és időkeretet szabni, hogy az adott összegből mennyi időn belül kell készen állniuk a kisboltoknak a visszaváltásra.

A kis kereskedelmi egységek szenvednek

Homoródszentmárton községben sincs még jól bejáratott rendszer a visszaváltásra, Jakab Attila községvezető azonban arról számolt be, tudomása szerint egy helyi bolt felvállalta, hogy több másikkal társulva létrehoz egy gyűjtőpontot – amire lehetőséget biztosít a törvény.

Az önkormányzatok  saját forrásból nem tudnak automata-visszaváltó berendezéseket beszerezni •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Az önkormányzatok saját forrásból nem tudnak automata-visszaváltó berendezéseket beszerezni

Fotó: Borbély Fanni

Székelykeresztúr kisváros ugyan, de mivel ott is számos kisbolt működik a nagyobb kereskedelmi egységek mellett, érdemesnek tartottuk feltérképezni az ottani helyzetet is.

Koncz János Hunor polgármester lapunknak elmondta, tapasztalata szerint városukban a nagy kereskedelmi egységeknél jól működik a visszaváltási rendszer. Kifejtette ugyanakkor, úgy látja, aki országos szinten komolyan vette a betétdíjas visszaváltási rendszerről hozott törvényt, az már működteti a gyűjtőpontokat. A polgármester bevallása szerint annak idején a kisüzletek tulajdonosaitól hallott olyan visszhangokat, hogy ez aztán végképp nem segíti őket. Ennek megfelelően is működik a rendszer jelenleg még:

a nagyobb kereskedelmi egységekben már ki van alakítva, a kisebbek pedig még szenvednek vele.

A visszaváltás megtagadása „törvényellenes és tisztességtelen”

Mircea Fechet környezetvédelmi minisztert kedden arról kérdezték, mi a teendő, ha a visszaváltó-automata nem fogadja be a megfelelő jelzéssel ellátott csomagolást. A miniszter azt felelte, hogy értesíteni kell a környezetőrséget, mert „mélységesen tisztességtelen” betétdíjat kérni a csomagolásért, amit aztán nem kap vissza a vásárló. „Ez törvényellenes, tisztességtelen, és azt hiszem, egy pórul járt vásárló másodszor már nem menne be a kérdéses boltba.”

korábban írtuk

Mi történik, ha a visszaváltó-automata nem fogadja el az italcsomagolást? Kérdezték a minisztert, aki adott is egy tippet
Mi történik, ha a visszaváltó-automata nem fogadja el az italcsomagolást? Kérdezték a minisztert, aki adott is egy tippet

A betétdíjas visszaváltási rendszer hónapról hónapra nő, jelenleg naponta körülbelül egymillió italcsomagolást gyűjt be – közölte kedden Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.

Ezt olvasva, a vidéki helyzet felmérése után Balla Izabellához, a Hargita Megyei Környezetőrség főfelügyelőjéhez fordultunk. Az igazgató kérdésünkre elmondta, minden kereskedelmi egységet törvény kötelez a visszaváltásra, s

ugyan ellenőrzések nem történtek még mostanáig, de biztosan lesznek a közeljövőben,

és több mint valószínű, hogy országos tematika szerint fognak történni. Tőle tudjuk, hogy a visszaváltási pontok kialakítását a környezetőrség fogja ellenőrizni, de sok olyan, a rendszerhez kapcsolódó pont van, amit a fogyasztóvédelem vagy a környezetvédelmi alap fog ellenőrizni, és

jogukban áll bírságot kiszabni, amennyiben a törvényben előírtakat nem teljesítették az illetékesek.

A vásárló szenvedi el a megoldatlan problémákat

Közölte azt is, hogy az önkormányzatoknak is küldtek már körlevelet, hogy próbálják a kisüzleteket felkarolni, segíteni nekik. Itt kell újra megjegyeznünk – ahogy arra már egy korábbi cikkben is kitértünk –, hogy ezzel szakmai alapon az a gond, hogy a rendszert azoknak kellene működtetniük, akiknek ebben hasznuk van – az önkormányzatok azonban nem ilyenek. És jól tudjuk, hogy

ami nem üzleti alapon jön létre, az nem is szokott jól működni.

Sőt, erre vonatkozott a székelyvarsági polgármester észrevétele is: az önkormányzatoknak sok esetben nincs lehetőségük saját költségvetésből finanszírozni a rendszer beüzemelését. Sok tehát még a megoldatlan kérdés, tisztázatlan probléma, mindennek pedig legfőbb elszenvedője ismét a vásárló, aki ugyan kifizeti a plusz pénzt a visszaváltható italcsomagolásra, de visszakapnia már sokkal körülményesebb.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés