Egy nagyobb alagút építésével közel hat éve helyezték használaton kívül a Gyilkos-tótól a Békási-szoros irányába vezető úton lévő régi közlekedési alagutat. A múlt század elején a hegy gyomrába vájt átjárónak most ismét rendeltetést szánnak: Csergő Tibor, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatójának ötlete nyomán múzeumi részleget alakítanának ki ott.
2011. november 15., 15:392011. november 15., 15:39
2011. november 15., 18:242011. november 15., 18:24
A megálmodott létesítmény már önmagában is látványosság lenne, kínálata által pedig növelné a Gyilkos-tó turisztikai vonzerejét. „A múzeumnak is, a városnak is, az üdülőtelepnek is jó lenne. Ez egy olyan hely lehetne, ami kifogná a turistaáradatot” – magyarázza Csergő Tibor (fotó), hozzáfűzve, hogy már jó ideje tervezi egy múzeumi részleg létesítését az üdülőtelepen, erre megfelelő helyet azonban eddig nem talált. Az alagút átalakítása egyelőre ötlet szintjén létezik, mindenekelőtt szükséges tisztázni a tulajdonjogi és adminisztrációs kérdéseket.
A használatlan alagút az Országos Autópálya-társaság kezelésében van, az elképzelt létesítményt csak akkor lehetne létrehozni, ha a társaság az alagutat Gyergyószentmiklós ügykezelésébe adná át. A tervekről Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök már említést tett az útügyi társaság vezetőinek, akik nyitottnak mutatkoztak a kérdésben.
Az ötletet Mezei János, Gyergyószentmiklós polgármestere is jónak tartja; mint mondta, bármilyen olyan kezdeményezést támogat, ami turisztikai szempontból vonzóbbá teszi a települést.
A Gyilkos-tónál a páratlan természeti környezet mellett egy plusz látványosság lenne az alagút-múzeum
Természettudományi, illetve alpinizmusrészlege is lenne a múzeumnak
Az ötlet mellé tehát elvi támogatás is van, ez viszont még korántsem elég ahhoz, hogy az alagutat múzeummá lehessen alakítani. Csergő Tibor szerint az anyagiak megszerzése egy későbbi feladat, mindenek előtt tisztázni kell, hogy a hely egyáltalán el tud-e látni múzeumi funkciókat, ezért épületgépészeti szempontból kell előbb megvizsgálni, majd pedig azt is fel kell térképezni, ki kell dolgozni, hogy a létesítmény hogyan felel meg azoknak a követelményeknek, amik a látogatók civilizált fogadását biztosítják. „Az alagút egy adott építmény, illeszkedik a természethez, múltja van, nagy befogadóképességű. Lehetne itt érdekes kiállításokat berendezni” – véli az igazgató. Az elképzeléseket ismertetve elmondta, a létesítménynek természettudományi jelleget teremtenének: geológiai kiállításokat, a vidék növény- és állatvilágát ismertető kiállításokat rendeznének be. Ezen kívül egy alpinizmus részlegnek is helyet biztosítanának – a tervek szerint itt lennének láthatók Erőss Zsolt hegymászó expedícióinak kellékei, ereklyéi, képei.
A tervnek nincs köze a határvitához
A Hargita és Neamţ megyék közti határvita rendezéséhez nincs köze ennek a tervnek – tudatja Csergő Tibor. „Nem hiszem, hogy egy ilyen jellegű létesítménnyel megoldódik a határvita. Ha egy kulturális intézmény egy szándékkal ilyen szintű politikába belegabalyodik, abból a szándék csak vesztesen kerül ki. Ezt máshol kell megoldani, nem itt” – nyomatékosítja Csergő, aki azt sem tartja véglegesen elkönyvelhető sikernek, ha az alagút visszakerül Gyergyószentmiklós adminisztrációjába. „Ez egy olyan dolog, amit bármikor vissza lehet venni, és odaadni másnak, ez a regionalizálás kérdése” – szögezi le.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!