Rengeteg érdeklődő, ám egyetlen előadó sem jelent meg a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem magyar tagozatának létrejöttéről szóló tusványosi vitán. A vitaasztalnál csupán a tanszék tanára, Brassai Attila ült, aki moderátori szerepet vállalt a rendezvényen. A vita ettől nem maradt el: a közönségben ülőknek ugyanis volt véleményük.
2011. július 21., 19:132011. július 21., 19:13
2011. július 21., 19:252011. július 21., 19:25
A rengeteg érdeklődő mellett csupán egy moderátor jelent meg a vitán, Brassai Attila. A magyar és román vezetőség is távol maradt
Branzaniuc Clara rektorhelyettes, Nagy Örs rektorhelyettes és Szabó Béla dékánhelyettes kellett volna a Corvina sátorban vitaasztal mellett üljön, és még Vass Levente neve is második moderátorként szerepelt a programban. A jelenlévő Brassai Attila szerint objekítv és szubjektív okai vannak annak, hogy a MOGYE magyar és román vezetősége sem jött el az egyetem jövőjéről szóló tárgyalásra. „Tegnap (szerda – szerk. megj.) volt az egyetemi felvételi, most sem zajlott botrányok nélkül, ennek utózöngéje zajlik most, mert fellebbezések zajlanak jelenleg is” – mondta Brassai, aki pozitívan értékelte, hogy több mint száz hallgató ült a Corvina sátorban, főként fiatalok, de néhány orvosis egyetemi oktató is köztük volt.
A februárban megszavazott tanügyi törvény megengedi, hogy a multikulturális egyetemnek nyilvánított orvosin létrehozzanak egy önálló magyar tagozatot. Megkezdődtek a tárgyalások, megszületett valamiféle kompromisszum is, amelynek alapján megalakult volna a magyar tagozat és a magyar főtanszék. A fogorvosin és gyógyszerészetin egy-egy, az általános orvosin három magyar részleg jött volna létre, a szenátus azonban nemmel szavazott – foglalta össze az elmúlt hónapok történéseit Brassai, tőle tudjuk meg azt is, hogy a tanügyminiszter azt ajánlja, jusson kompromisszumra az intézmény román és magyar tagozata, de azt is állítja, a magyar tagozat önállóan nem felelne meg az akkreditáció követelményeinek. A magyar karon már idén is megszüntették a fizetéses helyeket, Brassai szerint 134 magyar és 214 román egyetemista kezdi az első évet ősszel, éppen ezért a kilences média már nem volt elégséges idén a bejutáshoz. Nem juthattak be fizetéses helyre, mert olyan már nincs a magyar karon.
A közönségből a marosvásárhelyi Ábrám Noémi is megszólalt, állítja, az egyetem tanárainak akarata mellett szükség van politikai támogatásra is. Kincses Előd jogászként hangsúlyozta, hogy az önálló tagozat létrehozása törvényes kötelezettség is, nem csak lehetőség.
A MOGYE oktatója, Benedek Imre szintén a hallgatóságban ült, ő azt hangsúlyozta, hogy a magyar tagozatot létre kell hozni, de nem szabad kihagyni belőle a román okatókat sem. Benedek úgy képzeli el, hogy a magyar tagozat két nyelven tanulná a gyakorlatokat, s nem taníthatna ott más, csak olyan oktató, aki mindkét nyelvet tökéletesen ismeri. Benedek szerint Európában nem dívik, hogy magyar egyetemet alapítsunk Romániában. „Nem tudunk már román kollégák nélkül dolgozni, nem tudunk úgy élni, hogy nem tanulunk meg románul” – hangoztatta Benedek Imre.
A hallgatóságban jelenlévő orvostanhallgatók azt hangsúlyozták, hogy egyre gyengébb a MOGYE színvonala, s talán a színvonalcsökkentést is megoldaná a magyar tagozat létrehozása. Ádám Valérián elmondta, tiltakozásra készülnek, ha augusztus 11-éig nem születik pozitív döntés a magyar tagozat létrehozásáról, akkor 12 európai főváros román nagykövetsége előtt fognak tiltakozni.
szóljon hozzá!