Fontos a megelőzés. Könnyebb elejét venni a problémáknak, mint a kialakult betegségeket kezelni
Fotó: Pinti Attila
Mindenki maga felelős a saját egészségéért – hívta fel a figyelmet Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, akivel egy friss, a hazai lakosság fizikai és mentális egészségügyi állapotát firtató elemzés témájában beszélgettünk.
2022. április 02., 22:322022. április 02., 22:32
Az egészségbiztosítás hónapja nevű kampányt a biztosításokat népszerűsítő egyesület (APPA) kezdeményezte, ennek részeként készült egy közvélemény-kutatás a hazai lakosság fizikai és mentális egészségügyi állapotára vonatkozóan. Mint kiderült,
Az online felmérés eredményei szerint a hazai lakosság 18 százaléka nagyon jónak ítéli egészségügyi állapotát, 48 százaléka jónak, 26 százaléka kielégítőnek, hat százaléka nem kielégítőnek, két százaléka pedig gyengének. A válaszadók 24 százaléka nagyon elégedett a mentális egészségével, 48 százalék jónak tartja azt, 22 százalék kielégítőnek, négy százalék nem kielégítőnek, két százalék pedig gyengének.
Jobban lebontva a kérdést a fizikai és a mentális állapotot is tovább boncolgatták a felmérés készítői. Előbbi esetében például a táplálkozást, a testmozgást és az alvás minőségét firtatták.
A legtöbben egy-két típusú gyümölcsöt és zöldséget fogyasztanak naponta, de 16 százalékuk csak főve viszi be ezeket, 12 százalék pedig teljesen mellőzi a napi étkezésben. Ami a testmozgást illeti,
A napi ötezer lépést a megkérdezettek 27 százaléka teljesíti, a tízezret pedig 23 százalék. Az alvás minősége szempontjából a lakosság többsége elégedett volt vagy kielégítőnek tartotta, mindössze 12 százalék tapasztalt gondokat ezen a téren.
Noha a mentális egészségével is elégedett a megkérdezettek többsége, a világjárvány és az orosz-ukrán háború kihatott a lakosság lelkivilágára.
A koronavírus-járvány kapcsán a megkérdezettek mindössze 12 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a pandémia semmilyen hatással nem volt a lelkiállapotukra. Ezzel szemben sokakat kedvezőtlenül érintetett, 30 százalékukat kisebb, 24 százalékukat nagyobb mértékben.
Noha a kutatás szerint a legtöbben elégedettek az egészségügyi állapotukkal, a valós helyzet egészen más – mutatott rá megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint kifejtette, az, hogy valaki hogy érzi magát, nem azonos a biológiai tényekkel.
Ugyanígy bizonyos betegségekkel, mint például a magas vérnyomással együtt lehet élni egy életen át, ha megfelelően karban van tartva, az érintettek egészségesnek érezhetik magukat, de valójában nem azok.
– hangsúlyozta Tar Gyöngyi. Hozzátette: ahhoz, hogy valóban egészségesen éljünk, elsősorban azt kell tudatosítani, hogy
„Nem az állam, nem a miniszter, nem a háziorvos, nem a család, hanem én. Nálunk talán arra vezethető vissza a rossz egészségtudatosság, hogy a kommunizmus idejéből megmaradt az a téves felfogás, hogy alkotmányos jogunk, és számunkra biztosítani kell.
Persze, sok mindent valóban az államnak kell biztosítania, de ettől függetlenül mindenki a saját egészségének a kovácsa.
– húzta alá a szakember.
A mentális egészséggel kapcsolatosan továbbá arra is kitért, hogy az elmúlt megterhelő időszakban még inkább előtérbe került a lelki, érzelmi egészség. Nagyon nagy stressznek és nyomásnak volt és van kitéve a lakosság, de ez ellen is hatékonyan lehet védekezni.
Ha mindez ellenére is úgy érezzük, hogy segítségre van szükségünk, merjünk másokhoz fordulni, ha nem is szakemberhez, akkor barátokhoz, családtagokhoz. „Talán a társas kapcsolatok sérültek leginkább először a járvány, most meg a háború miatt.
Ha viselkedésükben furcsa változásokat észlelünk, esetleg érdektelenné válnak több minden iránt, idejében figyelmeztessük őket vagy forduljunk közösen szakemberhez” – emelte ki Tar Gyöngyi.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!