Hirdetés
Hirdetés

Messze földre eljutott a Mikházi Római Fesztivál híre

A barbárok egy adott pillanatban visszaszorították a római légiósokat •  Fotó: Bakó Zoltán

A barbárok egy adott pillanatban visszaszorították a római légiósokat

Fotó: Bakó Zoltán

Háromezernél is több látogató vett részt szombaton a Mikházán immár ötödszörre megrendezett Római Fesztiválon. Ez hatszor annyi, mint a falu lakossága.

Bakó Zoltán

2017. augusztus 14., 14:522017. augusztus 14., 14:52

Erdély több részéből érkeztek a látogatók Mikházára szombaton a vásárhelyiek és megyebeliek mellett, de külföldről is szép számmal jöttek, hiszen

a fesztivál híre messze földre eljutott.

Hirdetés

Parádés felvonulással kezdődött a program a délelőtti órákban, amelyen a légiósok – nem tévesztendő össze a legionáriussal –, kacér bájhölgyek, morcos, de lelkük mélyén melegszívű szerzetesek, no meg civil-tógás rómaiak, s nem kevés XXI. századi turista járták be a falu utcáit. Aztán a látogatók szétszóródtak a három helyszínen, a Csűrszínházban és udvarán, a ferences rendi kolostorban és annak udvarán, valamint a falu végén jelenleg alakuló római régészeti parkban.

A Csűrszínház és a mögötte levő gyepes-fás-árnyas területen volt állandó és nagy tömeg.

A szalmabálákkal körülhatárolt arénában a két légió katonái ütköztek meg – többször is – a kelta és szarmata barbárokkal, tartottak hadgyakorlatot, miközben szakavatott kommentátorok magyarázták az eseményeket két nyelven a nagyérdeműnek, tartottak ismertetőket a római hadseregről, arról, hogy mit is jelentett a római jelenlét a kontinensen, mit adott és mit kapott a birodalom a limesek mentéről, a birodalmi határvidékről.

•  Fotó: Bakó Zoltán Galéria

Fotó: Bakó Zoltán

Akik még nem tudták, most szembesülhettek azzal, hogy a mikházi helyőrség – amely egyike volt a legnagyobbaknak a mai Erdély területén – a cohors I Augusta Ituraeorum volt. A csapatban szolgáló gyalogos katonákat eredetileg a mai Libanon területén élő itureus népcsoportból sorozták be.

A fák alatti árnyékban tabernákat állítottak fel – nem tavernákat! –, ahol a latin írást (Taberna scriptoria) tanulhatták a gyerekek, a pénzverdében (Officina monetalis) pénzérméket készíthettek, vagy leshették el a pénzverés fortélyait, a szövés-fonás a Officina textrinába zajlott, a Taberna furnariában, mint ahogyan a neve is mutatja, péksütemények készültek, rögtön mellette a Culinában kulináris érdekességeket kavarta-kevertek a tógás hölgyemények.

Az Officina monetalis pénzverőnője klienseket csalogat •  Fotó: Bakó Zoltán Galéria

Az Officina monetalis pénzverőnője klienseket csalogat

Fotó: Bakó Zoltán

De volt itt szabóműhely, babakészítő ókori kft., festő-, terrakota-készítő-, kerámiaműhely, ékszerészet és fodrászat, korongoló, üveggyöngykészítő, illatszerész és amulettes, s megszámlálhatatlan, hányféle mester tanítgatta még a gyerekeket az ókori – s azóta is létező és virágzó – mesterségekre.

•  Fotó: Bakó Zoltán Galéria

Fotó: Bakó Zoltán

A ferences rendi kolostor udvarán latin nyelvet, hittant, számtant, természettant, növénytant oktató szerzetesek izzadtak a sátraikban, s közben magyaráztak a gyerekeknek, de a felnőtteknek is – érdekes módon az okuló gyerekek közé mindig sok felnőtt is vegyült – a tudományok megismerésének igen hasznos voltáról. Itt is voltak gyakorlati oktatások, amelyek nagyon sok látogatót vonzottak.

A Chartarius (papírmerítő) és a Lychnoparius (gyertyakészítő) sátor szünet nélkül üzemelt.

A több mint három évszázada épült kolostortemplomban és az alatta levő kriptában órarend szerinti kétnyelvű idegenvezetés volt (egyébként a művelődési otthonban felállított régészeti laboratóriumban, a régészeti parkban hasonlóképpen), s egy órán keresztül hallgathatták a reneszánsz zene kedvelői a kolozsvári Flauto Dolce régizene együttes (Majó Zoltán – furulyák, Szabó Mária – furulyák, Miklós Noémi – csembaló, Mihaela Maxim – szoprán) csodálatos koncertjét.

A régészeti park újdonságokkal is szolgált. A falu végében levő ásatásoknál régész szakemberek magyarázták el a feltárt leletek fontosságát. Pánczél Szilamér, a park projektvezetője elmondta,

az idei feltárások egyik legjelentősebbike, hogy megtalálták a parancsnoki ház bejárati részét.

Erre utal az az elszenesedett gerenda is, amely vagy a küszöb, vagy a szemöldökgerenda lehetett. A római fürdő jelentős részét is sikerült feltárni, mintegy 800 négyzetméter területen, amely úgy működött, mint egy jelenkori spaközpont. Ide a hónap végig pécsi történészek jönnek, akikkel közösen folytatják a feltárási munkálatokat. Egyébként berlini, kölni, kolozsvári régészek dolgoztak a feltárásoknál, s a budapesti Pázmány Péter Egyetem szakemberei.

A római fürdő feltárt része a régészeti parkban •  Fotó: Bakó Zoltán Galéria

A római fürdő feltárt része a régészeti parkban

Fotó: Bakó Zoltán

A feltárások adatai szerint az itt állomásozó légió helyőrsége és a körülötte kialakult leszerelt légiósokból álló falu lakossága elérhette az ezer fős létszámot. A fürdő kiásott részeinél szembesülhettünk a római építészet nagyszerűségével. Kétezer évvel ezelőtt padlófűtést alkalmaztak – kellett is a Bekecs alatti hidegben –, s a padozatának római betonlapjai a mai napig egyenes síkban állnak.

Este hétkor elindult a fáklyásmenet a Csűrszínháztól, elvonultak a ferences rendi kolostorig, majd egy mellékutcán letérve a régészeti park felé vették útjukat. A tömeg óriásira nőtt, s amint a szervező Maros Megyei Múzeum munkatársa, a már említett Pánczél Szilamér elmondta, ebben az évben a korábbiaknál nagyobb számú látogató jött el Mikházára. A tavalyi háromezer személynél az idén jóval többen voltak. És itt voltak állandó vendégekként a gyulafehérvári és zilahi római légiósok, gladiátorok és barbárok korhű öltözetben.

Pontos adatokkal a látogatók számát illetően a történész nem szolgálhatott, hiszen akkor még nem számolták össze a kiosztott karkötőket. S az idén a külhoniak közt a magyarországiak mellett izraeliek, németországiak is jelen voltak, ami újfent bizonyítja a fesztivál jó hírét. Erre pedig a legjobb visszajelzés a nagyobb számú külföldi jelenlét.

•  Fotó: Bakó Zoltán Galéria

Fotó: Bakó Zoltán

A fáklyákkal felsorakozott és tisztelgő XIII. Gemina és VII. Gemina Légiók előtt a jelenlevők mintegy négyszáznyi lampiont eregettek az ég felé. Ezzel gyakorlatilag véget ért a fesztivál, amely idén is gazdag és érdekes, mindenki számára hasznos programmal várta a vendégeket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés