Nehéz anyagi helyzetbe került a székelyudvarhelyi kórház. Sajtótájékoztatón beszéltek a helyzetről az intézmény képviselői
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ha kinyitja az ajtót, hitelezők állnak a küszöbön és pénzt kérnek – foglalta össze plasztikusan a székelyudvarhelyi kórház pénzügyi helyzetét Borka-Balás Attila, az intézmény ideiglenes főigazgatója. A szerdai sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy Hargita megye többi kórházához képest a székelyudvarhelyi méltánytalanul kevés pénzt kapott az országos költségvetési pénzek elosztásakor.
2021. március 31., 17:282021. március 31., 17:28
Sajtótájékoztatón számolt be szerdán a székelyudvarhelyi kórház vezetősége az új igazgatók kinevezése óta eltelt 100 napról és a jelenlegi járványügyi helyzetről. Az egészségügyi intézmény ideiglenesen kinevezett menedzsere, Borka-Balás Attila kezdetben nem kívánt konkrétumokba bocsátkozni a kórház működésével kapcsolatban, mondván, nehéz úgy tervezni, hogy 30 naponta hosszabbítják meg a mandátumát, de végül úgy fogalmazott,
Hagyatékként kezelik azt a 3,7 millió lejes eszközbeszerzési költséget, amelyet az előző kórházvezetéstől örököltek, és amelynek a törlesztésére egyelőre nincs pénze az egészségügyi intézménynek. „Alapvetően az van, hogy minden számlát ki kell fizetni” – mondta Borka-Balás Attila, majd arról beszélt, hogy a személyzet majdnem 300-zal bővült az elmúlt időszakban, és ezzel a helyzettel a Covid-időszak után valamit kezdeni kell, ami „egy nehéz történet lesz”.
A kórház ideiglenesen kinevezett orvosigazgatója, Szöllösi Attila azt nehezményezte, hogy a hónap elején, az országos költségvetési pénzek elosztásakor szereztek tudomást róla, hogy a Covid-háttérkórházként működő székelyudvarhelyi kórház számára mindössze 3 millió lejt utaltak ki. Összehasonlításként elmondta, a gyergyószentmiklósi kórház esetében 6,4 millió, a csíkszeredai megyei kórház esetében pedig 12,2 millió lej ez az összeg.
– hangsúlyozta Szöllösi Attila, arról is beszélve, hogy a kórház munkaközösségének az egyenlőtlen pénzelosztással kapcsolatos álláspontjukat írásba is foglalták. Az egészségügyi intézmény vezetése egyébként politikai indíttatást sejt az egyenlőtlen pénzelosztási mód okai mögött.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A 3,7 millió lejes adósság mellett drága szerződései vannak a kórháznak mobiltelekommunikációs szolgáltatásokra is, ezeket, illetve több más kiadást is felül kell vizsgálni, illetve racionalizálni kell a költségeket, válaszolta Borka-Balás Attila arra a kérdésünkre, hogy miként tudja törleszteni az intézmény a tartozásait. Reméli, hogy a betegellátást nem fogja érinteni az elmaradás okozta helyzet – fűzte hozzá érdeklődésünkre. Egyébként
A konténerkórházról, amelyhez a konténerek múlt év novemberében már megékeztek a kórház udvarára, az intézmény vezetése újságírói kérdésre elmondta, túlságosan bürokratikus és drága lett volna azoknak a működésbe helyezése, ráadásul ebben az esetben le kellett volna mondjanak arról, hogy a koronavíruson kívül más betegségeket is kezeljenek a kórházban, ezért – noha kezdetben hasznos kezdeményezésnek tűnt – lemondtak a konténerkórház beindításáról.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A járványhelyzetre vonatkozóan az illetékesek azt közölték, hogy jelenleg 81 koronavírusos beteg fekszik a székelyudvarhelyi kórházban, és több mint két hete folyamatosan tele van az intenzív terápiás részleg, ahol tíz ágyat tartanak fenn a súlyos és kritikus állapotú fertőzöttek kezelésére. Fazakas Zsuzsa, a kórház ápolási igazgatója arról számolt be, hogy nehéz időszak volt az elmúlt egy év a kórház életében, váratlan helyzet elé állította a járvány a személyzetet, és előbb ezt kellett kezelni, tervezni, hosszabb távban gondolkodni csak ezután tudtak.
„Mindenkiben voltak félelmek, és ezeket a félelmeket is kellett kezelni, megbeszélni” – fogalmazott. A védőruházat, több réteg kesztyű miatt nem biztos, hogy az ápolószemélyzet mindig olyan magas szinten tudja elvégezni a teendőket, ahogyan azt a beteg elvárná – mondta, megjegyezve,
A segíteni akarás szándéka, és a túlzott kötelességtudat vezérelte, amikor elfogadta a kórház orvosigazgatói tisztségének a betöltésére vonatkozó felkérést, miután Lőrinczi Csaba, a kórház korábbi orvosigazgatója személyes okokra hivatkozva lemondott tisztségéről – közölte a sajtótájékoztatón Szöllösi Attila. „Ebben a nehéz helyzetben felvenni a kesztyűt, és azt csinálni, amit egy tapasztalt kolléga tizenkét évig csinált, nem egyszerű feladat” – fogalmazott.
A menedzsment és az igazgatás a szakterülete, és ebben szeretne a továbbiakban is tevékenykedni, a székelyudvarhelyi kórházban egy olyan elhivatott csapatban találta magát, amilyet a mai világban ritkán találni – számolt be tapasztalatairól a kórház nemrég kinevezett ideiglenes főigazgatója, Borka-Balás Attila. Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere megköszönte a kórházmenedzsernek, hogy kétszeresen is nehéz helyzetben elvállalta a intézmény irányításával járó feladatokat és hogy már negyedik hónapja a bizonytalanságok ellenére is eleget tesz ennek a feladatkörnek, sőt, fejleszti is a székelyudvarhelyi kórház működését.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
1 hozzászólás