Méltánytalanul egyenlőtlen pénzelosztásra panaszkodnak a székelyudvarhelyi kórházban

Nehéz anyagi helyzetbe került a székelyudvarhelyi kórház. Sajtótájékoztatón beszéltek a helyzetről az intézmény képviselői •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Nehéz anyagi helyzetbe került a székelyudvarhelyi kórház. Sajtótájékoztatón beszéltek a helyzetről az intézmény képviselői

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ha kinyitja az ajtót, hitelezők állnak a küszöbön és pénzt kérnek – foglalta össze plasztikusan a székelyudvarhelyi kórház pénzügyi helyzetét Borka-Balás Attila, az intézmény ideiglenes főigazgatója. A szerdai sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy Hargita megye többi kórházához képest a székelyudvarhelyi méltánytalanul kevés pénzt kapott az országos költségvetési pénzek elosztásakor.

Széchely István

2021. március 31., 17:282021. március 31., 17:28

Sajtótájékoztatón számolt be szerdán a székelyudvarhelyi kórház vezetősége az új igazgatók kinevezése óta eltelt 100 napról és a jelenlegi járványügyi helyzetről. Az egészségügyi intézmény ideiglenesen kinevezett menedzsere, Borka-Balás Attila kezdetben nem kívánt konkrétumokba bocsátkozni a kórház működésével kapcsolatban, mondván, nehéz úgy tervezni, hogy 30 naponta hosszabbítják meg a mandátumát, de végül úgy fogalmazott,

ha kinyitja az ajtót, állandóan hitelezők állnak a küszöbön és pénzt kérnek.

Hagyatékként kezelik azt a 3,7 millió lejes eszközbeszerzési költséget, amelyet az előző kórházvezetéstől örököltek, és amelynek a törlesztésére egyelőre nincs pénze az egészségügyi intézménynek. „Alapvetően az van, hogy minden számlát ki kell fizetni” – mondta Borka-Balás Attila, majd arról beszélt, hogy a személyzet majdnem 300-zal bővült az elmúlt időszakban, és ezzel a helyzettel a Covid-időszak után valamit kezdeni kell, ami „egy nehéz történet lesz”.

Igazságtalanságra panaszkodnak

A kórház ideiglenesen kinevezett orvosigazgatója, Szöllösi Attila azt nehezményezte, hogy a hónap elején, az országos költségvetési pénzek elosztásakor szereztek tudomást róla, hogy a Covid-háttérkórházként működő székelyudvarhelyi kórház számára mindössze 3 millió lejt utaltak ki. Összehasonlításként elmondta, a gyergyószentmiklósi kórház esetében 6,4 millió, a csíkszeredai megyei kórház esetében pedig 12,2 millió lej ez az összeg.

A megyei járványhelyzet kezelésében alappilléreként működő székelyudvarhelyi kórház munkaközösségeként méltánytalannak és kevésnek tartják a 3 millió lejes költségvetési összeget, amelyet éppen arra kellene felhasználjanak, hogy a Covid-háttérkórházként rájuk rótt feltételeknek megfelelő ellátást tudjanak biztosítani

– hangsúlyozta Szöllösi Attila, arról is beszélve, hogy a kórház munkaközösségének az egyenlőtlen pénzelosztással kapcsolatos álláspontjukat írásba is foglalták. Az egészségügyi intézmény vezetése egyébként politikai indíttatást sejt az egyenlőtlen pénzelosztási mód okai mögött.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Remélik, hogy a betegellátást nem fogja érinteni

A 3,7 millió lejes adósság mellett drága szerződései vannak a kórháznak mobiltelekommunikációs szolgáltatásokra is, ezeket, illetve több más kiadást is felül kell vizsgálni, illetve racionalizálni kell a költségeket, válaszolta Borka-Balás Attila arra a kérdésünkre, hogy miként tudja törleszteni az intézmény a tartozásait. Reméli, hogy a betegellátást nem fogja érinteni az elmaradás okozta helyzet – fűzte hozzá érdeklődésünkre. Egyébként

a kórház összköltségvetésének a 85 százaléka bér jellegű kiadás, a maradék 15 százalékból kell fizessenek minden számlát, a fenntartási és egyéb költségeket.

A konténerkórházról, amelyhez a konténerek múlt év novemberében már megékeztek a kórház udvarára, az intézmény vezetése újságírói kérdésre elmondta, túlságosan bürokratikus és drága lett volna azoknak a működésbe helyezése, ráadásul ebben az esetben le kellett volna mondjanak arról, hogy a koronavíruson kívül más betegségeket is kezeljenek a kórházban, ezért – noha kezdetben hasznos kezdeményezésnek tűnt – lemondtak a konténerkórház beindításáról.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Mindenkiben voltak félelmek”

A járványhelyzetre vonatkozóan az illetékesek azt közölték, hogy jelenleg 81 koronavírusos beteg fekszik a székelyudvarhelyi kórházban, és több mint két hete folyamatosan tele van az intenzív terápiás részleg, ahol tíz ágyat tartanak fenn a súlyos és kritikus állapotú fertőzöttek kezelésére. Fazakas Zsuzsa, a kórház ápolási igazgatója arról számolt be, hogy nehéz időszak volt az elmúlt egy év a kórház életében, váratlan helyzet elé állította a járvány a személyzetet, és előbb ezt kellett kezelni, tervezni, hosszabb távban gondolkodni csak ezután tudtak.

„Mindenkiben voltak félelmek, és ezeket a félelmeket is kellett kezelni, megbeszélni” – fogalmazott. A védőruházat, több réteg kesztyű miatt nem biztos, hogy az ápolószemélyzet mindig olyan magas szinten tudja elvégezni a teendőket, ahogyan azt a beteg elvárná – mondta, megjegyezve,

sokszor kaptak hideget, meleget egyaránt az elmúlt egy évben, de a nehézségek ellenére a személyzet tagjai elhivatottak és kitartóak, ezért hisz benne, hogy szembe tudnak nézni azzal is, ami ezután vár rájuk.

A segíteni akarás szándéka, és a túlzott kötelességtudat vezérelte, amikor elfogadta a kórház orvosigazgatói tisztségének a betöltésére vonatkozó felkérést, miután Lőrinczi Csaba, a kórház korábbi orvosigazgatója személyes okokra hivatkozva lemondott tisztségéről – közölte a sajtótájékoztatón Szöllösi Attila. „Ebben a nehéz helyzetben felvenni a kesztyűt, és azt csinálni, amit egy tapasztalt kolléga tizenkét évig csinált, nem egyszerű feladat” – fogalmazott.

A menedzsment és az igazgatás a szakterülete, és ebben szeretne a továbbiakban is tevékenykedni, a székelyudvarhelyi kórházban egy olyan elhivatott csapatban találta magát, amilyet a mai világban ritkán találni – számolt be tapasztalatairól a kórház nemrég kinevezett ideiglenes főigazgatója, Borka-Balás Attila. Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere megköszönte a kórházmenedzsernek, hogy kétszeresen is nehéz helyzetben elvállalta a intézmény irányításával járó feladatokat és hogy már negyedik hónapja a bizonytalanságok ellenére is eleget tesz ennek a feladatkörnek, sőt, fejleszti is a székelyudvarhelyi kórház működését.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér
2025. július 11., péntek

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.

A pénteket sem ússzuk meg felhőszakadás nélkül
2025. július 11., péntek

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van

Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.

Türelemre van szükség, mert több székelyudvarhelyi szakaszon is forgalomkorlátozás van
2025. július 11., péntek

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.

Ezek a termékek és szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben tavalyhoz képest
2025. július 11., péntek

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.

Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.

VIII. Ősök Napja – Bugac, 2025. augusztus 8–10.
2025. július 11., péntek

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása

Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.

Nacsa Lőrinc: elérhető a Határtalanul program legújabb pályázati kiírása
2025. július 11., péntek

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba

Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.

Saját tenyésztésű bárányhúst ettek, lépfenével kerültek kórházba