Méltánytalanul egyenlőtlen pénzelosztásra panaszkodnak a székelyudvarhelyi kórházban

Nehéz anyagi helyzetbe került a székelyudvarhelyi kórház. Sajtótájékoztatón beszéltek a helyzetről az intézmény képviselői •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Nehéz anyagi helyzetbe került a székelyudvarhelyi kórház. Sajtótájékoztatón beszéltek a helyzetről az intézmény képviselői

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ha kinyitja az ajtót, hitelezők állnak a küszöbön és pénzt kérnek – foglalta össze plasztikusan a székelyudvarhelyi kórház pénzügyi helyzetét Borka-Balás Attila, az intézmény ideiglenes főigazgatója. A szerdai sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy Hargita megye többi kórházához képest a székelyudvarhelyi méltánytalanul kevés pénzt kapott az országos költségvetési pénzek elosztásakor.

Széchely István

2021. március 31., 17:282021. március 31., 17:28

Sajtótájékoztatón számolt be szerdán a székelyudvarhelyi kórház vezetősége az új igazgatók kinevezése óta eltelt 100 napról és a jelenlegi járványügyi helyzetről. Az egészségügyi intézmény ideiglenesen kinevezett menedzsere, Borka-Balás Attila kezdetben nem kívánt konkrétumokba bocsátkozni a kórház működésével kapcsolatban, mondván, nehéz úgy tervezni, hogy 30 naponta hosszabbítják meg a mandátumát, de végül úgy fogalmazott,

ha kinyitja az ajtót, állandóan hitelezők állnak a küszöbön és pénzt kérnek.

Hagyatékként kezelik azt a 3,7 millió lejes eszközbeszerzési költséget, amelyet az előző kórházvezetéstől örököltek, és amelynek a törlesztésére egyelőre nincs pénze az egészségügyi intézménynek. „Alapvetően az van, hogy minden számlát ki kell fizetni” – mondta Borka-Balás Attila, majd arról beszélt, hogy a személyzet majdnem 300-zal bővült az elmúlt időszakban, és ezzel a helyzettel a Covid-időszak után valamit kezdeni kell, ami „egy nehéz történet lesz”.

Igazságtalanságra panaszkodnak

A kórház ideiglenesen kinevezett orvosigazgatója, Szöllösi Attila azt nehezményezte, hogy a hónap elején, az országos költségvetési pénzek elosztásakor szereztek tudomást róla, hogy a Covid-háttérkórházként működő székelyudvarhelyi kórház számára mindössze 3 millió lejt utaltak ki. Összehasonlításként elmondta, a gyergyószentmiklósi kórház esetében 6,4 millió, a csíkszeredai megyei kórház esetében pedig 12,2 millió lej ez az összeg.

A megyei járványhelyzet kezelésében alappilléreként működő székelyudvarhelyi kórház munkaközösségeként méltánytalannak és kevésnek tartják a 3 millió lejes költségvetési összeget, amelyet éppen arra kellene felhasználjanak, hogy a Covid-háttérkórházként rájuk rótt feltételeknek megfelelő ellátást tudjanak biztosítani

– hangsúlyozta Szöllösi Attila, arról is beszélve, hogy a kórház munkaközösségének az egyenlőtlen pénzelosztással kapcsolatos álláspontjukat írásba is foglalták. Az egészségügyi intézmény vezetése egyébként politikai indíttatást sejt az egyenlőtlen pénzelosztási mód okai mögött.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Remélik, hogy a betegellátást nem fogja érinteni

A 3,7 millió lejes adósság mellett drága szerződései vannak a kórháznak mobiltelekommunikációs szolgáltatásokra is, ezeket, illetve több más kiadást is felül kell vizsgálni, illetve racionalizálni kell a költségeket, válaszolta Borka-Balás Attila arra a kérdésünkre, hogy miként tudja törleszteni az intézmény a tartozásait. Reméli, hogy a betegellátást nem fogja érinteni az elmaradás okozta helyzet – fűzte hozzá érdeklődésünkre. Egyébként

a kórház összköltségvetésének a 85 százaléka bér jellegű kiadás, a maradék 15 százalékból kell fizessenek minden számlát, a fenntartási és egyéb költségeket.

A konténerkórházról, amelyhez a konténerek múlt év novemberében már megékeztek a kórház udvarára, az intézmény vezetése újságírói kérdésre elmondta, túlságosan bürokratikus és drága lett volna azoknak a működésbe helyezése, ráadásul ebben az esetben le kellett volna mondjanak arról, hogy a koronavíruson kívül más betegségeket is kezeljenek a kórházban, ezért – noha kezdetben hasznos kezdeményezésnek tűnt – lemondtak a konténerkórház beindításáról.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Mindenkiben voltak félelmek”

A járványhelyzetre vonatkozóan az illetékesek azt közölték, hogy jelenleg 81 koronavírusos beteg fekszik a székelyudvarhelyi kórházban, és több mint két hete folyamatosan tele van az intenzív terápiás részleg, ahol tíz ágyat tartanak fenn a súlyos és kritikus állapotú fertőzöttek kezelésére. Fazakas Zsuzsa, a kórház ápolási igazgatója arról számolt be, hogy nehéz időszak volt az elmúlt egy év a kórház életében, váratlan helyzet elé állította a járvány a személyzetet, és előbb ezt kellett kezelni, tervezni, hosszabb távban gondolkodni csak ezután tudtak.

„Mindenkiben voltak félelmek, és ezeket a félelmeket is kellett kezelni, megbeszélni” – fogalmazott. A védőruházat, több réteg kesztyű miatt nem biztos, hogy az ápolószemélyzet mindig olyan magas szinten tudja elvégezni a teendőket, ahogyan azt a beteg elvárná – mondta, megjegyezve,

sokszor kaptak hideget, meleget egyaránt az elmúlt egy évben, de a nehézségek ellenére a személyzet tagjai elhivatottak és kitartóak, ezért hisz benne, hogy szembe tudnak nézni azzal is, ami ezután vár rájuk.

A segíteni akarás szándéka, és a túlzott kötelességtudat vezérelte, amikor elfogadta a kórház orvosigazgatói tisztségének a betöltésére vonatkozó felkérést, miután Lőrinczi Csaba, a kórház korábbi orvosigazgatója személyes okokra hivatkozva lemondott tisztségéről – közölte a sajtótájékoztatón Szöllösi Attila. „Ebben a nehéz helyzetben felvenni a kesztyűt, és azt csinálni, amit egy tapasztalt kolléga tizenkét évig csinált, nem egyszerű feladat” – fogalmazott.

A menedzsment és az igazgatás a szakterülete, és ebben szeretne a továbbiakban is tevékenykedni, a székelyudvarhelyi kórházban egy olyan elhivatott csapatban találta magát, amilyet a mai világban ritkán találni – számolt be tapasztalatairól a kórház nemrég kinevezett ideiglenes főigazgatója, Borka-Balás Attila. Pálfi Kinga, Székelyudvarhely alpolgármestere megköszönte a kórházmenedzsernek, hogy kétszeresen is nehéz helyzetben elvállalta a intézmény irányításával járó feladatokat és hogy már negyedik hónapja a bizonytalanságok ellenére is eleget tesz ennek a feladatkörnek, sőt, fejleszti is a székelyudvarhelyi kórház működését.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak

Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.

Nagyobb fizetésre, kevesebb stresszre vágynak az alkalmazottak
2025. július 12., szombat

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz

Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.

Nicușor Dan: Romániának van jövője, és ez belátható időn belül érezhető lesz
2025. július 12., szombat

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben

Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.

Egy férfi meghalt, egy fiatalkorú pedig súlyosan megsérült egy motorbalesetben
2025. július 12., szombat

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain

Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.

Forgalomkorlátozások vannak Maros és Hargita megye egyes útszakaszain
2025. július 12., szombat

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt

Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt
2025. július 12., szombat

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat
2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak