Tavasztól őszig is változhat a források vizének minősége
Fotó: Haáz Vince
Régen kifejezetten népszerűek voltak a marosvásárhelyi források, sokan rendszeresen onnan szállították haza az ivóvizet. A megyeszékhelyen évente kétszer, a megye többi településén évente egyszer ellenőrzik a közegészségügyi hatóság szakemberei a források, közkutak vízét. Tavaly megyeszerte a bevizsgált vizek tíz százaléka volt egészséges és iható.
2018. június 14., 15:012018. június 14., 15:01
A közegészségügyi igazgatóság honlapján is tanulmányozható annak a forrásvízminta-vizsgálatnak az eredménye, amelyet május közepén végeztek a szakemberek. A törvény által meghatározott kémiai és mikrobiológiai értékeket vizsgálják, és ezek alapján sorolják be a forrásvizet ihatóvá, nem ihatóvá, illetve csecsemő és kisgyermek számára nem fogyaszthatóvá.
A közegészségügyi igazgatóság sajtószóvivője, Stelian Caraghiaur lapunk érdeklődésére elmondta, hogy saját laboratóriumukban végzik a forrás és kútvizek ellenőrzését, a törvény által meghatározott értékeket mérik. Ezt azért hangsúlyozta, mert
A szakember közölte, hogy Marosvásárhelyen évente kétszer, tavasszal és ősszel vesznek mintát a forrásvizekből és vizsgálják meg azokat. A törvény értelmében az eredményeket eljuttatják a marosvásárhelyi városházára, amelynek illetékesei kötelesek az eredmények alapján kifüggeszteni a figyelmeztető táblákat.
– mondta a sajtószóvivő. Megkérdeztük, hogy tud-e olyan esetről, amikor a forrásvízfogyasztás miatt betegedtek meg emberek, de nemleges választ kaptunk.
A májusban készített ellenőrzések alapján Marosvásárhelyen
Nitrátot azonosítottak a segesvári úton lévő forrás vízében, a Székely vértanúknál és a Nyírfa utcánál található forrás vízében is. Az eredmények alapján osztályozták a forrásokat: ihatónak minősítették a Constantin Romanu Vivu utcában lévőt, és kettőt a Tudor negyedből is: a Predeal utcai Királykútat és a Moldova utcai kis parkban lévőt.
A marosvásárhelyi Predeal utcai Királykút forrásvize alkalmas fogyasztásra
Fotó: Haáz Vince
Stelian Caraghiaurtól azt is megtudtuk, hogy megyeszerte a marosvásárhelyinél rosszabb a helyzet. Az idén még nem készültek el a teljes megyére kiterjedő vizsgálatok, így csak tavalyi eredményről tudott beszámolni. Megyeszerte 230 közkutat és forrást vizsgáltak meg, s ezek 10 százaléka volt a törvényes előírásoknak megfelelően iható.
– részletezte.
Jó tudni, hogy a közegészségügyi igazgatóságon bevizsgálják a házaknál lévő kutak vízét is, ennek ára 200 lej.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!