Tavasztól őszig is változhat a források vizének minősége
Fotó: Haáz Vince
Régen kifejezetten népszerűek voltak a marosvásárhelyi források, sokan rendszeresen onnan szállították haza az ivóvizet. A megyeszékhelyen évente kétszer, a megye többi településén évente egyszer ellenőrzik a közegészségügyi hatóság szakemberei a források, közkutak vízét. Tavaly megyeszerte a bevizsgált vizek tíz százaléka volt egészséges és iható.
2018. június 14., 15:012018. június 14., 15:01
A közegészségügyi igazgatóság honlapján is tanulmányozható annak a forrásvízminta-vizsgálatnak az eredménye, amelyet május közepén végeztek a szakemberek. A törvény által meghatározott kémiai és mikrobiológiai értékeket vizsgálják, és ezek alapján sorolják be a forrásvizet ihatóvá, nem ihatóvá, illetve csecsemő és kisgyermek számára nem fogyaszthatóvá.
A közegészségügyi igazgatóság sajtószóvivője, Stelian Caraghiaur lapunk érdeklődésére elmondta, hogy saját laboratóriumukban végzik a forrás és kútvizek ellenőrzését, a törvény által meghatározott értékeket mérik. Ezt azért hangsúlyozta, mert
A szakember közölte, hogy Marosvásárhelyen évente kétszer, tavasszal és ősszel vesznek mintát a forrásvizekből és vizsgálják meg azokat. A törvény értelmében az eredményeket eljuttatják a marosvásárhelyi városházára, amelynek illetékesei kötelesek az eredmények alapján kifüggeszteni a figyelmeztető táblákat.
– mondta a sajtószóvivő. Megkérdeztük, hogy tud-e olyan esetről, amikor a forrásvízfogyasztás miatt betegedtek meg emberek, de nemleges választ kaptunk.
A májusban készített ellenőrzések alapján Marosvásárhelyen
Nitrátot azonosítottak a segesvári úton lévő forrás vízében, a Székely vértanúknál és a Nyírfa utcánál található forrás vízében is. Az eredmények alapján osztályozták a forrásokat: ihatónak minősítették a Constantin Romanu Vivu utcában lévőt, és kettőt a Tudor negyedből is: a Predeal utcai Királykútat és a Moldova utcai kis parkban lévőt.
A marosvásárhelyi Predeal utcai Királykút forrásvize alkalmas fogyasztásra
Fotó: Haáz Vince
Stelian Caraghiaurtól azt is megtudtuk, hogy megyeszerte a marosvásárhelyinél rosszabb a helyzet. Az idén még nem készültek el a teljes megyére kiterjedő vizsgálatok, így csak tavalyi eredményről tudott beszámolni. Megyeszerte 230 közkutat és forrást vizsgáltak meg, s ezek 10 százaléka volt a törvényes előírásoknak megfelelően iható.
– részletezte.
Jó tudni, hogy a közegészségügyi igazgatóságon bevizsgálják a házaknál lévő kutak vízét is, ennek ára 200 lej.
Elrendelte a legfőbb ügyészség Horațiu Potra vagyonának a zár alá vételét. A zsoldosvezért folytatólagosan elkövetett adócsalással, sikkasztással és pénzmosással gyanúsítják ebben az ügyben.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
szóljon hozzá!